eGovernment | Identita občana | eObčanka | Portál občana

Slovník českého eGovernmentu: Co jsou NIA, bod, eOP nebo BankID?

  • Elektronická komunikace se státem je teď důležitější než kdy dřív
  • První kroky s eGovernmentem jsou ale těžké kvůli novým pojmům
  • Co všechno musíte vědět o elektronické identitě
Slovník českého eGovernmentu: Co jsou NIA, bod, eOP nebo BankID?

Před třemi lety odstartoval Portál občana. Finanční úřad včera spustil nový web Moje daně. Na konci března budeme moci elektronicky vyplnit formuláře pro sčítání lidu. Ke všem těmto službám se lze přihlásit pomocí elektronické identity. Ta má však několik možností, spoustu podivných zkratek a nekonzistentních označení. Jak se v tom všem vyznat?

Přesné odpovědi najdete na oficiálním webu eidentita.cz. Ale pokud vás děsí dlouhá souvětí jako „Zákon č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci, definuje národní bod pro identifikaci a autentizaci jako informační systém, který zajišťuje zprostředkování elektronické identifikace mezi poskytovateli prostředků, kterými uživatel prokazuje svoji identitu, a poskytovateli online služeb a to včetně napojení na další ohlášené systémy v rámci EU pomocí mezinárodního uzlu“, pokusíme se jednotlivé termíny vysvětlit jednodušeji.

Co je elektronická identita?

Elektronická identita (někdy též eIdentita, e-Identita nebo eID) je obecné označení pro důvěryhodný a jedinečný „profil“, kterým prokazujete totožnost na internetu. Vychází z eurounijní směrnice eIDAS, kterou do svých zákonů implementují všechny členské země. Díky tomu také bude možné ověřovat totožnost přes internet v celé EU.

Představte si účet od Facebooku, Googlu, Microsoftu…, pomocí něhož se můžete přihlašovat do řady služeb včetně těch od třetích stran. Elektronická identita v principu funguje podobně, ale je tam onen prvek důvěryhodnosti. Každý občan (fyzická osoba) může mít jen jeden profil a jeho totožnost je úředně ověřená. Navíc jsou na celý systém mnohem přísnější bezpečnostní nároky, takže teoreticky nehrozí, že by zkolaboval nebo jej někdo nedovoleně zneužil.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online.

Přečtěte si:

Témata článku: Microsoft, Google, Facebook, eGovernment, Internet, Android, Identita občana, Datová schránka, Česko, eObčanka, Evropská unie, Portál občana, mojeID, Oculus, ISDS, NIA ID, ČSOB, Loa, Komerční banka, BankID, Czech point, Messenger, Česká spořitelna, Celní správa, Elektronická komunikace, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Sedm užitečných tipů, jak se nenachytat při výběru fotomobilu

Sedm užitečných tipů, jak se nenachytat při výběru fotomobilu

** Marketingu výrobců se ohledně fotomobilů nedá věřit ** Podvody s ukázkovými snímky nejsou výjimečné ** Ukážeme si, na co si dát nějvětší pozor

Jan Pánek
FotomobilyTipy a triky
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda