Složte si vlastní MS Windows

Chystaný následovník Windows XP označovaný jako Longhorn bude designován jako modulární systém. Díky tomu bude možné vytvářet operační systém na míru různému hardware, způsobům nasazení či teritoriálním trhům.

Microsoft oznámil, že příští verze operačního systému Windows pro osobní počítače bude založena na odlišné strategii. Longhorn bude složen z řady komponent, které půjdou jednoduše kombinovat podle požadavků zákazníků či výrobců počítačů. Doposud Microsoft prodával několik stálých verzí operačního systému s minimálními rozdíly ve funkcích, ale rozdílnou cenou.

OS Longhorn je už dlouhou dobu představován na nejrůznějších akcích společnosti Microsoft jako operační systém pro informační věk, ale s jeho uvedením se počítá až v průběhu roku 2005. Kromě výrazné podpory internetu a multimédií bude obsahovat nové uživatelské rozhraní a přepracovaný systém ukládání dat.

95 % v jednom kousku

Podle dostupných informací bude základní modul Longhornu obsahovat až 95 % klíčových funkcí. Pro adaptaci na lokální trhy bude sloužit modul Multi-Lingual User Interface, který umožní přidávání  nových jazykových verzí. Tato funkcionalita ve výsledku může přinést možnosti, které jsou dosud výsadou unixových systémů – totiž přepínání mezi jazykovými verzemi OS i nainstalovaného software jednoduchou volbou v menu.

Výrobci osobních počítačů a techniky založené na PC pak budou moci používat další moduly pro svá zařízení pomocí Component Management Interface. Tato komponenta umožní i výraznější zásahy do systému v případě zásadních updatů. Její fungování je obdobné s dnešním přidáváním a odinstalováním programů ve Windows. Přístup k této komponentě mají mít i koncoví uživatelé s administrátorskými právy.

Příliš mnoho „oken“

Jedním z důvodů k přechodu na modulární strategii je vzrůstající počet různých verzí Windows. Na trhu jsou čtyři verze Win XP – Pro, Home, Media Center a Tablet PC a k tomu Windows Pocket PC a speciální verze pro 64 bitové pracovní stanice. Přičemž většina z těchto verzí systému musí být separátně lokalizována. Liší se i jednotlivé buildy Windows instalovaných na různé řady počítačů různých výrobců počítačů. Jednoduché sestavování operačního systému a stálost jádra má urychlit i výrobu počítačů – té části během které je na počítač předinstalováván operační systém případně další aplikace. Cílem je dosáhnout času instalace 15 minut na jeden počítač. Urychlení výroby pak má vyústit i v další možnosti snížení ceny počítačů. Vydávání patchů má být také jednodušší. Většina oprav bude směřovat pravděpodobně pouze na jednotné jádro systému, patche tak nebudou muset být lokalizovány nebo vyvíjeny pro různé verze systému zároveň.

I když představené funkce vypadají zajímavě, není jisté jak ve výsledku budou vypadat. Vývoj OS Longhorn je pořád ještě hodně daleko od cíle, na většině nejdůležitějších prvků včetně modulárního systému se teprve pracuje. Modulární systém navíc může přinést potíže týkající se třeba právě podpory různých jazyků.

Diskuze (34) Další článek: Nahá víla Dawn se zobrazuje i na ATI (a je to kus)

Témata článku: Microsoft, Windows, Jednoduchá oprava, VLA, Interface, Různé systémy, Potíž týkající, Různí výrobci


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji