SmartDraw: snadné kreslení

Člověk je tvor pohodlný. Tato nepříliš lichotivá vlastnost lidstva je však vyvažována jinými vlastnostmi, například vynalézavostí. Abychom nemuseli ručně kreslit schémata a diagramy, vznikl program SmartDraw.
Aleš Kostrhoun: Člověk je tvor pohodlný. Tato nepříliš lichotivá vlastnost lidstva je však vyvažována jinými vlastnostmi, například vynalézavostí. Abychom nemuseli ručně kreslit schémata a diagramy, vznikl program SmartDraw.

Chytře a jednoduše
SmartDraw je jednoduchý grafický program, který umožňuje vytvářet schémata a diagramy na téměř profesionální úrovni. Veškeré základní objekty jsou do obrazu vkládány z knihoven. Jednoduchým tažením lze kreslit čtverce, kružnice, trojúhelníky apod., od ruky pak spojovací čáry.

Knihovny standardně dodávané s programem jsou tematicky rozčleněny. Můžete pak vybírat ze symbolů pro vytváření blokových diagramů, organizačních grafů, map, vývojových diagramů, časových plánů, počítačových sítí a mnoha dalších. Na internetové stránce programu SmartDraw lze získat další knihovny. Jsou neustále vytvářeny nové a nové knihovny. Pokud ani přes všechny zmiňované možnosti nenajdete knihovnu s objekty, které by pokryly vaši potřebu, nic vám nebraní sestavit si knihovnu vlastní.

Program SmartDraw může pracovat buď jako samostatná aplikace, nebo jako externí součást Microsoft Office, Lotus SmartSuite a dalších programů podporujících technologii OLE (Object Linking and Embedding). Obrázek vytvořený v programu SmartDraw lze proto snadno vložit např. do dokumentu Microsoft Word přes schránku nebo přímo z nabídky Vložit / Objekt / SmartDraw Drawing.

Dovnitř i ven
Pro ukládání souborů používá program vlastní formát SDR. Je však možné obrázky exportovat do některého z běžných grafických formátů (BMP, GIF, JPG, WMF ad.). Stejně tak je možné soubory uložené v některém z těchto grafických formátů do programu SmartDraw importovat.

Nápověda je dobře propracovaná a obsáhlá, bohužel pouze v angličtině. Program obsahuje i Tutoriál, tedy průvodce, který vám vysvětlí veškeré funkce programu a jejich ovládání.

Neregistrovaná zkušební verze není časově omezena, jen při startu upozorňuje na nutnost registrace a některé funkce nejsou dostupné. Registrovat lze buď na SmartDraw Standard, nebo na SmarDraw Professinal (má mj. kontrolu pravopisu a podporu Postscriptu)

program pro kreslení schémat
SmartDraw
Zdroj: www.smartdraw.com
Cena: zkušební verze zdarma
Registrace: SmartDraw Standard 49 USD
SmartDraw Professional 99 USD


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Váš názor Další článek: Infomapa 7.0: více než jen 250 měst

Témata článku: Microsoft, SMA, Knihovna, Grafický objekt, Obrázek, Kreslení, Vývojový diagram


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5