Koronavirus | Karanténa | Slovensko

Slovenský Velký bratr: mobilní operátoři budou úřadu hlásit navrátilce z „červených“ zemí

Slovenská vláda schválila zákon, který umožní Úřadu veřejného zdravotnictví požadovat po mobilních operátorech informace o jejich klientech. Může tak činit v zájmu ochrany zdraví a životů po dobu mimořádné situace nebo nouzového stavu, informuje server Živé.sk.

Legislativní úprava prošla na pondělním mimořádném zasedání vlády. Konkrétně má být občanům, kteří se vrátili ze země, jež je označena jako riziková, zaslána SMS s informací o povinnosti kontaktovat Úřad veřejného zdravotnictví SR. V případě neuposlechnutí výzvy hrozí pokuta ve výši až 5000 eur (cca 133 tisíc korun).

Velký bratr pro dobrou věc

Zásadní na celém zákoně je skutečnost, že operátoři budou moci zpracovávat lokalizační údaje účastníků bez jejich souhlasu. Pochopitelně však budou muset dbát na ochranu soukromí a osobních údajů. Státu tak bude poskytováno pouze telefonní číslo, které bylo registrováno v mobilní síti v zemi, jež je považována za nebezpečnou, bez jakýchkoli dalších informací.

Úřad veřejného zdravotnictví SR může telefonní číslo uchovávat ve svých systémech maximálně po dobu 60 dnů. Podmínkou jeho získání je „snaha o zabránění vzniku a šíření nebezpečné nakažlivé lidské nemoci.“

Vláda premiéra Igora Matoviče si od tohoto kroku slibuje především rychlou a přesnou identifikaci potenciálních nakažených. Uvedený postup má také přispět k blíže neupřesněné kontrole dodržování přijatých opatření.

V boji proti COVID-19 jde soukromí stranou

„Úprava umožní cílenější směřování opatření a jejich vynucování bez nutnosti plošného uzavírání hranic a zamezení přeshraničního pohybu osob.“ uvádí se v důvodové zprávě. Úřad tak získá poměrně spolehlivou možnost, jak kontrolovat, zda se lidé, kterých se to týká, skutečně přihlásili hygienikům.

Zákon ještě musí projít slovenským parlamentem. Pokud bude schválen i zde, dostane Úřad veřejného zdravotnictví „možnost požadovat blíže nespecifikované informace a podklady pro plnění jeho úkolů i od státních orgánů, obcí, právnických a fyzických osob.“

Diskuze (54) Další článek: Microsoft Flight Simulator 2020 zahájí koncem července beta testování

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Karanténa, Slovensko, Soukromí, Vláda, Směřování, Telefonní číslo, Parlament, Opera ?, Fyzické osoby, SMS, Červeň, HLA, Mobilní operátor, Velký bratrReklama jede. Google dokázal ztrojnásobit zisk a přibližuje se Applu
Lukáš Václavík
AlphabetFinanční výsledkyGoogle
Modulární gimbal Manfrotto 300XM cílí na maximální všestrannost použití

Modulární gimbal Manfrotto 300XM cílí na maximální všestrannost použití

​Výrobce fotografického příslušenství Manfrotto je znám především kvalitními stativy, v jeho nabídce najdeme však i batohy, ba dokonce paměťové karty.

Helena Vyplelová
StabilizátoryManfrotto
Rusko přišlo s návrhem vybudovat na Marsu jadernou elektrárnu
Jiří Černý
ElektrárnaReaktorMarsRusko
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Jak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

Jak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

** Chcete na počítači spouštět aplikace a hry pro Android? ** Nemusíte čekat na Windows 11 – nainstalujte si emulátor! ** Vybrali jsme šest aplikací, jež můžete vyzkoušet

Karel Kilián
Mobilní aplikaceAndroidWindows
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály