Slovenská cesta k GSM 1800

Na Slovensku sice už byly licence pro provoz mobilních sítí GSM 1800 uděleny – ty však budou spuštěny později než u nás.
Slovenská cesta je s obavami vyslovované označení stavu, jak by mohlo skončit licenční řízení na udělení povolení k provozu sítě mobilních telefonů na frekvenci 1800 MHz. Právě toto výběrové řízení je nejvíce sledovanou událostí mezi českou odbornou telekomunikační veřejností, ale i mezi méně spokojenými uživateli mobilních telefonů.

Na Slovensku už proběhly dvě výběrové řízení na udělení licence, obě však skončily velmi neslavně. První výběrové řízení bylo zrušeno ještě za Mečiarovy vlády, známé svým svérázným přístupem k některým investorům – oficiálně proto, že se přihlásili jen dva zájemci. Druhé výběrové řízení proběhlo letos na jaře a skončilo ještě neslavněji než to první – těžkým podezřením z korupce (oficiálně se nepřihlásily žádné firmy, potenciální zájemci jen poslali svoje výhrady k podmínkám), takže nakonec ani neproběhlo a bylo zvoleno to v České republice nejméně přijatelné řešení – udělení frekvencí a licencí stávajícím operátorům a tím pádem i k zakonzervování neutěšeného stavu slovenských mobilních telekomunikací.

Ostatně, ani u nás nepanuje okolo dosud zveřejněných částí licenčních podmínek všeobecná spokojenost – s výjimkou ČTÚ si na ně každý stěžuje, což je ale na druhou stranu záruka toho, že žádná strana není protěžována a že soupeřící firmy nedostanou nic zadarmo.

Oba slovenští operátoři dostanou frekvence za „poplatek“ 10 mil. USD, první splátku 5 mil. USD musí zaplatit do 14. září, druhou do 15. prosince tohoto roku. Dá se tedy říct, že k frekvencím přišli slovenští operátoři (Globtel, EuroTel Bratislava) relativně lacino, i když na Slovensku nejsou mobilní telefony až takovým zlatým dolem jako v ČR.

Slovensko je totiž z větší části hornaté a dosud není natolik pokryto ani analogovým signálem pro telefony NMT, jako je tomu u nás se signálem GSM 900. Budování mobilních sítí na Slovensku je velmi drahé a může zato i nižší penetrace (rozšíření mezi populaci) než je tomu v okolních zemích, jako je Maďarsko (licence na GSM 1800 byla udělena nedávno), Polsko (zde už síť pro GSM 1800 funguje) nebo Česká republika (nás udělení licence čeká v září).

Zajímavý je také termín zprovoznění sítí na frekvenci GSM 1800 na Slovensku – únor 2000. Pokryto také zřejmě nebude celé Slovensko, ale Bratislava a místa s velkou koncentrací průmyslu a obyvatelstva (jižní Slovensko, Košice, rekreační a lázeňská střediska a dálnice). V tomto termínu už bude dávno fungovat mobilní síť pro GSM 1800 u nás (očekává se spuštění na konci tohoto roku) a na konci února by měli dostat frekvence 1800 MHz i naši stávající operátoři – RadioMobil a EuroTel Praha. Není proto příliš pravděpodobné, že by např. oba EuroTely (které mají společného vlastníka a jejichž sítě jsou z historických důvodů kompatibilní) spolupracovaly a předávaly si zkušenosti, protože český EuroTel bude muset budovat svoji síť GSM 1800 současně se slovenským. Navíc technologickým dodavatelem EuroTelu Bratislava bude s největší pravděpodobností Ericsson, zatímco EuroTel Praha má velmi těsné vztahy s Nokií (která usiluje i o to stát se dodavatelem nového operátora, Ericsson zde příliš šancí zřejmě nemá). Obě společnosti nicméně patří mezi technologickou špičku v prvcích pro výstavbu mobilních sítí.

Slovenské mobilní telekomunikace by rozhodně potřebovaly pořádnou vzpruhu v podobě dalšího alternativního operátora (a to nejen mobilního, ale i pevného), které by rozvířil tamní stojaté vody – ceny jsou totiž na Slovensku relativně drahé a do placených služeb se počítá to, co by si u nás nedovolil zpoplatňovat nikdo. Příklad licence GSM 1800 ukazuje, že i když se o ní na Slovensku jedná oproti jiným státům s velkým předstihem, nakonec budou praktické výsledky s velkým zpožděním a otázkou nadále zůstává, v jaké kvalitě. Navíc udělení licence GSM 1800 někomu jinému, než jsou stávající operátoři, je jednou z podmínek pro vstup do EU

Diskuze (1) Další článek: Jak komprimovat registr Windows 98?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,