Sloučí se firmy Via a S3?

Firma S3 vyjednává s dalším výrobcem čipů o převzetí grafické divize, přitom koupila firmu Number Nine.
Podle článku na Forbes online vyjednává firma S3 s dalším výrobcem čipů o převzetí grafické divize. Jednou z nejčastěji jmenovaných firem je Via Technologies (taiwanský výrobce čipsetů), která nedávno koupila výrobce procesorů Cyrix.

V současné době v S3 probíhá reorganizace, která se snaží rozdělit firmu na tři části: základní multimediální divizi zahrnující výrobu čipů S3 a přídavných PC karet od Diamond Multimedia, komunikační divizi, která zahrnuje modemy, sítě a MP3 přehrávač Rio, a profesionální grafickou divizi, která zahrnuje grafické chipy GXT od IBM do řady grafických karet FireGL. V této restrukturizaci spolupracuje S3 s investiční bankou Lehman Brothers.

Podle neověřených zdrojů se firma S3 chce vzdát právě výroby grafických čipů a soustředit se na rostoucí trhy digitálních komunikací a digitální zábavy. Díky převzetí firmy Diamond se S3 dostala mezi tři největší prodejce síťového zařízení pro domácnosti, a tak se pro ni stala výroba málo výnosných grafických čipů méně důležitá. VIA by navíc byla ideální partner pro převzetí grafické divize, v listopadu spolu totiž založili joint venture na vývoj integrovaných čipů, které kombinují grafiku a čipset na základních deskách.

VIA do teď investovala do S3 14 milionů dolarů a hodlá investovat dalších 11 milionů (celkově to znamená přibližně 3,5 % kmenového kapitálu). S3 chce také do firmy VIA investovat 25 milionů dolarů ještě do konce prosince.

Jednání o fůzi odmítly firmy S3 a Via Technologies veřejně komentovat. Předevčírem navíc S3 koupila firmu Number Nine, která je dodavatelem produktů od S3 pro IBM, což odstraní jeden článek v distribuci a tak ji i zefektivní. S3 tím také získala vysoce hardwarově a softwarově kvalifikované pracovní síly do svých již existujících týmů.

Nedá se předpokládat, že by se VIA stala v budoucnu silným konkurentem grafickým firmám jako je NVIDA či 3dfx ale spíše to vypadá na připravování silné pozice na trhu set-top boxů a na konkurenční boj na tomto trhu s firmou Intel.

Váš názor Další článek: Podrobné nastavení Wordu 97 a 2000

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, VIA, Forbes, Neověřený zdroj, Rio, Grafický čip, Divize, Diamond


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky