Sledujte živě: Dnes se přivalí záplava novinek od Googlu

Dnes začíná Google I/O, výroční vývojářská konference Googlu. Úvodní přednáška tradičně odhalí všechny zásadní novinky, na kterých v Googlu od loňska pracovali. Sledujte ji živě!

Dnes od 18:30 našeho času začíná úvodní přednáška konference Google I/O. Na ní se dozvíme o novinkách a chystaných projektech Googlu. Je to jeden ze svátků pro fanoušky všeho počítačového a pokud se mezi ně řadíte, nenechte si úvodní přednášku ujít. Sledovat ji můžete přímo na webu Googlu, ale pokud nevládnete angličtině nebo nechcete být celou dobu přikovaní k videu, nabízíme průběžný textový výpis toho nejzajímavějšího v češtině:

20:47: To je vše? Asi ano.

20:45: Přehled dalších projektů - auta bez řidiče (nedávný článek), Project Loon (balóny s internetem) - vydrží ve vzduchu přes sto dní, 10Mbitová rychlost, 500metrová přesnost, čtyřikrát větší pokrytí, spolupráce s velkými operátory.

Klepněte pro větší obrázek

20:28: Google Cardboard a virtuální realita - spousta provedení i aplikací pro jednoduchou virtuální realitu přes mobilní telefon. Milion uživatelů vyzkoušelo Cardboard. Nová verze si poradí až s 6palcovými telefony a složení jen přes 3 kroky. Všichni přítomní dostanou novou verzi. SDK dostane podporu i pro iOS.

Expeditions - virtuální realita pro společné poznávání míst na Zemi třeba pro celou školní třídu synchronizovaně (řídí učitel). Jump - nahrávání reality do stereoskopického VR videa pomocí speciálního přístroje, plány budou zveřejněné pro všechny. GoPro bude prodávat přístroje s podporou technologie Jump (systém 16 kamer umístěných do kruhu). Systém algoritmů od Googlu se postará o finalizaci zaběrů ze spousty kamer do jednoho.

Youtube bude podporovat Jump, bude stačit mobilní telefon a Cardboard. Už v létě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

20:27: Android Nanodegree - levné učení vývoje na Android se vším, co k tomu patří (200 dolarů za měsíc). Spolupráce s Udacity.

Klepněte pro větší obrázek

20:20: Za poslední rok se přes Google Play nainstalovalo přes 50 miliard aplikací. Každý uživatel má jiný pohled a výběr aplikací v Google Play i jiné výsledky hledání, což zlepšuje konverzi i pro nové či menší vývojáře a nové aplikace. Family Star - označení pro rodinné aplikace, filtrování dle věku, obsahu, oblíbené postavičky. Ochrana proti in-app nákupům (aby děti nevysály rodičům kreditky).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

20:08: Sekce pro vývojáře - Android Studio 1.3 (rychlejší, nový profiler, debugování C++). Polymer 1.0 - webový framework ve finální verzi. CocoaPods (iOS). Cloud Test Lab - testování aplikací napříč zařízeními (automaticky), zdarma reporty a crash logy.

Indexace uvnitř aplikací zdarma (App Index), Cloud Messaging lze nyní použít i pro iOS. Univerzální kampaně pro aplikace - marketingový systém pro nové aplikace (využití reklam, měření nákladů, konverzí atd.) - funkční i pro iOS. V Google Play lze testovat i různé grafické styly pro aplikace (A/B testy). Pokročilejší a chytřejší systém reklamy v aplikacích (jinak v různých levelech hry a podobně).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:55: V roce 2016 Google očekává prodej 1,2 miliardy chytrých mobilních telefonů. Android One pokračuje v rozmachu v rozvojích zemích. Ceny Chromebooků jsou i pod cenou 150 dolarů. V rozvojových zemích je problém s konektivitou - rychlost i cena. Google tak pokračuje v optimalizaci a snížení velikostí načítání výsledků z vyhledávání na pomalém připojení.

Optimalizováno bylo i samotné načítání stránek v mobilním Chromu (pozdější načítání obrázků, offline přístup). Youtube Offline - až 45 hodin videa pro pozdější prohlédnutí i bez připojení. Offline Maps - uložení mapy a informací pro pozdější použití bez připojení. I na této mapě ale funguje hledání a informace o místech a navigace s hlasem a animací. Dostupné později tento rok.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:40: Google Photos - nový produkt s chytrým vyhledáváním konkrétních fotografií, organizací a snadným sdílením. V nové aplikaci je podobné zoomování jako v aplikací od Applu (měsíce, roky atd.). Automatické štítkování, třídění podle tváře. Na dotaz "sněhová bouře v Torontu" vyhledá ty správné fotografie, uvidíme, jak to bude fungovat v reálu. Nové gesto pro rychlý výběr táhnutím po obrazovce.

Sdílení lze jednoduše vyřešit vytvoření odkazu, na kterérm se zobrazí vybrané fotografie i pokud druhý uživatel nemá konkrétní aplikaci. Pokud má Photos, automaticky se objeví v jeho Photos pod příslušnou sekcí (podobně jako u Google Docs).

Google uvedl zdarma zálohování nekonečného množství fotek (max. 16 MPix) a videí (max. 1080p, pro vyšší je nutné použít Youtube s 4K). Dostupné ode dneška (Android, iOS, web).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:24: Google ve velkém používá a vylepšuje své služby a aplikace pomocí hlubokých neuronových sítí (strojové učení). Google chce být více asistentem (Google Now) v životě a při běžných operacích na mobilních zařízeních. Now on Tap - nová funkce Android M pro pomoc právě ve chvíli, kdy ji potřebujete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Posloucháte hudbu zpěváka a zeptáte se Google Now, jaké je jeho jméno? Google Now pochopí kontext a řekne skutečné jméno zpěváka. To samé při prohlížení emailu s názvem filmu, stačí tapnout a Google Now zobrazí informace o daném filmu a rychlé odkazy na trailer, IMDB a podobně. Vše na jeden dotek a podržení prostředního tlačítka. Z textu pochopí i další věci a automaticky umožní na jeden klik vytvoření připomínky do kalendáře.

Pokud v Chromu čtete o nějaké sosobnosti v prohlížeči, na tapnutí se objeví informace o této osobnosti. Základem je pochopení kontextu dané chvíli, dané aplikace a informací na obrazovce. Za pár měsíců bude v Android M (Preview).

19:16: Internet věcí - kontrola a ovládání všech možných věcí odkudkoli a z různých mobilních zařízení. Google nabídne kompletní řešení, které vše zastřeší do jednoho standardu (stejně jako Android pro mobilní zařízení) - Projekt Brillo (derivát Androidu) má minimální nároky, zabezpečení, podpora i pro Threads. Google vyvinul i standardní komunikační protokol - WEAVE. Lze ho nasadit i na současné systémy různých výrobců, pokud nechtějí používat Brillo. Vývojářské preview ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:06: Android Wear - 1 500 různých zobrazení hodin. Vývoj neustále postupuje, Google už uvedl čtyři verze systému pro Wear. Hodiny ale i další relevantní údaje mohou být neustále vidět (tmavší, hodně černé pro OLED). Gesta rukou umožňují ovládání hodinek. nejnovější verze podporuje emoji s rozpoznáváním z vlastního nákresu. Pro Android Wear je více než 4 000 aplikací. Google se chlubí velkou nabídkou různých modelů hodinek, výběr se bude ještě rozšiřovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:02: Android M vylepšuje i spotřebu energie - chytré nabíjení i hlídání vybíjení. Android M pozná, když se zařízení nehýbe, automaticky se přepne do mnohem úspornějšího režimu. Výdrž je až dvakrát větší. USB Type C přijde s Android M a novými zařízeními. Malých vylepšení jsou stovky. Systém se učí, co a s kým sdílíte nejčastějí a nabídne správné tlačítko pro rychlejší použití.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:55: Chrome Custom Tab - rychlé otevření stránek z aplikací, ve stejném designu. Chrome okno je k dispozici se vším důležitým (přihlašovací údaje atd.). Otevírání odkazů přímo v nainstalovaných aplikacích. Android Pay - jednoduché placení přes NFC bez nutnosti otevírat jakoukoli aplikaci. Údaje vaší karty nejsou sdílené s obchodníkem. Bude fungovat se všemi Android telefony s NFC (KitKat+), slouží i pro nákup in-app. Podporu u 700 000 obchodů v USA. Integrace se snímání otisků. Pomocí otisku prstu lze i platit uvnitř Google Play a mohou ho využít i vývojáři.

18:49: Android M Developer Preview. Google se zaměřil na "kvalitu". Vylepšení v oblasti práva aplikací (jednodušší), už se nebudou ptát na všechna práva po instalaci, ale až je bude vyžadovat. Tedy podobně jako na iOS. Konkrétní práva lze vypínat i zapínat u jednotlivých aplikací. Mělo by to zlepšit i instalaci aktualizací pro větší počet uživatelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:46: Android je na více než 4 000 různých modelů zařízení. Sedm typů Android Wear. Google prodal 17 milionů Chromecast nyní i s HBO Now. Android Auto už podporuje 35 automobilových výrobců.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:40: Úvodní slovo si vzal SVP Googlu, stream sleduje přes dva miliony lidí. Od minulého roku má mobilní zařízení 600 milionů nových uživatelů. Všichni mají přístup k vyhledávání - obecnému i v rámci aplikací jako je Gmail, Youtube, Maps a další. Každá služba má více než miliardu uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek

18:30 Vše začíná hraním Pongu na celé ploše displejů kolem pubilka. Následuje vesmírné pojetí průletu galaxiemi a vesmírem. Detaily jednotlivých planet naší soustavy. Zakončení planetou Země. Efektní animace stroje a aplikací Google ve světě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Než přednáška začne, můžete si přečíst, co se letos očekává:

Diskuze (39) Další článek: Doplněk pro Chrome se pokusí špehovat známé na Facebook Messengeru

Témata článku: Google, Android Auto, Android One, Speciální přístroj, Chytré hodinky pro ios, Chytré hodinky s telefonem, Rychlý výběr, Efektní animace, Živě, Velký operátor, Google Chromecast, Model hodinek, Android Wear, Developer Preview, Pomalé připojení, Sněhová bouře, Mobilní YouTube, Zakončení, Google Cardboard, Indexace, Nekonečné množství, Google Photos, Novi, Jump, Mobilní telefony do 2000, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5