Small Business Server 2011: Instalace

Pokud se zajímáte o Small Business Server 2011, možná řešíte základní otázku – jak se vlastně SBS 2011 instaluje?

Zákazníci či IT profesionálové zajímající se o nové SBS 2011 určitě budou řešit základní otázku „jak se SBS 2011 vlastně instaluje?“ nebo „když už SBS server mám, jak vůbec mohu migrovat své současné nastavení?“. Abyste si tedy mohli udělat jasnější představu o instalaci, vznikl právě tento článek, který se pokusí vám vše přiblížit. V zásadě se dá říci, že tento článek popisuje instalaci Windows Small Business Server 2011 Standard.

Pojďme si probrat instalaci.

Instalace SBS Serveru je velmi jednoduchá záležitost, která koresponduje s obecnou filosofií tohoto produktu. Tedy, musí to být schopen zvládnout i méně zdatný IT pracovník, či dokonce člověk bez IT vzdělání. A tak jsou všudypřítomné nápovědy či průvodci, kteří společně dokážou navést člověka k cíli, aniž by bylo potřeba, aby takový člověk měl za sebou léta zkušeností a certifikace znalostí.

Vložením DVD do mechaniky a nabootováním z něj se dostanete do průvodce instalací stejného, jaký byste mohli znát z Windows Server 2008 R2. Samozřejmě, vždyť na tomto spolehlivém operačním systému SBS 2011 Standard běží.

Img01.jpg

Instalace tedy klasicky začíná zvolením jazykového nastavení a klávesnice, dále pokračuje na obrazovku, kde volíte pokyn k instalaci, pakliže nejste ve stádiu, kdybyste SBS 2011 potřebovali obnovit ze zálohy, k tomu slouží položka „Repair your computer“ vlevo dole.

Img02.jpg

Dále potvrdíte licenční ujednání, které si samozřejmě důkladně nastudujte :-)

Img03.jpg

A dále volíte VŽDY položku „custom“. Nikdy nedávejte upgrade. In-Place upgrade scénář není podporovaný a rozhodně tímto nedocílíte rychlé a bezobslužné instalace. Takže, vždy „custom“.

Img04.jpg

Nastavíte si rozložení disku a již pokračujete samotnou instalací.

Img05.jpg

A začíná instalace. V tomto případě pouze podkladového operačního systému, tedy Windows Server 2008 R2 Standard. Až v průvodcích dále se začne instalovat SBS jako takové.

Img06.jpg

Nyní se tedy podíváme na průvodce instalací Windows Small Business Server 2011 Standard. Je třeba říci, že pokud by se nedařilo dostat přes jakýkoliv krok, můžete použít kombinaci kláves Shift+F10, kterou si spustíte příkazovou řádku. Speciální logy SBS jsou uloženy v „C:\Program Files\Windows Small Business Server\Logs“.

První okno, které vás v průvodci přivítá je volba čisté instalace nebo migračního modu. V tomto případě tedy nechte čistou instalaci a pokračujte dále. Mimochodem toto okno v SBS 2008 nebylo a je tedy novinkou pro SBS 2011.

Img07.jpg

Dále následuje nastavení pro datum a čas. Zde dbejte zvýšené pozornosti, pokud SBS 2011 migrujete. A obzvláště, pokud migrujete do virtuálního serveru. Bude se jednat o doménový řadič, a tak opravdu dbejte na to, aby datum a čas byli správně. Pokud tomu tak není, napravte to, ale zároveň například vypněte synchronizaci času s fyzickým hostitelem, jinak se při instalaci SBS 2011 restartuje a čas si opět seřídí podle hostitele. A to by nebylo dobré.

Img08.jpg

Dále máte možnost již nastavit IP adresaci pro síťové rozhraní. Nezapomeňte, že SBS 2011 podporuje pouze jedno síťové rozhraní.

Img09.jpg

Během instalace, pokud v pořádku funguje připojení k internetu, je možné si již nechat stáhnout aktualizace a nechat je systémem nainstalovat. Proč ne, ušetříte si tak čas v post-instalační době.

Img10.jpg

Následuje vyplnění informací o společnosti. Tyto informace jsou pak vidět například v SBS Consoli atd. Není to povinné, ale ztráty firemních dat se bát nemusíte.

Img11.jpg

Teď přichází jedno velmi důležité okno. Zde specifikujete název serveru a název interní Active Directory domény. Pozor, toto nastavení již nebudete moct změnit, dobře tedy zvažte, jak se server a doména budou jmenovat. V čem vám to SBS 2011 usnadní je fakt, že AD doména bude vždy s DNS suffixem .local. Tedy, pokud nemigrujete. Ale při čisté instalaci neuděláte doménu jinou než .local. A je tomu jedině dobře :-).

Img12.jpg

Jedna z posledních věcí, které je třeba provést je založení prvního administrátorského účtu. Ten pak nemažte, protože je s tímto účtem snadnější správa například SQL Serveru 2008 R2 než s jiným účtem, který byste vyrobili užitím role „Network Administrator“.

Img13.jpg

Následuje sumář a začíná samotná instalace SBS 2011 Standard. Nedivte se, že tato operace zabere nějakou dobu, však se také jedná o instalaci Exchage, Sharepoint, AD, WSUS a dalších technologií, které se musí ještě nakonfigurovat. Tento krok tak zabere 1-2 hodiny.

Img14.jpg

A nyní jste se dostali do post-instalační fáze. Zde musíte SBS 2011 ještě nakonfigurovat. Ke všemu máte připravené jednoduché průvodce, a tak není nutné, abyste se těchto kroků nějak obávali.

Img15.jpg

CO je tedy třeba udělat a čím:

Connect to the Internet: Tímto průvodce nakonfigurujete vnitřní IP adresu (pokud jste to již neudělali v průběhu instalace) a adresu routeru. Tento průvodce se bude snažit pomocí uPNP komunikovat s routerem a otevřít komunikační porty. Pokud se mu to nepovede, nevadí, pouze vás průvodce upozorní, že to budete muset udělat sami. Dále dle adresace vyrobí DHCP scope. Pokud spustíte tohoto průvodce, nesmí vám v síti nikde žádné DHCP běžet. Jinak nebudete schopni tohoto průvodce dokončit.

Customer feedabck options: Pakliže chcete společnosti Microsoft pomoci při vývoji ještě lepších SBSek, pak můžete povolit tuto položku, která je anonymní, ale pomáhá sbírat cenná data.

Set up your Internet address: Zde se nastavuje internetová adresa, neboli, vaše veřejné doménové jméno. Máte-li tedy například dému firma.cz, tak zde právě tyto informace nastavujete. Z tohoto jména se automaticky vyrobí tzv. „Accepted Domain“ v Exchange Serveru 2010, aby Exchange mohla začít přijímat e-maily. Dále se nastaví adresa pro Remote Web Access, tedy pro vzdálené webové pracoviště. Opět se bude tento průvodce snažit otevřít patřičné porty, pokud se mu to nepovede, pouze dostanete hlášku, že si takovou věc musíte udělat manuálně sami.

Configure a Smart Host for Internet e-mail: Tohoto průvodce spustíte pouze v případě, že pro odesílání e-mailů využíváte Smart Hosta. Nebo se chystáte užít Smart Hosta. Tedy v tomto režimu server odesílá poštu například přes mail server poskytovatele internetového připojení.

Add a trusted certificate: Tento krok je volitelný, pokud nechcete využít výhod důvěryhodného certifikátu, SBS 2011 Standard si vygeneruje certifikát sám ze své interní certifikační autority. Ale velmi doporučuji pořídit si veřejný certifikát, neb vám odpadne zbytečná administrativa při distribuci tzv. self-signed certifikátu. Jeho cena je nízká, při instalaci tedy tuto možnost zvažte. Důvěryhodný certifikát můžete samozřejmě pořídit i v průběhu užívání SBS 2011, není nutné ho mít hned od začátku, ale velmi vám to doporučuji.

Configure Backup: Poslední věcí v tzv. post-instalační části je nastavení zálohování. Pro to budete potřebovat vyhrazené uložiště, běžně se užívá externí USB disk. Páskové mechaniky nejsou podporovány! Velmi jednoduchým průvodcem nastavíte, čas zálohy a její cíl a váš server je v bezpečí.

Na závěr vám ještě ukážu, co se vlastně instaluje na pozadí v době instalace.

Img16.jpg

V příštím díle si probereme migraci do světa SBS 2011 Standard.

Autor: Jan Pilař

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Pitva: špičkový volant Logitech G25

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,