Složte si vlastní MS Windows

Chystaný následovník Windows XP označovaný jako Longhorn bude designován jako modulární systém. Díky tomu bude možné vytvářet operační systém na míru různému hardware, způsobům nasazení či teritoriálním trhům.

Microsoft oznámil, že příští verze operačního systému Windows pro osobní počítače bude založena na odlišné strategii. Longhorn bude složen z řady komponent, které půjdou jednoduše kombinovat podle požadavků zákazníků či výrobců počítačů. Doposud Microsoft prodával několik stálých verzí operačního systému s minimálními rozdíly ve funkcích, ale rozdílnou cenou.

OS Longhorn je už dlouhou dobu představován na nejrůznějších akcích společnosti Microsoft jako operační systém pro informační věk, ale s jeho uvedením se počítá až v průběhu roku 2005. Kromě výrazné podpory internetu a multimédií bude obsahovat nové uživatelské rozhraní a přepracovaný systém ukládání dat.

95 % v jednom kousku

Podle dostupných informací bude základní modul Longhornu obsahovat až 95 % klíčových funkcí. Pro adaptaci na lokální trhy bude sloužit modul Multi-Lingual User Interface, který umožní přidávání  nových jazykových verzí. Tato funkcionalita ve výsledku může přinést možnosti, které jsou dosud výsadou unixových systémů – totiž přepínání mezi jazykovými verzemi OS i nainstalovaného software jednoduchou volbou v menu.

Výrobci osobních počítačů a techniky založené na PC pak budou moci používat další moduly pro svá zařízení pomocí Component Management Interface. Tato komponenta umožní i výraznější zásahy do systému v případě zásadních updatů. Její fungování je obdobné s dnešním přidáváním a odinstalováním programů ve Windows. Přístup k této komponentě mají mít i koncoví uživatelé s administrátorskými právy.

Příliš mnoho „oken“

Jedním z důvodů k přechodu na modulární strategii je vzrůstající počet různých verzí Windows. Na trhu jsou čtyři verze Win XP – Pro, Home, Media Center a Tablet PC a k tomu Windows Pocket PC a speciální verze pro 64 bitové pracovní stanice. Přičemž většina z těchto verzí systému musí být separátně lokalizována. Liší se i jednotlivé buildy Windows instalovaných na různé řady počítačů různých výrobců počítačů. Jednoduché sestavování operačního systému a stálost jádra má urychlit i výrobu počítačů – té části během které je na počítač předinstalováván operační systém případně další aplikace. Cílem je dosáhnout času instalace 15 minut na jeden počítač. Urychlení výroby pak má vyústit i v další možnosti snížení ceny počítačů. Vydávání patchů má být také jednodušší. Většina oprav bude směřovat pravděpodobně pouze na jednotné jádro systému, patche tak nebudou muset být lokalizovány nebo vyvíjeny pro různé verze systému zároveň.

I když představené funkce vypadají zajímavě, není jisté jak ve výsledku budou vypadat. Vývoj OS Longhorn je pořád ještě hodně daleko od cíle, na většině nejdůležitějších prvků včetně modulárního systému se teprve pracuje. Modulární systém navíc může přinést potíže týkající se třeba právě podpory různých jazyků.

Diskuze (34) Další článek: Nahá víla Dawn se zobrazuje i na ATI (a je to kus)

Témata článku: Microsoft, Windows, VLA, Různí výrobci, Win +, Windows +, Interface, Potíž týkající, Jednoduchá oprava, MS Windows, Window, Různé systémy


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači