Router | Chytrá domácnost | IoT | O2

Smart Box: Takto má podle O2 vypadat centrála chytré domácnosti s rychlou Wi-Fi

 • O2 Smart Box je router a centrála chytré domácnosti
 • Spárujete senzory a vše ovládáte mobilem
 • K dokonalosti to má ale pořád daleko

O2 se rozhodlo, že Čechům ukáže, jak má vypadat chytrá domácnost, a představilo svůj O2 Smart Box. Černou krabici, která se bude chovat jako běžný Wi-Fi router, ale zároveň jako meteostanice, bezpečnostní systém a hub pro všemožné chytré cetky rozeseté po celém domě.

Smart Box je v prvé řadě velký. Hodně velký. Svými rozměry připomíná spíše NAS pro 3,5“ disk, v nitru jsou totiž schované i všechny antény jak pro rychlé Wi-Fi 802.11ac, tak bezdrátový protokol Z-Wave operující na kmitočtu 868/869 MHz.

Velký, barevný a spíše nevyužitý displej

Namísto dvířek pro disk najdete na čelní stěně barevný 3,5“ TFT displej s rozlišením 320×480 pixelů. Skutečným vrcholem designu by sice bylo, kdyby obrazovka vyplňovala celou čelní stěnu, která by byla zároveň dotyková, nicméně zatím je to zbytečné, displej totiž zobrazuje zbytečně málo informací.

Klepněte pro větší obrázek
Displej je sice barevný, ale software toho zatím příliš nevyužívá

Tlačítkem „O2“ přepínáte jen mezi několika málo obrazovkami, na kterých svítí aktuální čas a počasí s teplotou, barevně rozlišená aktivita jednotlivých portů a nakonec názvy Wi-Fi sítí. Přidaná hodnota oproti klasickým poblikávajícím diodám je tedy relativně nízká.

Barevný displej s takovým rozlišením by toho přeci dokázal zobrazit mnohem více počínaje statistikou, přenosovou rychlostí, výpisem připojených klientů a tak dále a tak dále. Čipset Broadcom BCM63138 (1GHz Cortex A9) by to měl zvládnout levou zadní.

Klepněte pro větší obrázek
Nitro Smart Boxu s masivním chladičem armového čipsetu

Ostatně O2 si představuje, že Smart Box umístíte na nějaké výsostné místo v obývacím pokoji. Těžko však říci, jestli budete chtít mít na vyleštěném televizním stolku opravdu velkou a lehkou krabici, která se snadno svalí k zemi a zobrazuje v podstatě jen čas a primitivní ikony počasí.

Barevný displej se slušným rozhraním má tedy potenciál, zatím ale není příliš využitý.

Chytrá domácnost pomocí Z-Wave

Chytrou krabici však má ze Smart Boxu dělat něco úplně jiného – ono napojení na chytrou domácnost. Router tedy podporuje zmíněný bezdrátový protokol Z-Wave, který jsme si na Živě.cz vyzkoušeli loni v létě v docela povedeném provedení Fibaro Starter Kit.

Fibaro se skládá z hubu, který připojíte k routeru pomocí ethernetového kabelu, a s hubem pak může komunikovat jakékoliv zařízení podporující protokol Z-Wave. Může to být chytrá zásuvka, detektor pohybu, nespočet RGB LED žárovek, detektory kouře, senzory unikající vody v koupelně a tehdy jsme si vyzkoušeli i termostat od Danfossu pro klasický bytový radiátor.

Současnost a budoucnost Wi-Fi: Tak sakra kde je to 802.11.ad?

Jakmile všechny tyto cetky spárujete se základnou, můžete je poté ovládat z jednotné webové a mobilní aplikace. Produkty s podporou Z-Wave jsou sice poměrně drahé, poněvadž do ceny se promítá i licenční poplatek technologie, ale je to na druhou stranu zatím jediný bezdrátový protokol pro chytrou domácnost, který se komerčně alespoň trošku uchytil.

Chcete ovládat chytrou zásuvku? Proč ne, ale za paušál

Po krátké odbočce zpět ke Smart Boxu. Když jsme se dozvěděli, že podporuje Z-Wave, takže nebudeme potřebovat žádné Fibaro či jiný hub, naivně jsme se domnívali, že s routerem spárujeme jakékoliv zařízení – třeba zrovna tu chytrou RGB žárovku, která bude mít na krabici logo Z-Wave.

Chyba lávky, takhle to bohužel nefunguje a O2 Smart Box není tak chytrý, jak o sobě tvrdí. Z-Wave tu slouží pouze jako nízkoúrovňový přenosový protokol a je zcela překrytý ekosystémem O2. Vlastně vás vůbec nemusí zajímat.

Klepněte pro větší obrázek
Smart Home zatím komunikuje jen se třemi typy senzorů: chytrou zásuvkou, detektorem kouře a magnetickým detektorem otevřených dveří/oken

To v praxi znamená, že s routerem spárujete jen několik typů modulů. V základním balení najdete bezdrátový magnetický detektor otevřených dveří a dodatečně si můžete přikoupit ještě detektor kouře a chytrou zásuvku. Kus za 1 799 korun.

To je… Sakra hodně. Bohužel takový je už Z-Wave. (Pokud hledáte levnější řešení a chcete se u toho i něco naučit, sledujte můj seriál Pojďme programovat elektroniku, ve kterém jsem demonstroval, jak si postavit internetový 230V spínač třeba pokojové lampy nebo Wi-Fi meteostanici doslova za pár desetikorun.)

Vysokou cenou modulů to bohužel nekončí. Teď se prosím posaďte, ať to s vámi nesekne. Ještě musíte zaplatit paušál! Paušál pro každý typ chytrého modulu:

 • Paušál Zabezpečení (senzory otevřených dveří/oken): 49 Kč/měs.
 • Paušál Požární hlášení (senzor detektoru kouře): 49 Kč/měs.
 • Paušál Ovládání (chytré zásuvky): 49 Kč/měs.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tyto obrazovky mohou při pokusu o první spárování zařízení leckoho překvapit

Takže si to spočítejme. Základní sadu s routerem a jedním přibaleným senzorem otevřených dveří koupíte za 3 499 korun. Abyste však senzor samotný vůbec mohli používat, musíte si objednat ještě paušál Zabezpečení, který vás přijde na 588 korun ročně (první tři měsíce jsou zdarma). Paušál se naštěstí týká jen typu zařízení, čili jakmile jej jednou aktivujete, můžete si samozřejmě dokoupit třeba deset dalších senzorů oken za 1 799 korun každý, i když vzhledem k jejich ceně asi brzy skončíte v exekuci.

Pokud budete chtít vedle detekce otevřených dveří a oken používat i ony chytré zásuvky jako dálkové spínače svých elektrických spotřebičů, samozřejmě budete muset pořídit další a další paušály, čili nakonec budete platit 1 764 korun ročně jen za to, že ty moduly vůbec máte.

Ekosystém O2 vám zatelefonuje

To jen za to jsem vypsal kurzívou záměrně, protože O2 se vysokou cenu pokouší obhájit tvrzením, že přeci jen nabízí něco navíc než třeba Z-Wave od Fibara. Paušál je tu tedy z toho důvodu, že je váš Smart Box napojený do cloudu operátora.

To v praxi znamená, že vám bude router zasílat stavové informace do mobilní aplikace, i když budete zrovna na dovolené mimo svoji lokální síť. A co více, jelikož má provozovatel k dispozici vlastní mobilní infrastrukturu, nakonec vám zatelefonuje český hlasový automat na předem nastavené telefonní číslo správce routeru.

Toto uvidíte na telefonu, když se vám do bytu vloupe zloděj:

To je sice skvělé, ovšem otázkou zůstává, jestli si takovou funkčnost ceníte na bezmála 1 800 korun ročně (při aktivaci všech paušálů). Já nikoliv, naprosto by mi totiž stačilo, kdyby podobné notifikace posílal skrze internet přímo router bez zátěže telefonní infrastruktury a tedy nutnosti disponovat jakýmkoliv dalším paušálem.

Aplikace je hezká, ale jednoduchá

Když už se konečně smíříte se všemi náklady, které se po nákupu několika dodatečných senzorů a započítání všech paušálů vyšplhají na cenu Fibaro Starter Kit (okolo 13 000 Kč), budete doufat, že prázdné bankovní konto vyrovná alespoň zpracování mobilní a webové aplikace.

Ta od Fibara má sice své mouchy, ale přesto nabízí velmi pokročilou automatizaci od základních přehledů a ovládání až po vytváření složitých automatických úkolů podobným způsobem, jak to dělá třeba služba IFTTT. Takovou automatikou by mohlo být třeba to, že když světelný senzor Fibara změří příliš málo luxů, rozsvítí spárovaná světla. Fibaro tedy nastavilo laťku vysoko.

Takže co umí stejnojmenná mobilní aplikace O2 Smart Box pro Android a iOS? Zobrazí základní ovládání modulů, seznam notifikací a co se týče konfigurace samotné domácí sítě, omezuje se jen na výpis připojených klientů a nastavení Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní aplikace nabízí základní ovládání chytré domácnosti a přehled notifikací, ale chybí pokročilejší konfigurace samotné sítě LAN

Představa, že klepnete na klienta (mobil, notebook, počítač) a rovnou z aplikace mu nastavíte třeba rodičovskou politiku (čas povoleného surfování, blacklist apod.) je bohužel pouhý sen. Snad v některé z dalších verzí aplikace. Ostatně O2 slibuje, že Smart Box průběžně aktualizuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace umožňuje nastavení jednoduchých akcí. Třeba automatické zapnutí bezpečnostního systému v určitý čas.

Webová konfigurace pouze v angličtině

Pokud budete chtít provést pokročilou konfiguraci routeru, mobilní aplikace vám vygeneruje krátkodobé heslo, se kterým se už přihlásíte do webového desktopového rozhraní (pro mobilní není dostatečně optimalizované).

Pokud je mobilní aplikace jednoduchá a přehledná a samotná krabice Smart Boxu se honosí designem Martina Tvarůžka, který je nositelem ocenění Red Dot Award, pak o webovém rozhraní nemůžeme napsat nic jiného, než to, že je poněkud slabší a pouze v angličtině.. V roce 2017 bychom čekali moderní facelift a přehledné prostředí. Stačí se podívat, jak to umějí třeba výrobci NASů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní s uživatelem komunikuje pouze anglicky a zpracováním se zapomnělo kdesi v minulosti. Webové rozhraní domácího hubu, který o sobě tvrdí, že je smart, by mělo vypadat trošku atraktivněji.

Přitom platí, že vzhledem k tomu, že mobilní aplikace umožňuje nastavit jen název Wi-Fi a heslo, webové administraci se neubrání žádný jen o píď pokročilejší správce domácí sítě.

Myšlenka dobrá, ale zpracování zatím na půli cesty

O2 Smart Box by mohlo být příkladné zařízení, jak má vypadat moderní Wi-Fi router, který už není pouhou krabičkou, která připojuje vaše mobily a notebooky k internetu, ale řídí i vaši chytrou domácnost.

Bohužel tuto vizi zabíjí přílišná uzavřenost Z-Wavu (pouze senzory podporované ekosystémem O2), zbytečné a doslova odrazující paušály a nevyužitý hardwarový potenciál (rozměrný barevný displej, který je plně využit leda tak při zobrazení úvodního loga O2).

Můžeme jen doufat, že toto všechno jsou pouhé neduhy každé nové koncepce a z O2 Smart Homu se časem stane skutečný hub pro chytrou domácnost tak, jak si ji snad každý představujeme.

Specifikace O2 Smart Box

 • Černý, matný povrch
 • Chipset BCM 63138, který zvládne milion příkazů za vteřinu
 • Zabezpečení dat pomocí nejmodernější technologie eliptických křivek

Wi-Fi

 • IEEE 802.11ac (5 GHz, 80 MHz) až do 1,74 Gb/s
 • IEEE 802.11n (2,4 GHz, 40 MHz) až do 450 Mb/s
 • 3x vnitřní dvoupásmové antény + 1x jednopásmová anténa 5 GHz
 • Konfigurace antén: 3×3 2,4 GHz a 4×4 5 GHz DBDC
 • Standardy sítě: IEEE 802.11a/b/g/n/ac

IoT (Z-WAVE, Z-WAVE PLUS)

 • Podpora frekvenčních pásem: 868,4 MHz, 869,85 MHz (CEPT - Evropská regionálníorganizace)
 • Podporovaná přenosová rychlost: 9,5/40/100 Kb/s
 • 1x spirálová anténa, vyzařovací diagram: všesměrová

ADSL a VDSL

 • Podpora ADSL/ADSL2+
 • VDSL/VDSL2+, VDSL 3, Annex B (prostřednictvim ISDN)
 • Podporovaný pro l: 8b, 12a, 17a, 35b
 • VDSL1 (G.993.1)
 • ADSL2 (G.992.3), ADSL2+ (G.992.5)
 • G.INP (G.998.4)
 • G.Vector (G.993.5)

WAN

 • 1x RJ-11 port pro A/VDSL (prostřednictvím ISDN)
 • 1x RJ-45 port Gigabit Ethernet portu WAN

LAN

 • 4x 10/100/1000Mbit porty RJ-45 auto MDI/MDI-X Wi-Fi

USB

 • 1x USB 3.0 port

LCD

 • 3,5”, 320 × 480 pixelů RGB
Diskuze (50) Další článek: NASA má plán, jak nás ochránit před erupcí yellowstonského supervulkánu

Témata článku: Hardware, Internet, Android, Router, Chytrá domácnost, Mobilní aplikace, Wi-Fi, IoT, O2, Barevný displej, Topení, Hub, Lokální síť, Vysoká cena, SMART box, DAF, Licenční poplatek, Eliptická křivka, Paušál, RGB LED, WAN, Pokročilý správce, Webová administrace, Přehledné prostředí, Wi-fi meteostanice, Lehké notebooky na Mall.czBoss Level: Frank Grillo v časové smyčce a se zabijáky v patách hledá své poslání [recenze filmu]
Marek Čech
Recenze filmů
Aktualizace aplikací Adobe Lightroom přináší nové funkce a vyšší výkon
Helena Vyplelová
Adobe LightroomFotografický software
Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

Paradise Lost: simulátor nudy v nacistickém bunkru | Recenze

O tom, že poflakování se v nacistickím bunkru není zrovna legrace, se nás snaží přesvědčit nová atmosférická adventura.

Ladislav Novák
RecenzeAdventury
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows