Slovník mezi slovníky

Uplynul necelý rok a na trhu se objevily další verze slovníků brněnské firmy Lingea s obligátním přídomkem 2000. Vedle dvoutisícového označení přináší i řadu zajímavých novinek.
Oldřich Bajt: Uplynul necelý rok a na trhu se objevily další verze slovníků brněnské firmy Lingea s obligátním přídomkem 2000. Vedle dvoutisícového označení přináší i řadu zajímavých novinek.

Velký německý slovník, který recenzujeme, obsahuje 190 000 hesel, mezi nimiž najdete i slova odborná. A komu to ještě nestačí, může si ještě koupit Hospodářský slovník a nainstalovat si jej přímo do Velkého slovníku. Tím získá dalších 60 000 hesel.

Všudypřítomná jednoduchost
Při instalaci máte možnost vybrat si jazyk, ve kterém chcete mít ovládání slovníku. K dispozici je čeština, němčina, angličtina a slovenština. Pokud nemáte na disku dostatek místa, můžete zvolit instalaci méně prostorově náročnou a při práci používat cédéčko nebo z něj slovník přímo spouštět. Máte dokonce možnost umístit ikonu slovníku přímo do lišty Wordu a navíc lze slovník používat i v síti.

Nová verze přináší změnu, která jde proti obvyklému trendu. Místo, aby nabídka a ikony přibývaly, tady ubývají. Není to však tím, že by došlo k redukci funkcí. Většina se jich zautomatizovala a tím i zjednodušila.

Ubyly ikony kopírování (jde to klasickými klávesovými zkratkami) a ikona výslovnosti. Ta je již u ozvučených hesel automatická a ve velmi dobré kvalitě. Navíc máte možnost podívat se na grafické znázornění výslovnosti a pro srovnání si nahrát výslovnost vlastní. Ale i tady (tak jako v jiných produktech, kde se tato možnost objevila) platí totéž: hezké, ale bez užitku, když nevím, jak správně tvořit hlásky.

V horní liště ubyla nabídka Vzhled. Najdete ji v Úpravách.

Rozšíření ke kvalitě
Rozšířena byla nabídka k vyhlédnutému heslu (významy, tvary, kolokace). V navigačním panelu přibyla ke slovům odvozeným i slova odvozená předponami nebo příponami a slova, která jsou ve slovníku před nebo za hledaným slovem. Zůstalo rozpoznávání překlepů a tvarů slov, automatické rozpoznávání jazyka, slovník vyhledává německá podstatná jména i s malým počátečním písmenem.

Vzhledem k šíři nabídky člověk občas brouzdá myší po celé ploše a pak ji nechá tam, kde zrovna skončila. Ve verzi 2.0 jste museli nejdříve myší vyhledat pole pro zadávání dotazů a pak teprve začít psát. To nyní odpadá. Ať je kurzor kdekoli, jakmile začnete psát, automaticky se přemístí do políčka pro zadávání dotazů!

Největším přínosem nové verze je fulltextové vyhledávání. Naposledy jsem si stěžoval, že nelze najít zdvojená hesla a výrazy. To se změnilo, takže věta Ani vidu, ani slechu, příp. spojení in Betrieb setzen nejsou již žádným problémem.

I kdybyste chtěli slovník vyvážit zlatem, nenajdete takový, který by obsahoval kompletní slovní zásobu. A tak ani v tomto slovníku nenajdete všechna slovíčka, která budete potřebovat. Tvůrci proto nabídli možnost vkládání vlastních slovíček a výrazů, které jste ve slovníku nenašli. Stačí v Úpravách klepnout na heslo Vlastní slovník nebo rovnou stisknout zkratkovou klávesu. Překlady se samozřejmě dají kopírovat rovnou do překládaného textu.

Když není co překládat
Slovník v sobě skrývá také možnost vzdělávání se. Nabízí dvě základní témata – Příroda a Společnost – která se bohatě větví. K nim si můžete přidat i vlastní témata. Učení probíhá rychlostí, kterou si sami zvolíte, a zvolit si můžete i pořadí nabízených slov (v daném pořadí nebo náhodně). A když si myslíte, že všechno umíte, můžete se nechat i přezkoušet. O výsledku zkoušení vás program informuje počtem správně a špatně „zodpovězených“ slov. Škoda jen, že nezobrazí, která slovíčka jste neuměli.

Nikdo není dokonalý
Největší slabinou slovníku je Tvarosloví, ve kterém jsou zásadní chyby a raději bych se jeho používání vyhnul. Slovník je vypracován již podle nového německého pravopisu, což je dobré a potřebné. Bohužel převod do nového pravopisu se ne ve všech případech povedl a občas jsou zde uvedeny výrazy s pravopisem starým, občas se objeví i chyba ve slovníku, ale jedná se jen o nepatrné zlomky procenta z celého objemu výrazů.

I přes uvedené zápory nelze slovníku upřít, že patří k tomu nejlepšímu, co se v našich krajích vyskytuje. Jeho koupi nelze než doporučit, neboť slovník s takovým rozsahem, tak jednoduchým ovládáním a s tolika funkcemi budete jen těžko hledat.

německo-český a česko-německý slovník
Lingea Lexicon 2000 němčina (Velký slovník)
Zdroj: Lingea, Brno
Telefon: (05) 43 23 50 26
Cena: 1 990 Kč vč. DPH
Min. konfigurace: Windows 95/98/NT/2000, 30 až 50 MB místa na pevném disku, CD-ROM, zvuková karta
Váš názor Další článek: Distance blender a Darktree pro 3D Studio

Témata článku: Windows, Největší slabina, Slovník, M/s, Dobré ovládání, Předpona, Automatický překlad, Vide, Dobré místoKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy