Koronavirus | Slovensko | Karanténa

Slovenský Velký bratr: mobilní operátoři budou úřadu hlásit navrátilce z „červených“ zemí

Slovenská vláda schválila zákon, který umožní Úřadu veřejného zdravotnictví požadovat po mobilních operátorech informace o jejich klientech. Může tak činit v zájmu ochrany zdraví a životů po dobu mimořádné situace nebo nouzového stavu, informuje server Živé.sk.

Legislativní úprava prošla na pondělním mimořádném zasedání vlády. Konkrétně má být občanům, kteří se vrátili ze země, jež je označena jako riziková, zaslána SMS s informací o povinnosti kontaktovat Úřad veřejného zdravotnictví SR. V případě neuposlechnutí výzvy hrozí pokuta ve výši až 5000 eur (cca 133 tisíc korun).

Velký bratr pro dobrou věc

Zásadní na celém zákoně je skutečnost, že operátoři budou moci zpracovávat lokalizační údaje účastníků bez jejich souhlasu. Pochopitelně však budou muset dbát na ochranu soukromí a osobních údajů. Státu tak bude poskytováno pouze telefonní číslo, které bylo registrováno v mobilní síti v zemi, jež je považována za nebezpečnou, bez jakýchkoli dalších informací.

Úřad veřejného zdravotnictví SR může telefonní číslo uchovávat ve svých systémech maximálně po dobu 60 dnů. Podmínkou jeho získání je „snaha o zabránění vzniku a šíření nebezpečné nakažlivé lidské nemoci.“

Vláda premiéra Igora Matoviče si od tohoto kroku slibuje především rychlou a přesnou identifikaci potenciálních nakažených. Uvedený postup má také přispět k blíže neupřesněné kontrole dodržování přijatých opatření.

V boji proti COVID-19 jde soukromí stranou

„Úprava umožní cílenější směřování opatření a jejich vynucování bez nutnosti plošného uzavírání hranic a zamezení přeshraničního pohybu osob.“ uvádí se v důvodové zprávě. Úřad tak získá poměrně spolehlivou možnost, jak kontrolovat, zda se lidé, kterých se to týká, skutečně přihlásili hygienikům.

Zákon ještě musí projít slovenským parlamentem. Pokud bude schválen i zde, dostane Úřad veřejného zdravotnictví „možnost požadovat blíže nespecifikované informace a podklady pro plnění jeho úkolů i od státních orgánů, obcí, právnických a fyzických osob.“

Diskuze (54) Další článek: Microsoft Flight Simulator 2020 zahájí koncem července beta testování

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Vláda, Slovensko, Soukromí, Karanténa, SMS, Mobilní operátor, Opera ?, Fyzické osoby, Červeň, Parlament, Směřování, Telefonní číslo, HLA, Velký bratr