Sledujte živě: Další velká várka informací o Windows 10

Na dnešní den svolal Microsoft tiskovou konferenci, na které odhalí další novinky ve Windows 10. Tentokrát se zaměřením na běžné domácí uživatele.

Dnes od 18:00 našeho času začíná dříve avizovaná tisková konference Microsoftu, na které odhalí další várku novinek v připravovaném operačním systému Windows 10. Koncem září se konala podobná akce, na které došlo k prvnímu oficiálnímu představení Windows 10, přičemž informačně bylo cíleno především na firmy. Tentokrát je zaměření na běžné uživatele. 

Klepněte pro větší obrázek

Tiskovou konferenci můžete sledovat v angličtině prostřednictvím videostreamu na webu Microsoftu, anebo v češtině formou výpisu nejzajímavějších informací zde na Živě.cz, viz níže.


20:20: Blíží se konec přenosu, více informací v dubnu na Buildu, následují otázky z publika, které už nejsou streamované. Microsoft chce, aby si uživatelé Windows 10 zamilovali jako nejlepší verzi Windows od Microsoftu.

20:06: Závěr si vzal na starost šéf Microsoftu a mluví o inovaci, konečně Microsoft vytáhl opravdu inovativní projekt ze svých "průzkumných sklepů". Windows 10 přinese opravdu hodně revolučních věcí, z pohledu historie Microsoftu i konkurence.

Klepněte pro větší obrázek

20:00: Microsoft ukazuje tvorbu 3D modelu přímo pomocí rukou a v rozšířené 360stupňové realitě hologramů. Windows Holographic bude na trhu v červenci s Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek

19:55: HoloStudio umožňuje snadné vytvoření hologramů přímo na Windows 10 s možností snadného sdílení či vytisknutí na 3D tiskárně. Holografické ovládací prostředí lze ovládat pomocí prstu: Systém pracuje i s hlasovým ovládáním.

Klepněte pro větší obrázek

19:50: Microsoft ukázal HoloLens - brýle pro rozšířenou realitu - budou dostupné s uvedením Windows 10. zařízení má senzory, dvojici průhledných displejů, zvuk, mají integrovaný procesor a grafiku. Microsoft ale vytvořil i speciální HPU - Holografický procesor pro akceleraci hologramů a zpracování terabajtů dat ze senzorů. Žádné kabely, žádný externí počítač. Trakování rukou probíhá přímo ze samotných brýlí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:50: Microsoft umožňuje snadnou tvorbu hologramů. Vývojáři, pojďte do toho!

19:41: Microsoft představuje rozšířenou realitu - Windows Holographic v podobě brýlí na hlavu. 3D obraz se vykresluje přímo do okolního prostředí. Prezentovány jsou produktivní aplikace i hry. Možnost zobrazení dodatečných obrazovek bez nutnosti mít harwdare samotného monitoru, ale zatím jsou prezentovány jen slidy. Každé zařízení s Windows 10 bude mít API pro zpracování okolního světa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:35: Microsoft představuje nové zařízení - Microsoft Surface Hub - dotykový 84" 4K televize s kamerami, senzory, mikrofony, WiFi, Bluetooth, NFC. Zaměřeno hlavně na firmy - meetingy, brainstorming. Microsoft má One Note pro velké dispkej, umožňuje i přesné psaní pomocí stylusu. Lze mít i meetingy na dálku, obraz se živě přenáší přes Skype, dobré pro týmy na různých místech. Samozřejmostí je bezdrátové posílání obrazu z různých zařízení na Surface Hub. Pokud se něco nakreslí, okamžitě se překreslí obsah i na dalších zapojených zařízení, kteér obsah sledují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

19:32: Příští týden bude uvedená nová verze Windows 10 pro veřejnost a po Super Bowlu (únor) i Windows 10 build pro telefony. V 25 jazycích.

19:30: Microsoft se bude věnovat hraní na Windows 10 "stejně tvrdě" jako na Xboxu One. Hráč je pro Microsoft centrem všeho (Microsoft ustoupil od prezentace multimediálních schopností).

Klepněte pro větší obrázek

19:28: Microsoft s Windows 10 bude podporovat streamované hraní z Xboxu One na jakémkoli zařízení s Windows 10 doma. Microsoft ukazuje hraní Forza 2 na Surface Pro 3, hra běží na Xbox One a na tabletu hraje s klasickým ovladačem k Xboxu.

19:25: Uživatelé z Windows 10 se mohou připojit k hraní kamaráda s Xbox One - hrát proti němu nebo s ním - musí být podpora ve hře. ukládají se achievmenty a další info.

Klepněte pro větší obrázek

19:20: Jsou prezentovány zlepšení DirectX 12, hlavně v oblasti výkonu - vývojáři mohou blíže k hardwaru (podobně jako AMD Mantle API). Microsoft se soustředil i na úsporu baterie u mobilních zařízení, na kterých běží hra s DirectX 12. Stovky vývojářských studií už používají DirectX 12, podpora je i v rámci rozšířeného Unity.

19:14: Xbox App na Windows 10 - sociální síť pro hráče napříč platformami - s možností snadné komunikace - textové i hlasové. Podporováno je i přehrávání videoklipů ze hry. Game DVR (Windows+G) dokáže nahrávat i hry spuštěné ze Steamu, které nepodporují Xbox Live. Dokáže uložit i posledních 30 sekund hraní (neustálé nahrávání podobně jako PS4) s možností rychlého sestříhání.

Klepněte pro větší obrázek

19:13: Všechny novinky se objeví ve veřejných buildech postupně v následujících měsících

19:02: Nový prohlížeč - kódové označení Project Spartan potvrzeno! Nový vykreslovací engine, design a i na telefonech. Tři hlavní novinky pro vyšší produktivitu - rychlé vyříznutí a komunikace o obsahu a rsdílení otevřeného webu s dalšími uživateli. Stránku lze rychle uložit - vše pomocí integrovaných nástrojů.

Spartan zlepšuje čtení textu na webu - čtecí mód, který stránku přeformátuje do jednodušší čisté verze a nechybí ani integrovaný seznam pro pozdější čtení - funguje i offline. Čtečka má podporu i pro PDF se stejnými nástroji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Cortana je součástí Spartanu, umí pomáhat přímo v prohlížeči - z adresního řádku. Cortana dokáže vyhodnotit informace z webu, třeba u adres rovnou nabídne navigaci, hodnocení dané ptohlížené restaurace či konkrétního jídla.

19:00: Další univerzální Windows 10 aplikace jsou Lidé (kontakty), hudební přehrávač, Mapy s integrovanou Cortanou a navigací, zapamatuje si, kde jste zaparkovali. Všechny využívají synchronizaci dat napříč zařízeními.

18:58: I Prohlížeč fotografií má stejný kód běžící na PC i mobilu, urpavuje se pouze rozhraní dle velikosti displeje. Vše se synchronizuje přes OneDrive i z konkurenčních zařízení. Aplikace rovnou odstraní duplikáty a umožňuje i automatické vylepšení fotografií (lze vypnout). Alba se automaticky vytváří podobně jako třeba v Google+ a dalších.

Klepněte pro větší obrázek

18:53: K dispozici je i univerzální předělaný Outlook. Používá swipe pro rychlé vypočádání emailu tahem prstu. To už známe z jiných aplikací. Outlook klient bude součástí Windows 10. Kalendář také používá gesta na obou zařízeních, lze ale používat i klasickou myš na PC.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:48: Univerzální aplikace - běží na všech zařízeních s Windows 10, včetně Xboxu. Design je všude velmi podobný a bohatý. Microsoft prezentuje Word na telefonu, ke jsou k dispozici i změny v dokumentu a další rozšíření vlastnosti - včetně Ribonu. Takže i na malých mobilních zařízení můžete být produktivní. Přechody v PowerPointu jsou i u náročného souboru plynulé na mobilu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:45: Zprávy jsou sloučené - systém automaticky přepne do aplikace Skype, které se konverzace týká.

18:40: Nyní přichází na řadu Windows 10 ve verzi pro zařízení menší než 8 palců. Ukazuje se Lumia 1520 s Windows 10. UI vypadá jako současný Windows Phone. Všechny věci se synchronizují s PC. Kromě klávesnice lze využít i odpověď hlasem přes dotyk mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:36: Cortana má být ideální i coby asistenta pro celou rodinu v počtíči, který je stále doma. podobně jako třeba Amazon Echo. Na pouštění hudby, nastavení minutky a odpovídání na otázky.

Klepněte pro větší obrázek

18:33: Podobně jako Google Now, i Cortana poskytuje neustálý přehled o věcech, které je možé prohlížet - kdy letí letadlo a podobně. Cortana umí vyhledávat mezi soubory v počítači i v cloudu a otevřít libovolný soubor. Otevře třeba "fotografii z listopadu" a podobné filtrování.

Klepněte pro větší obrázek

18:30: Cortana bude na počtíačích i tabletech a všude, kde je Windows 10. Interaktivní okno vyjíždí z oblasti start nabídky v levém spodním rohu. Microsoft se snaží, aby Cortana byla opravdu osobní a učí se z informací o uživateli. V nastavení se lze podívat, co všechno Cortana ví a vše můžete upravit či odstranit, pokud se něco naučí špatně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:27: Prezentace chytré osobní asistentky Cortany

Klepněte pro větší obrázek
Nové hybridní nastavení počítače

18:25: Přichází prezentace hraní na Windows 10 na počtíači, vidět je upravená start nabídka, i postranní lišta s notifikacemi. Spojil nastavení, které kombinuje starý a nový desgn. Po přechodu na tabletový mód z notebookového se Windows hned přizpsůobí, ale vše lze i ručně kontrolovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:20: Jeden systém - Windows 10 bude vládnout všem

18:15: Microsoft chce sjednotit verze Windows, které jsou rozdílené na různých zařízeních a nabídnout snadnou aktualizaci na Windows 10. Všichni s Windows 7, 8.1 a Windows Phone 8.1 dostanou zdarma update na Windows 10 (pouze jeden rok po uvedení Windows 10).

Klepněte pro větší obrázek

18:11: současné aplikace nespolupracují spolu, což chce Microsoft změnit napříč celou platformou a všemi zařízeními

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

18:10: Tři oblasti pro Windows 10 - přenositelnost, přirozené ovládání (dle zařízení a dle použití) a důvěra

18:07: WIndows 10 si zatím nainsstalovalo 1,7 milionů uživatelů (testerů) a zveřejnili statisíce samostatných zpětných vazeb. Microsoft tak k vývoji Windows 10 přistupuje zcela jinak a poslouchá požadavky uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek

18:05: Windows 10 poskytnou velkou platformu - s jedním obchodem s aplikacemi.

18:01: Přichází šéf Windows Terry Myerson, pochvaluje zpětnou vazbu, o které bude mluvit podrobně. Pak se ukáže nové rozhraní s integrovanou Cortanou a jak je vše produktivní. A také nová zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

18:00: Prezentace bude 2 hodiny, takže to bude dlouhé.

17:55: Za pět minut začíná přenos.

17:45: Jak na Twitteru dodává Microsoft vývojář Igor Kulman - "Aspoň, že ten přenos není v Silverlightu" :-) Microsoft používá Adobe Flash Player.

17:30: Na Twitteru zveřejnil Tom Warren fotografii s reklamou, která dává smysl - v korporátním prostředí Microsoft stále asi zachová Internet Explorer:

Klepněte pro větší obrázek

17:10 A bezesporu se objeví i Cortana. Hlasová asistentka, která má být integrována hlouběji do systému a má se stát standardním rozhraním Windows, ať už na počítači, v mobilu nebo v televizi. 

17:00 Se svými informacemi se pochlubila i Mary Jo Foley, známá autorka ZDnetu specializující se na Microsoft, která má ve firmě několik spolehlivých zdrojů. Píše, že o mobilní verzi systému bude řeč, ale preview verze bude uvolněna až v únoru. Dále předznamenává, že by měl Microsoft představit i věci, které s Windows 10 přímo nesouvisí – dotykovou verzi Office a případně i vlastní prototyp přilby pro virtuální realitu. 

Klepněte pro větší obrázek

16:45 Kromě nového internetového prohlížeče bychom mohli poprvé spatřit také mobilní verzi Windows 10. Ta naváže na aktuální systém Windows Phone 8.1 a nadále už bude systém prezentován jako Windows 10. Se systémem pro počítače toho bude mít společného mnohem více než název a třeba také aplikace. O těch už byla řeč loni, vývojáři mohou vyvíjet jednu aplikaci pro Windows, která poběží jak na telefonu, tak na počítači, tabletu či Xboxu. Jen se pochopitelně musí přizpůsobit zobrazení na různých obrazovkách.  

Klepněte pro větší obrázek

16:30 Tradičně začínáme trochu s předstihem, protože už se stupňuje intenzita informací o tom, co dnes bude odhaleno. Předně by nemělo zůstat jen u samotného systému, odhalen pravděpodobně bude i nový internetový prohlížeč. Ten by měl podle uniklých informací přinést přepracované uživatelské prostředí a dokonce podporu doplňků z Chromu.

Diskuze (130) Další článek: Čeští důchodci úspěšně vylepšují Wikipedii

Témata článku: Software, Windows, Windows 10, Operační systémy, Produktivní aplikace, Super Bowl, Holostudio, Cortana, Lumia 1020, Různá móda, File, Tisková konference, Lumia 920, Data, Mobilní telefony dotykové, Živě, 3d brýle pro mobil, Win +, Lumia 950, Spolehlivý zdroj, Přesné psaní, Postranní lišta, Nový Xbox, Spartan, Microsoft s Windows, Microsoft surface pro 4 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11