Již od prvních zmínek o tomto zajímavém přehrávači je řada čtenářů napnutých, zda tento přehrávač obstojí a opravdu poskytne slibované možnosti. SlimX se začal již prodávat v ČR a tak vám přinášíme první postřehy z tohoto přehrávače.
Po měsících váhání a pročítání všemožných recenzí jsem se konečně rozhoupal k nákupu MP3/CD přehrávače a kontaktoval zákaznické oddělení korejské firmy
iRiver s žádostí o spojení na „nejbližšího“ prodejce. K mému překvapení jsem do 24 hodin dostal odpověď s českým odkazem. Neváhal jsem… Po dalších pěti dnech ležel vybalený SlimX na mém stole.
Samotný přehrávač je opravdu tenký (16,7 mm) a lehoučký (180 g), připojíte k němu drobný ovladač s malým LCD displejem a do něho zas poměrně kvalitně vyhlížející sluchátka do uší. V balení získáte ještě síťový zdroj, dvě nabíjecí baterie netradičního rozměru EA, externí pouzdro pro dvě tužkové baterie (AA), návod k použití a ochranné pouzdro. Designem a zpracováním si SlimX nezadá s konkurencí Sony nebo Kenwood a snad jen ovladač z bílého plastu přestříkaný stříbrnou barvou s připevňovací sponou na perko působí trochu levně. Mechanickou kvalitu ale prověří až dlouhodobé používání.
IRiver SlimX je dodáván s firmwarem 1.04, nicméně můžete si z webu stáhnout verzi 2.0. Unikátní je možnost výběru z 35 jazyků ovládání, mezi nimiž nechybí ani čeština a slovenština. Podporuje přehrávání nejen MP3 souborů v řadě jeho variací, ale také formáty WMA, ASF a pochopitelně běžná audio CD. Do budoucna slibuje výrobce podporu AAC, MP3Pro a Ogg Vorbis. Formáty médií schroustá všechny – lisovaná, CD-R, CD-RW podporuje i formát Packet Write. Na discích pochopitelně podporuje adresáře, programování pořadí skladeb a přehrávání z playlistů. Ochrana proti otřesům je pro audio CD volitelná ve dvou stupních 45 nebo 180 sekund, pro MP3 to je 480 sekund a pro WMA dvojnásobek. Výdrž u MP3 odpovídá kvalitě 128kbit/s. Bonusem navíc je integrovaný FM tuner, ten ale nemá podporu RDS a je i celkově jednodušší, byť umí ukládat stanice do paměti, jako doplnění funkcí se ale hodí.
Tlačítka přímo na přehrávači ničím nepřekvapí a jejich funkce je standardem u běžné spotřební elektroniky. Ale při pohledu na tři výkyvné přepínače na dálkovém ovládání (doplněné pouze tlačítky play/pause a stop) a na množství ovládaných funkcí, které mají nastavovat, jsem trochu znervózněl. Po hodině zkoušení a ověřování možností nastavení podle manuálu jsem systém ovládání vstřebal a můžu s klidným svědomím prohlásit, že je skvěle jednoduchý, intuitivní a hlavně: můžete si ho nastavit podle vlastních představ (dle nabídky). Samozřejmostí je oddělené zablokování tlačítek přehrávače i ovladače.
Dálkové ovládání má komfortní grafický podsvícený displej, který zobrazuje čtyři řádky informací. Bohužel je také poměrně malý, a je proto dobře čitelný jen z malé vzdálenosti, což ale u dálkového ovládání zas tak nevadí. Výrobce nicméně slibuje v novém firmwaru zvětšení písmen, uvidíme.
Nabídka funkcí přehrávače je bohatá. Standardní je ekvalizér (přednastavený a uživatelský), posouvání ve skladbách, opakování a náhodné přehrávání. Navíc tu je fade in – pozvolný nástup skladby na nastavenou hlasitost, resume (po vypnutí se začne přehrávat tam, kde se skončilo), přehrávání začátků skladeb a ve firmwaru 2 přidaný Balance. Přehrávač podporuje ID3 tagy ve verzích V1 i V2, ale na displeji zobrazuje jen informaci Interpret – Skladba. Toto pevné nastavení mi vadí, rád bych tam měl třeba Stopa – Interpret – Skladba – Rok. Asi začnu bombardovat iRiver e-maily. Doufám, že nebudu sám. Pochvalu zaslouží playlisty ve formátu M3U, který je znám z WinAMPu. Přehrávač jich rozpozná až 20 na jednom CD a osvědčilo se mi hlavně umístění jednoho souhrnného playlistu v kořenovém adresáři. Ve světle podpory playlistů trochu bledne vestavěné programování pořadí skladeb, nicméně pro změnu pořadí skladeb v terénu se může hodit.
Chyták se skrývá v napájení, reklamní slogan totiž sice uvádí až 23 hodin s alkalickými tužkovými bateriemi, jaksi se ale nezmiňuje, že tužkové baterie se do přehrávače nevkládají. Ty lze totiž připojit jen jako externí napájení kabelem z dodávaného pouzdra na baterky. Samotný přehrávač obsahuje dva vnitřní vyměnitelné ploché NiMH akumulátory. Kapacita akumulátoru 1400 mAh zajišťuje zhruba poloviční výdrž přehrávače proti uváděným 23 hodinám. Dodávaným zdrojem se v přístroji nabíjejí přibližně 5 hodin.
Přehrávačem jsem prohnal vše, co mi přišlo pod ruku. Skoro se vším se vypořádal rychle a bez nějakých problémů. Pouze u CD-RW Platinum 4x se střídaly výpadky zvuku s úplným přeskočením. Na obranu přepisovacích disků můžu uvést, že s Memorexem 10x jsem mohl běhat a jezdit na kole bez jediného zakolísání. V případě lehce poškrábaných a upatlaných cédéček docházelo jen ke zpoždění v načítání.
Jak linkový tak i sluchátkový výstup opouští vynikající zvuk a přibalené špunty ho interpretují v poslouchatelném basovém podání. Při zapojení přes zesilovač nebo pořádná sluchátka Koss jsou i vokály jasné a výrazné. V tomto směru se tedy jedná o příjemné překvapení.
V současné době u nás koupíte SlimX u Empei a na PJBox.cz, pochopitelně zakrátko se tento hubený seznam rozroste o další prodejce. Bohužel SlimX se prodává za 9 990 Kč, světová cena je 199 dolarů a na podzim by měla jít ještě víc dolů. Lze doufat, že až se zvětší konkurence mezi prodejci, půjde dolů i cena.
Kdo zahřívá v kapse dva volné „Masaryky“, má o čem přemýšlet. SlimX nabízí bezvadný provoz, jednoduchou obsluhu, vynikající zvuk a péči výrobce. Co chcete víc? Lepší cenu.