SlimX: nejplacatější MP3/CD přehrávač na vlastní kůži

Již od prvních zmínek o tomto zajímavém přehrávači je řada čtenářů napnutých, zda tento přehrávač obstojí a opravdu poskytne slibované možnosti. SlimX se začal již prodávat v ČR a tak vám přinášíme první postřehy z tohoto přehrávače.
SlimX: nejplacatější MP3/CD přehrávač na vlastní kůži
Po měsících váhání a pročítání všemožných recenzí jsem se konečně rozhoupal k nákupu MP3/CD přehrávače a kontaktoval zákaznické oddělení korejské firmy iRiver s žádostí o spojení na „nejbližšího“ prodejce. K mému překvapení jsem do 24 hodin dostal odpověď s českým odkazem. Neváhal jsem… Po dalších pěti dnech ležel vybalený SlimX na mém stole.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný přehrávač je opravdu tenký (16,7 mm) a lehoučký (180 g), připojíte k němu drobný ovladač s malým LCD displejem a do něho zas poměrně kvalitně vyhlížející sluchátka do uší. V balení získáte ještě síťový zdroj, dvě nabíjecí baterie netradičního rozměru EA, externí pouzdro pro dvě tužkové baterie (AA), návod k použití a ochranné pouzdro. Designem a zpracováním si SlimX nezadá s konkurencí Sony nebo Kenwood a snad jen ovladač z bílého plastu přestříkaný stříbrnou barvou s připevňovací sponou na perko působí trochu levně. Mechanickou kvalitu ale prověří až dlouhodobé používání.

IRiver SlimX je dodáván s firmwarem 1.04, nicméně můžete si z webu stáhnout verzi 2.0. Unikátní je možnost výběru z 35 jazyků ovládání, mezi nimiž nechybí ani čeština a slovenština. Podporuje přehrávání nejen MP3 souborů v řadě jeho variací, ale také formáty WMA, ASF a pochopitelně běžná audio CD. Do budoucna slibuje výrobce podporu AAC, MP3Pro a Ogg Vorbis. Formáty médií schroustá všechny – lisovaná, CD-R, CD-RW podporuje i formát Packet Write. Na discích pochopitelně podporuje adresáře, programování pořadí skladeb a přehrávání z playlistů. Ochrana proti otřesům je pro audio CD volitelná ve dvou stupních 45 nebo 180 sekund, pro MP3 to je 480 sekund a pro WMA dvojnásobek. Výdrž u MP3 odpovídá kvalitě 128kbit/s. Bonusem navíc je integrovaný FM tuner, ten ale nemá podporu RDS a je i celkově jednodušší, byť umí ukládat stanice do paměti, jako doplnění funkcí se ale hodí.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítka přímo na přehrávači ničím nepřekvapí a jejich funkce je standardem u běžné spotřební elektroniky. Ale při pohledu na tři výkyvné přepínače na dálkovém ovládání (doplněné pouze tlačítky play/pause a stop) a na množství ovládaných funkcí, které mají nastavovat, jsem trochu znervózněl. Po hodině zkoušení a ověřování možností nastavení podle manuálu jsem systém ovládání vstřebal a můžu s klidným svědomím prohlásit, že je skvěle jednoduchý, intuitivní a hlavně: můžete si ho nastavit podle vlastních představ (dle nabídky). Samozřejmostí je oddělené zablokování tlačítek přehrávače i ovladače.

Dálkové ovládání má komfortní grafický podsvícený displej, který zobrazuje čtyři řádky informací. Bohužel je také poměrně malý, a je proto dobře čitelný jen z malé vzdálenosti, což ale u dálkového ovládání zas tak nevadí. Výrobce nicméně slibuje v novém firmwaru zvětšení písmen, uvidíme.

Nabídka funkcí přehrávače je bohatá. Standardní je ekvalizér (přednastavený a uživatelský), posouvání ve skladbách, opakování a náhodné přehrávání. Navíc tu je fade in – pozvolný nástup skladby na nastavenou hlasitost, resume (po vypnutí se začne přehrávat tam, kde se skončilo), přehrávání začátků skladeb a ve firmwaru 2 přidaný Balance. Přehrávač podporuje ID3 tagy ve verzích V1 i V2, ale na displeji zobrazuje jen informaci Interpret – Skladba. Toto pevné nastavení mi vadí, rád bych tam měl třeba Stopa – Interpret – Skladba – Rok. Asi začnu bombardovat iRiver e-maily. Doufám, že nebudu sám. Pochvalu zaslouží playlisty ve formátu M3U, který je znám z WinAMPu. Přehrávač jich rozpozná až 20 na jednom CD a osvědčilo se mi hlavně umístění jednoho souhrnného playlistu v kořenovém adresáři. Ve světle podpory playlistů trochu bledne vestavěné programování pořadí skladeb, nicméně pro změnu pořadí skladeb v terénu se může hodit.

Klepněte pro větší obrázek

Chyták se skrývá v napájení, reklamní slogan totiž sice uvádí až 23 hodin s alkalickými tužkovými bateriemi, jaksi se ale nezmiňuje, že tužkové baterie se do přehrávače nevkládají. Ty lze totiž připojit jen jako externí napájení kabelem z dodávaného pouzdra na baterky. Samotný přehrávač obsahuje dva vnitřní vyměnitelné ploché NiMH akumulátory. Kapacita akumulátoru 1400 mAh zajišťuje zhruba poloviční výdrž přehrávače proti uváděným 23 hodinám. Dodávaným zdrojem se v přístroji nabíjejí přibližně 5 hodin.

Přehrávačem jsem prohnal vše, co mi přišlo pod ruku. Skoro se vším se vypořádal rychle a bez nějakých problémů. Pouze u CD-RW Platinum 4x se střídaly výpadky zvuku s úplným přeskočením. Na obranu přepisovacích disků můžu uvést, že s Memorexem 10x jsem mohl běhat a jezdit na kole bez jediného zakolísání. V případě lehce poškrábaných a upatlaných cédéček docházelo jen ke zpoždění v načítání.

Jak linkový tak i sluchátkový výstup opouští vynikající zvuk a přibalené špunty ho interpretují v poslouchatelném basovém podání. Při zapojení přes zesilovač nebo pořádná sluchátka Koss jsou i vokály jasné a výrazné. V tomto směru se tedy jedná o příjemné překvapení.

V současné době u nás koupíte SlimX u Empei a na PJBox.cz, pochopitelně zakrátko se tento hubený seznam rozroste o další prodejce. Bohužel SlimX se prodává za 9 990 Kč, světová cena je 199 dolarů a na podzim by měla jít ještě víc dolů. Lze doufat, že až se zvětší konkurence mezi prodejci, půjde dolů i cena.

Kdo zahřívá v kapse dva volné „Masaryky“, má o čem přemýšlet. SlimX nabízí bezvadný provoz, jednoduchou obsluhu, vynikající zvuk a péči výrobce. Co chcete víc? Lepší cenu.

Diskuze (144) Další článek: Od pondělí je v Brně dostupný internet přes kabel

Témata článku: Programování, MP3, Cd přehrávače, Memorex, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Ochranná sluchátka, SLI, Sluchátka za uši, Dálkové ovladače, Bílá elektronika, Firmware, FM Tuner, Vyměnitelná baterie, Ovládání, Balance, Kenwood, Resume, Koss, Přehrávač, Náhodný znak, Malý výrobce, Spona, VLA, Bezvadná funkce, CD přehrávač


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jak zjistit majitele vozu podle registrační značky (SPZ)
Ondřej Králík
Tipy
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce | 112

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů | 31

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy