Slovensko za Mečiara: pokles prodeje PC o 17 %

Loni prodáno v SR celkem 53 000 osobních počítačů.
Zatímco západoevropské země rostou v posledních letech o více než deset procent ročně a Česká republika se drží zhruba na stejné hodnotě, zaznamenalo Slovensko loni největší pád v celé moderní historii – počet prodaných osobních počítačů klesl o 17% oproti roku 1997. Celkový počet byl podle IDC ve výši 52 995 kusů, a pokles je odůvodněn „nepříznivou souhrou politické a ekonomické nejistoty a radikálně omezených výdajů v klíčových vertikálních sektorech“. Již rok 1997 byl stagnační oproti roku předchozímu; největší růst Slovensko zaznamenalo, ostatně stejně jako ČR, v letech 1993-6. Z pohledu značek si drží první místo Compaq (13,9 % trhu, ale i on v absolutním počtu silně klesl), druhá je firma IBM (12,1 %, ale překvapivě silný nárůst v počtu kusů), dále HP (9,7 %), DTK (7,9 %) a Libra (4,7 %). Zajímavé je, že Slovensko jde výrazně oproti světovému trendu: výrobci hlavních světových značek ustoupili, lokální assembleři postoupili. IDC předpokládá, že během příštích pěti let poroste slovenský trh s počítači průměrně meziročně o 18,2 %.

Živě komentuje: je dobré uvést, že český trh činí zhruba 260 000 počítačů ročně, poměr obou zemí je na prodané kusy 5:1 – na obyvatele však zhruba 2:1, tedy penetrace PC je na Slovensku podstatně nižší. To samozřejmě souvisí s kupní sílou: srovnáme-li průměrné platy v obou zemích a propadající se slovenskou korunu (je převodní pomět ke koruně české okolo 1.25-1.3), znamená to, že na počítač musí Slovák pracovat dvakrát tak déle jako Čech. Důsledkem je skoro nedostupnost počítače pro většinu slovenského obyvatelstva a neexistence konzumentského trhu – proto také poklesne prodej v okamžiku, kdy je slovenský stát a „páteřní“ průmysl oslabený a nemá finance.

Přehled prodeje značek také prozrazuje domácí folklór, ostatně stejně jako v Čechách: Compaq a HP jsou firmy všudypřítomné a silné, ale IBM se daří na Slovensku daleko lépe než v Čechách zejména díky existenci (či spíše „dědictví“) firmy HTC, které se i díky různým vztahům s vládou a průmyslem dařilo ovládnout nemalou část trhu. DTK je opět typická značka-neznačka: taiwanský producent, který umí assemblovat a dodávat, ale v celosvětovém měřítku nic neznamená, a Libra je odštěpená pobočka kdysi všemocné české Libry, která ale nenásledovala rozpadových tendencí svého českého staršího bratra. Překvapením je neúčast Dellu v první pětce (opět nelze nevzpomenout významu osobností: Slovensko zdaleka nemělo svého Karla Šťastného), ale i AutoContu či Tesca, obě firmy často označovaly Slovensko jako svůj klíčový zahraniční trh.

Konečně, prognóza osmnáctiprocentního růstu na další roky je hodně odvážná; proč by se měl prodej počítačů na Slovensku, které zatím stejně jako ČR zatím marně hledá dno hospodářského poklesu, změnit ze 17 % poklesu na 18 % vzestup během jediného roku, ví jen Bůh a IDC; naše informace z letošních průběžných výsledků tomu vůbec nenasvědčují. Spíše bych očekával stagnaci (zřejmě již ne pokles, protože trh je zde velmi nenasycený) i v dalších letech a to do té doby, než se hospodářské oživení projeví, a vzestup až jako následek tohoto oživení. To ostatně platí i pro ČR.

Diskuze (1) Další článek: Internet a paragrafy podle Smejkala

Témata článku: Slovensko, Největší pád, Tesco, Největší producent, Libra, Pokles, Český trh, Meč


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně