Slovník mezi slovníky

Uplynul necelý rok a na trhu se objevily další verze slovníků brněnské firmy Lingea s obligátním přídomkem 2000. Vedle dvoutisícového označení přináší i řadu zajímavých novinek.
Oldřich Bajt: Uplynul necelý rok a na trhu se objevily další verze slovníků brněnské firmy Lingea s obligátním přídomkem 2000. Vedle dvoutisícového označení přináší i řadu zajímavých novinek.

Velký německý slovník, který recenzujeme, obsahuje 190 000 hesel, mezi nimiž najdete i slova odborná. A komu to ještě nestačí, může si ještě koupit Hospodářský slovník a nainstalovat si jej přímo do Velkého slovníku. Tím získá dalších 60 000 hesel.

Všudypřítomná jednoduchost
Při instalaci máte možnost vybrat si jazyk, ve kterém chcete mít ovládání slovníku. K dispozici je čeština, němčina, angličtina a slovenština. Pokud nemáte na disku dostatek místa, můžete zvolit instalaci méně prostorově náročnou a při práci používat cédéčko nebo z něj slovník přímo spouštět. Máte dokonce možnost umístit ikonu slovníku přímo do lišty Wordu a navíc lze slovník používat i v síti.

Nová verze přináší změnu, která jde proti obvyklému trendu. Místo, aby nabídka a ikony přibývaly, tady ubývají. Není to však tím, že by došlo k redukci funkcí. Většina se jich zautomatizovala a tím i zjednodušila.

Ubyly ikony kopírování (jde to klasickými klávesovými zkratkami) a ikona výslovnosti. Ta je již u ozvučených hesel automatická a ve velmi dobré kvalitě. Navíc máte možnost podívat se na grafické znázornění výslovnosti a pro srovnání si nahrát výslovnost vlastní. Ale i tady (tak jako v jiných produktech, kde se tato možnost objevila) platí totéž: hezké, ale bez užitku, když nevím, jak správně tvořit hlásky.

V horní liště ubyla nabídka Vzhled. Najdete ji v Úpravách.

Rozšíření ke kvalitě
Rozšířena byla nabídka k vyhlédnutému heslu (významy, tvary, kolokace). V navigačním panelu přibyla ke slovům odvozeným i slova odvozená předponami nebo příponami a slova, která jsou ve slovníku před nebo za hledaným slovem. Zůstalo rozpoznávání překlepů a tvarů slov, automatické rozpoznávání jazyka, slovník vyhledává německá podstatná jména i s malým počátečním písmenem.

Vzhledem k šíři nabídky člověk občas brouzdá myší po celé ploše a pak ji nechá tam, kde zrovna skončila. Ve verzi 2.0 jste museli nejdříve myší vyhledat pole pro zadávání dotazů a pak teprve začít psát. To nyní odpadá. Ať je kurzor kdekoli, jakmile začnete psát, automaticky se přemístí do políčka pro zadávání dotazů!

Největším přínosem nové verze je fulltextové vyhledávání. Naposledy jsem si stěžoval, že nelze najít zdvojená hesla a výrazy. To se změnilo, takže věta Ani vidu, ani slechu, příp. spojení in Betrieb setzen nejsou již žádným problémem.

I kdybyste chtěli slovník vyvážit zlatem, nenajdete takový, který by obsahoval kompletní slovní zásobu. A tak ani v tomto slovníku nenajdete všechna slovíčka, která budete potřebovat. Tvůrci proto nabídli možnost vkládání vlastních slovíček a výrazů, které jste ve slovníku nenašli. Stačí v Úpravách klepnout na heslo Vlastní slovník nebo rovnou stisknout zkratkovou klávesu. Překlady se samozřejmě dají kopírovat rovnou do překládaného textu.

Když není co překládat
Slovník v sobě skrývá také možnost vzdělávání se. Nabízí dvě základní témata – Příroda a Společnost – která se bohatě větví. K nim si můžete přidat i vlastní témata. Učení probíhá rychlostí, kterou si sami zvolíte, a zvolit si můžete i pořadí nabízených slov (v daném pořadí nebo náhodně). A když si myslíte, že všechno umíte, můžete se nechat i přezkoušet. O výsledku zkoušení vás program informuje počtem správně a špatně „zodpovězených“ slov. Škoda jen, že nezobrazí, která slovíčka jste neuměli.

Nikdo není dokonalý
Největší slabinou slovníku je Tvarosloví, ve kterém jsou zásadní chyby a raději bych se jeho používání vyhnul. Slovník je vypracován již podle nového německého pravopisu, což je dobré a potřebné. Bohužel převod do nového pravopisu se ne ve všech případech povedl a občas jsou zde uvedeny výrazy s pravopisem starým, občas se objeví i chyba ve slovníku, ale jedná se jen o nepatrné zlomky procenta z celého objemu výrazů.

I přes uvedené zápory nelze slovníku upřít, že patří k tomu nejlepšímu, co se v našich krajích vyskytuje. Jeho koupi nelze než doporučit, neboť slovník s takovým rozsahem, tak jednoduchým ovládáním a s tolika funkcemi budete jen těžko hledat.

německo-český a česko-německý slovník
Lingea Lexicon 2000 němčina (Velký slovník)
Zdroj: Lingea, Brno
Telefon: (05) 43 23 50 26
Cena: 1 990 Kč vč. DPH
Min. konfigurace: Windows 95/98/NT/2000, 30 až 50 MB místa na pevném disku, CD-ROM, zvuková karta
Váš názor Další článek: Distance blender a Darktree pro 3D Studio

Témata článku: Windows, Slovník, Vide, Předpona, Největší slabina, Dobré místo, Dobré ovládání, M/s, Automatický překlad


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5