Složte si vlastní MS Windows

Chystaný následovník Windows XP označovaný jako Longhorn bude designován jako modulární systém. Díky tomu bude možné vytvářet operační systém na míru různému hardware, způsobům nasazení či teritoriálním trhům.

Microsoft oznámil, že příští verze operačního systému Windows pro osobní počítače bude založena na odlišné strategii. Longhorn bude složen z řady komponent, které půjdou jednoduše kombinovat podle požadavků zákazníků či výrobců počítačů. Doposud Microsoft prodával několik stálých verzí operačního systému s minimálními rozdíly ve funkcích, ale rozdílnou cenou.

OS Longhorn je už dlouhou dobu představován na nejrůznějších akcích společnosti Microsoft jako operační systém pro informační věk, ale s jeho uvedením se počítá až v průběhu roku 2005. Kromě výrazné podpory internetu a multimédií bude obsahovat nové uživatelské rozhraní a přepracovaný systém ukládání dat.

95 % v jednom kousku

Podle dostupných informací bude základní modul Longhornu obsahovat až 95 % klíčových funkcí. Pro adaptaci na lokální trhy bude sloužit modul Multi-Lingual User Interface, který umožní přidávání  nových jazykových verzí. Tato funkcionalita ve výsledku může přinést možnosti, které jsou dosud výsadou unixových systémů – totiž přepínání mezi jazykovými verzemi OS i nainstalovaného software jednoduchou volbou v menu.

Výrobci osobních počítačů a techniky založené na PC pak budou moci používat další moduly pro svá zařízení pomocí Component Management Interface. Tato komponenta umožní i výraznější zásahy do systému v případě zásadních updatů. Její fungování je obdobné s dnešním přidáváním a odinstalováním programů ve Windows. Přístup k této komponentě mají mít i koncoví uživatelé s administrátorskými právy.

Příliš mnoho „oken“

Jedním z důvodů k přechodu na modulární strategii je vzrůstající počet různých verzí Windows. Na trhu jsou čtyři verze Win XP – Pro, Home, Media Center a Tablet PC a k tomu Windows Pocket PC a speciální verze pro 64 bitové pracovní stanice. Přičemž většina z těchto verzí systému musí být separátně lokalizována. Liší se i jednotlivé buildy Windows instalovaných na různé řady počítačů různých výrobců počítačů. Jednoduché sestavování operačního systému a stálost jádra má urychlit i výrobu počítačů – té části během které je na počítač předinstalováván operační systém případně další aplikace. Cílem je dosáhnout času instalace 15 minut na jeden počítač. Urychlení výroby pak má vyústit i v další možnosti snížení ceny počítačů. Vydávání patchů má být také jednodušší. Většina oprav bude směřovat pravděpodobně pouze na jednotné jádro systému, patche tak nebudou muset být lokalizovány nebo vyvíjeny pro různé verze systému zároveň.

I když představené funkce vypadají zajímavě, není jisté jak ve výsledku budou vypadat. Vývoj OS Longhorn je pořád ještě hodně daleko od cíle, na většině nejdůležitějších prvků včetně modulárního systému se teprve pracuje. Modulární systém navíc může přinést potíže týkající se třeba právě podpory různých jazyků.

Diskuze (34) Další článek: Nahá víla Dawn se zobrazuje i na ATI (a je to kus)

Témata článku: Microsoft, Windows, VLA, Různé systémy, Interface, Různí výrobci, Jednoduchá oprava

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů