Evropská unie | Microsoft Teams | Slack

Slack podal v EU stížnost na Microsoft. Vadí mu údajné monopolní jednání

Microsoft byl poslední roky jedinou velkou technologickou firmou, která nečelila žádnému vyšetřování kvůli možnému monopolnímu jednání. Tento týden se to změnilo. Firma stojící za platformou nástrojů pro týmovou spolupráci Slack podala ve středu stížnost k Evropské komisi, ve které upozorňuje, že Microsoft dle jejího názoru nedovoleně upřednostňuje své produkty a žádá změnu. 

Slack o svém rozhodnutí informoval na blogu, kde popisuje, co ho k němu vedlo. Firma si myslí, že Microsoft příliš pevně svázal svůj vlastní balíček nástrojů pro týmovou spolupráci Microsoft Teams se svými hlavními programy, balíčkem Office, což označil za monopolní jednání. Majitelé Windows totiž automaticky podle Slacku využijí Microsoft Teams, místo toho, aby hledali nějakou alternativu. 

Sebevědomím firma ve vyjádření nešetří. Microsoft podle ní tlačí svůj balíček Teams schválně, protože se bojí Slacku - tato slova skutečně v textu zazní. „Slack ohrožuje dominanci Microsoftu u podnikových e-mailů, základním kamenu Office, což znamená, že Slack ohrožuje silnou pozici Microsoftu v oblasti podnikového softwaru,“ napsal viceprezident komunikace Slacku Jonathan Prince. 

Jeho kolega David Schellhase pokračoval: „Microsoft se postupně vrací ke svému dřívějšímu chování. Vytvořil slabý produkt, který je okopírovaný a spojil ho se svým dominantním produktem Office. Nutí lidi k jeho instalaci a není možné ho smazat. Přesně to samé se dělo během války prohlížečů.“

Situace kolem Internet Exploreru byla skutečně největší dosavadní zkušenost Microsoftu s antimonopolními obviněními. Ostatní prohlížeče si tak dlouho stěžovaly, že lidé jsou ve Windows automaticky nuceni používat IE, až Evropská komise před lety rozhodla, že spotřebitelé musí dostat na výběr a vznikl dnes již známý ballot sreen. Od té doby Microsoft podobné problémy ve větší míře neměl, zatímco na Google, Apple či Amazon se sype jedna stížnost na druhou. 

Zatím jde nicméně jen o začátek celého procesu. Evropská komise teď musí rozhodnout, jestli je stížnost dostatečně opodstatněná, aby bylo zahájeno formální vyšetřování. To by mohlo končit pokutou v řádech stovek milionů korun, ale opět - výsledek je v tuto chvíli nejistý. 

Slack má v každém případě problém s Microsoftem delší dobu, celý spor začal již před čtyřmi lety. Dosud ale šlo pouze o mediální přestřelku, ve které se firmy opatrně předháněly, kdo víc tomu druhému produkt pohaní. Microsoft pak před rokem Slack se svým Teams v počtu uživatelů předehnal a není vyloučeno, že je to jeden z důvodů, proč se firma k podání antimonopolní stížnosti odhodlala. 

Diskuze (34) Další článek: Revoluční křemík: Co bude znamenat přechod Applu na vlastní čipy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,