Slipstreamer: sestavte si Microsoft Office na míru

Otravuje vás zdlouhá instalace kanceláře od Microsoftu? Vytvořte si vylepšenou slipstream verzi a objedete se bez zadávání sériového čísla i instalace nejrůznějších doplňků a service packů.

Jednou z nejneoblíbenějších činností při pravidelné práci s operačním systémem Windows je jeho reinstalace. Pokud si předem nepřipravíte obraz kompletně zařízeného disku, který stačí během reinstalace obnovit, zabere výměna systému třeba i několik hodin. A to jen kvůli tomu, že musíte instalovat všechny aplikace znova a co víc, nad běžný software další service packy, opravné balíčky, pěkně jeden po druhém.

Pokud si chcete tento zbytečně složitý postup zjednodušit, můžete si vytvořit instalační média vlastní. Zahrnující instalaci nejen samotného produktu, ale i všech stažených aktualizací, doplňků apod. Konkrétně dnes bude řeč o tvorbě takových instalátorů pro Microsoft Office 2000/XP/2003/2007 v prostředí aplikace Slipstreamer.

„Slipstream“ znamená v počítačové hantýrce integrovat záplaty a opravné balíčky přímo do původního instalačního souboru. Všechny integrované součásti jsou pak instalovány přímo spolu s původním produktem.

Na operačním systému Windows tohoto postupu nejčastěji využívají administrátoři spravující počítačové sítě pro jednodušší instalaci produktů na všechna zařízení. Stejným způsobem jsou vytvořena i instalační CD např. operačního systému Windows zakoupená po vydání nové verze Service Packu.

Proč spojovat

Využít Slipstreamer namísto klasického postupu manuální instalace se vyplatí hned z několika důvodů. Můžete si např. vytvořit jedno administrační médium, z něhož nainstalujete balíček na všechny vybrané počítače připojené do sítě. Jak už bylo zmíněno, přímou součástí instalace, ať už na jeden nebo na více počítačů, mohou být i Service Packy a opravné balíčky, i když je vaše původní originální instalační médium neobsahuje.

Někdy není integrace jednotlivých součástí vhodná a je lepší instalovat jednotlivé doplňky postupně za sebou. V tomto případě můžete v programu jednoduše vytvořit skripty, které spustí instalace vybraných doplňků ve vámi zvoleném pořadí. V rámci aplikace Slipstreamer si také můžete upravit některá nastavení, která klasická instalace nenabízí (odblokovat zakázané přílohy v Outlooku nebo formáty v Office 2003 SP3).

Posledním lákadlem, na něž autoři aplikace upozorňují, je tvorba optimalizovaných ISO souborů. Výsledný ISO soubor s kompletní instalací zabere díky tomu na disku méně místa než jednotlivé součásti dohromady.

Tip: Integrovat bezpečnostní opravy, Service Packy, ale také ovladače a další položky můžete také do instalačního média Windows XP nebo Windows Vista. Nápomocny při tom budou programy nLite a vLite.

V jednoduchosti je krása

Na druhou stranu není Slipstreamer určen pro úplné začátečníky. Aplikace totiž nefunguje systémem průvodce, jednotlivé požadavky na nové instalační médium si tak budete muset zadat ručně.

Na první kartě vyberete základní vlastnosti, tedy umístění samotného instalačního souboru Microsoft Office, výstupní složku, cesty k instalačním souborům Service Packu a jednotlivým hotfixům. V případě, že s sebou nebudete chtít nosit produktový klíč k instalaci, můžete si jej integrovat přímo do média tak, že při instalaci bude krok zadávání kódu přeskočen a automaticky použito nastavené. Stejně tak s názvem společnosti v případě, že instalujete Office na firemní zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
V první kartě nastavíte sériové číslo i vlastníka licence

Druhou kartu využijete tehdy, budete-li chtít po samotných Office nainstalovat další doplňky, které nejsou bezpečnostní záplatou nebo Service Packem, a není je proto možné integrovat přímo do souboru s Office. Všechny aplikace vložené do seznamu se nainstalují okamžitě po skončení instalace samotného kancelářského balíčku.

Klepněte pro větší obrázek
V druhé kartě můžete vyprat programy, které se nainstalují společně s Office

Třetí karta, AIO, je určena pro uživatele, kteří budou pracovat s Microsoft Office verze XP/2003. V případě, že máte několik různých instalačních souborů pro několik různých aplikací sady Office, zde z nich můžete vytvořit jedno jediné médium instalující kompletní škálu zahrnutých produktů. Tato funkce je zatím v testovací verzi, může tudíž vykazovat některé chyby a je před použitím doporučeno přečíst si nápovědu. Pokud se ale budete držet následujících pravidel, neměli byste narazit na problémy:

  • používejte stejné verze – nesnažte se proto na jedno médium spojit Enterprise, Retail a Trial verze
  • není možné kombinovat produkty s různými verzemi Service Packů – nedávejte proto např. dohromady Office 2003 SP3 a FrontPage 2003 SP2
  • není možné kombinovat administrátorské a neadministrátorské instalace
Klepněte pro větší obrázek
Různé instalace v jednom balíku zajistí třetí karta

Další karta, Log, zobrazuje záznamy o průběhu jednotlivých akcí. Můžete zde sledovat průběh aktuálního procesu nebo si zpětně zkontrolovat, zda se během operace neobjevil problém.

Klepněte pro větší obrázek
Nesmí chybět ani záznam vytváření ISO obrazu

Odblokujte si „zbytečně“ chráněný obsah

Karta Outlook Atachment Unblocker je určena pro správu zabezpečení příloh v aplikaci Microsoft Outlook. Ve výchozím nastavení totiž Outlook vůbec nezobrazuje některé potenciálně nebezpečné typy příloh. Na kartě si vyberte verzi Outlooku, kterou v systému používáte (tato část aplikace pracuje formou úpravy registrů s už nainstalovaným Outlookem, nezasahuje tedy do instalačního procesu ani tvorby média) a do volného řádku zadejte přípony souborů, u nichž nechcete, aby byly vyhodnoceny jako rizikové (jednotlivé přípony oddělujte středníkem).

Klepněte pro větší obrázek
Zapomeňte na zbytečně přísný Outlook

Tip: Pokud je funkce odblokování chráněných příloh Outlooku tím jediným, co byste na aplikaci Slipstreamer využili, můžete si tuto součást stáhnout samostatně zde.

Stejným způsobem, tedy nikoliv modifikací média ale záznamem do systémového registru, pracuje i karta následující. Ta je opět určena jen pro uživatele sady verze 2003 SP3. Mohou si zde zrušit blokování některých souborových formátů, které Microsoft třetím Service Packem z bezpečnostních důvodů uzamkl.

Klepněte pro větší obrázek
Zapomeňte na zbytečně přísný Office podruhé

Zásadní důvod, proč integrovat bezpečností opravy do samotného instalačního média se potvrdil i v našich redakčních testech. Zatímco na testované sadě Microsoft Office 2007 Enterprise + SP1 + 1 záplata zabral celý proces integrace do ISO souboru 3 minuty a ušetřil asi 10 MB diskového prostoru, s postupnou instalací jedné součásti za druhou byste se dostali na několikanásobek této doby nemluvě o nutnosti přehazovat instalačních médií apod.

Takže hurá do slipstreamování!

Něco vám nefunguje, máte dodatečné otázky nebo tipy, se kterými se chcete podělit s ostatními? Neváhejte a zapojte se do diskuze pod článkem.

 


Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (7) Další článek: Ke stažení: efektivnější marketing pomocí SprinxCRM

Témata článku: Software, Microsoft, Microsoft Office, Download, Instalační systém, Manuální instalace, SLI, Optimalizovaný i, Součást, Office + N, Jednotlivý soubor, Service pack, SES, Souborový formát, Office, Různé důvody, Běžný software, Jednotlivé verze, Chráněná složka, Třetí karta, Jednotlivý produkt, NewLine, Kancelářské počítače na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF