Směrnice o autorském právu jde do Evropského parlamentu. Wikipedie protestuje, Unie vydavatelů podporuje

Směrnice o autorském právu jde do Evropského parlamentu. Wikipedie protestuje, Unie vydavatelů podporuje

Příští týden se bude v Evropském parlamentu projednávat nová směrnice o autorském právu, která obsahuje i dva kontroverzní body. První přenáší odpovědnost za uživatelský obsah na provozovatele internetové služby (článek 13), druhý upravuje otázku autorských práv u internetových odkazů (článek 11).

Změny mohou mít celkem zásadní vliv na další fungování webových služeb, proto se před blížícím se hlasováním v Evropském parlamentu objevují osvětové akce. A to na obou názorových stranách.

Europoslanci pod tlakem z obou stran

Nejviditelnější reakcí je dnešní akce zástupců Wikipedie. Největší internetová encyklopedie dnes nefunguje v české, slovenské, německé a dánské verzi. Místo toho zobrazují informaci o blížícím se hlasování v Evropském parlamentu.

Wikipedisté se staví na stranu odpůrců připravované směrnice a ve svém prohlášení uvádějí: „Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. Ačkoliv Wikipedie není přímo ovlivněna těmito ustanoveními, náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu. Články 11 a 13 oslabí web i Wikipedii.“

Na druhé straně je však například Unie vydavatelů, která společně s dalšími autorskými organizacemi připravovanou směrnici hájí. Z kontroverzní dvojice článků však obhajují jen článek 11, což je pochopitelné. Ten totiž dává vydavatelům možnost prosazovat autorské právo i v případech, kdy si nějaký komerční subjekt postaví službu na krátkých citacích z jimi vytvářeného obsahu, byť doplněných o odkazy. Typicky takto fungují agregátory zpráv.

„Více než 260 profesních organizací různých odvětví kreativního průmyslu z evropských zemí podepsalo petici obracející se na evropské poslance, aby směrnici schválili ještě v rámci tohoto funkčního období,“ upozorňuje ve svém prohlášení Unie vydavatelů.

Je zjevné, že europoslanci teď budou zavaleni oběma názorovými proudy, protože wikipedisté v rámci svého dnešního protestu uvádějí na stránce odkaz pro přímé kontaktování europoslanců.

Diskuze (50) Další článek: Bakterie na Mezinárodní vesmírné stanici na novém antimikrobiálním povrchu neměly šanci

Témata článku: Internet, Wikipedia, Autorské právo, Směrnice, Unie vydavatelů, Připravovaná směrnice, Odkaz, Evropský parlament, Europoslanec, Článek


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 91

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 74

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru