Slavný Gimp a jeho historické nadstavby

Legendární grafický editor Gimp je dodnes nejpopulárnější bezplatné kreslítko. Není se čemu divit, nemá totiž důstojnou konkurenci – snad jen ze strany svých „forků“, odnoží a nadstaveb.

Gimp dodnes zůstává jedním z nejslavnějších linuxových programů. Vděčí za to své historii a také netradičnímu uživatelskému rozhraní, které jedni vynáší do nebes, zatímco druzí zadupávají do země. Faktem zůstává, že má za sebou slavný bitmapový editor už patnáct let vývoje.

Jeho historie se začala psát v roce 1995 jako semestrální projekt Spencera Kimballa a Petera Mattise na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Slovo GIMP je pouhý akronym, původně se totiž editor jmenoval General Image Manipulation Program. V roce 1997 se stal součástí Stallmanova projektu GNU a získal nové jméno GNU Image Manipulation Program.

Linuxový hegemon

Během několika málo let si získal obrovské renomé. Není se čemu divit. Zatímco počítače s Windows a Mac OS ovládal Photoshop (licencovaný a ruku na srdce i ten kradený), na unixových systémech a Linuxu nic takového nebylo. Když jsem se nedávno ptal představitelů Adobe, kdy by mohli uvolnit Photoshop i pro linuxové systémy, odpověď byla nasnadě – platforma má sice určité tržní zastoupení, grafiků a profesionálů je ovšem málo a tedy i komerčních zákazníků, kteří by svými licencemi zaplatili drahý vývoj.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadal Gimp dlouhá léta

Dodnes tedy platí, že Gimp je na Linuxu prakticky jediný plnohodnotný rastrový editor. Samozřejmě existují i další projekty, svou funkční výbavou se však nemohou s Gimpem srovnávat. Význam Gimpu nakonec poznáte i v knižní reflexi. Je to jeden z mála uživatelských a původem unixových programů, kterému se věnují i velké nakladatelské domy. Platí to také o Computer Pressu, čili uživatelé mají po ruce i české publikace.

Forky: Když Gimp nestačí

Gimp je otcem Gnomu

Autoři Gimpu nedali světu pouze prohlížeč, ale také grafickou knihovnu GTK, pomocí které vlastně navrhli celé uživatelské rozhraní.Ta se časem stala základem i pro hromadu dalších programů a dnes je na ní postavený i celý linuxový grafický desktop Gnome a tisíce programů.

Už dlouhé roky existují i porty Gimpu na systém Windows. Ten první se ostatně objevil hned v roce 1997. Jeho uživatelské rozhraní nicméně narazilo na návyky uživatelů monolitického Windows, který společně s ostatními definoval základy uživatelského rozhraní současných aplikací. Jen připomenu, že se jedná o modely SDI (single document interface – všechno v jednom okně) a MDI (multiple document interface – více samostatných oken), tedy o jednookenní a víceokenní aplikace jako třeba právě Photoshop (více otevřených obrázků = více oken v jedné aplikaci).

Gimp je ale z pohledu uživatele Windows jiný. Používá totiž vlastní okna i pro nejrůznější palety nástrojů. Zatímco aplikace ze světa Windows tyto dílčí okna zapouzdřují v nějakém vyšším hlavním okně, v případě unixových desktopů nebo ostatně na Mac OS X zůstávají rozprostřena na ploše. SDI a MDI model interpetovaný programátory a designéry Windows je mladší, nicméně rozšířenější.

Tábory zastánců i odpůrců jsou rovnocenné, autoři ale chtějí vyjít vstříc všem. Gimp je součástí projektu GNU, je tedy distribuován pod svobodnou licencí GPL. Každý zájemce si může stáhnout jeho kód, upravit ho a vydat pod vlastním názvem. A tak se i dělo. V posledním desetiletí se objevila hromada derivátů, odvozenin, no prostě „forků“, které šly vlastní cestou a přidávali do základního Gimpu vlastní funkcionalitu. Gimp byl skutečně dlouhá léta poměrně konzervativní a věnoval se spíše ladění chyb, nových a skutečně pokročilých moderních funkcí ovšem nepřibývalo. Nůžky mezi komerčním Photoshopem a komunitním Gimpem se tedy začaly výrazně rozevírat.

A teď už k těm „forkům“. Sice jich v průběhu posledních deseti let vznikla celá hromada, pak se ale tým Gimpu trochu probudil a rychle je funkčně předběhl. Fungují tedy sice dodnes, ale málokdy uživateli přináší něco skutečně nadprůměrného – něco lepšího, co by klasický Gimp neměl – případně za cenu degradace na nějakou starou verzi Gimpu, ze kterého fork vychází.

Gimpshop

Jednou z legendárních alternativ je tak třeba Gimpshop. Jeho slabinou je nicméně skutečnost, že je založený na starém Gimpu 2.2.8. Přitom současná stabilní verze je 2.6 a je už mnohem dál – už jenom tím, že používá moderní ovládací prvky a dialogy. Jen pro historické připomenutí ale stojí za to napsat, že Gimpshop se snažil zpříjemnit migraci těm, kteří dobře znali Photoshop. Upravený editor tedy přináší lépe pojmenované a organizované menu, spolupráci s Photoshop pluginy a jakési dokové okno, na který se nalepila dílčí okna a simulovala typické Windows MDI chování. Dnes už Gimpshop na Windows nemá smysl používat, nerozumí si totiž moc s Aerem a je těžkopádný.

Klepněte pro větší obrázek
Gimpshop zamče všechna okna v jednom hlavním

Webové stránky Gimpshopu

GimPhoto a GimPad

Gimpshop už docela zastaral, GimPhoto se nicméně stále drží. I to sice používá starší verzi Gimpu, nicméně už přináší hromadu zajímavých novinek. I tato modifikace přináší přepracované menu, které se více podobá Photoshopu, ale také hromadu doplňků, podporu filtrů z Photoshopu a další vylepšení. Výsledkem je použitelný editor s množstvím fotografických filtrů, automatiky a dávkové konverze. Skřípe to vlastně jen v tom uživatelském rozhraní. Společně s GimPhotem autoři vyvíjí stejně jako v případě Gimpshopu dokovací okno, které má všechna dílčí MDI okna zapouzdřit do jednoho velkého pracovního okna. Doplněk se jmenuje GimPad, instaluje se samostatně a zrovna moc dobře nefunguje. Naštěstí lze upravený Gimp používat i bez něho.

Klepněte pro větší obrázek
GimPhoto disponuje hromadou fotografických filtrů

Webové stránky GimPhota

GPS – Gimp Paint Studio

GPS není samostatné verze Gimpu, ale soubor doplňků, které základní prohlížeč promění v robustní program na kresbu a malování. Jedná se tedy o balík malířských efektů, hromady štětců a nastavení. Přesto všechno se vše vleze do 8 MB ZIP balíku. Nenajdete tu žádný instalátor, ale pouze několik adresářů. Vše je třeba překopírovat do složky nastavení Gimpu, která se bude v případě Windows Vista a Sedmiček nacházet někde na cestě c:\Users\uživatelskéjméno\gimp-2.7\ (pro verzi Gimp 2.7).

Klepněte pro větší obrázek
Gimp 2.7 vybavený balíkem Gimp Paint Studio

Webové stránky Gimp Paint Studia

Gimp 2.7 a revoluce uživatelského rozhraní

Ve verzi 2.7 přichází Gimp s dramatickou změnou, která dláždí cestu budoucí „dva-osmičce“. Poprvé ve své historii totiž Gimp nabízí i víceokenní režim ze světa Windows. Víceokenní prostředí tedy může seskupit všechna okna do jednoho hlavního. Gimp stejně jako webové prohlížeče totiž umí používat TDI (tabbed document interface), což je vlastně rozhraní kdesi na půli cesty mezi SDi a MDI. Okna obrázků jsou prostě v hlavním okně seřazena do záložek, nemají tedy vlastní hlavičku. Tento krok prakticky zdecimoval snahy ostatních programátorů forků, funguje totiž výborně a přitom dává uživatelům volbu – můžete používat unixové i seskupené TDI rozhraní, stačí klepnout na jednu položku v menu.

Klepněte pro větší obrázek
Gimp 2.7 už má zabudovanou podporu pro seskupené rozhraní: vše je v jednom okně a načtené soubory
se otvírají v záložkách podobně jako ve webovém prohlížeči

Zatím se ale jedná pouze o testovací verzi, pokud si ji tedy chcete vyzkoušet na Windows, připravte se na občasné pády. Testovací verzi Gimpu s TDI režimem si můžete stáhnout z této adresy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gimp 2.7 funguje i na Windows, zatím ale jen v testovací verzi

Stále obrovský kus cesty

Současný Gimp umí prakticky vše, co zvládnul i Photoshop… před deseti lety. Chybí inteligentní nástroje, kdy hromadu komplexní a automatizované práce odvede na jedne klik inteligentní algoritmus, chybí kvalitní algoritmy, chytré filtry, pokročilé nástroje a akcelerace. Gimp tedy stěží někdy dostihne Photoshop, ten je ale na druhou stranu mnohem dražší – Gimp nestojí ani korunu.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální Photoshop CS5 před dvaceti lety stanovil standard uživatelského rozhraní
rastrového editoru. Po letech ho pomalu za své přijímá i Gimp

Před vývojáři legendárního GNU kreslítka tedy stojí obrovský kus cesty a největším nebezpečím je absence konkurenta. Jelikož neexistuje vybavenější bezplatný editor a linuxový konkurent, mohou autoři jednou usnout na vavřínech.

Diskuze (56) Další článek: Firefox 3.6.7 opravuje 14 bezpečnostních chyb a zvyšuje stabilitu

Témata článku: Software, Historie, Linux, Open source, Spencer, Photoshop, Fotografický filtr, Dlouhá cesta, SLA, Drahý dům, Testovací program, Celá historie, Unixový program, Dlouhá léta, Kalifornská univerzita, Gimp, Okno, TDI, Drahý vývoj, Hlavní konkurent, Webové rozhraní, Dlouhá historie, GIMPS, Pokročilý editor, GPS Centrum


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky