SL-75DRV2 - ASUS? Abit?? Soltek!

Od okamžiku kdy k nám do reakce dorazila deska Soltek SL-75DRV2 jsem nemohl vyjít z údivu: jak nám mohly výrobky této značky unikat tak dlouho. Exkluzivní balení, kvalitní provedení, drastický výkon, bohatý bundle + speciality které byste marně hledali jinde... tak to jsou věci, které bych rozhodně čekal spíše u jiných značek. P.S. Víte co je to "rudá bouře"?
SL-75DRV2 - ASUS? Abit?? Soltek!

Poslední dávka základnách desek, které jsme v naši redakci testovali (od Solteku, Suttle, EpoXu), nepatřila do hlavní skupiny oblíbených "kultovních" typů a značek. Přivedla nás však k přesvědčení, že v PC hardware platí více než kdekoliv jinde, že dobré výrobky nepřicházejí pouze z dílen renomovaných výrobců (zdá se, že určitá kvalita provedení a pozitivní přístup k očekáváním zákazníků je již dokonce otázkou bytí či nebytí téměř každé firmy).

První základní deskou, která nás z redakčních nováčků (firma Soltek je na trhu od roku 1996) nadchla, byl právě Soltek SL-75DRV2. I když musím přiznat, že ze začátku jsme byli docela skeptičtí... avšak ten výkon! - začněme však pěkně od začátku:

KT266A

Čipovou sadu SL-75DRV2 zde nebudu rozebírat příliš podrobně - stačí když řeknu, že tato deska používá dnes již poměrně známý čipset KT266A (více zde: MSI K7T266 Pro2 - správná partnerka pro Athlona).

KT266A dnes patří mezi nejvýkonnější čipové sady pro procesory AMD. Ve své podstatě je vylepšením, jakýmsi "druhým dílem" čipové sady KT266. Jedná se prakticky o stejné čipy s tím rozdílem, že "A-čko" má značně vylepšený paměťový kontrolér (nové koncepci jeho návrhu u VIA říkají Performance Driven Design).

Insider: VIA ohlásila vylepšení své čipové sady KT266 záhy poté, co konkurenční čipová sada SiS 735 všem ukázala "že to s pamětí umí lépe" (735 porážela KT266 o 5 až 10%). Po krátké mobilizaci (a nepochybném studiu konkurence :) - byla firmou VIA do světa vypuštěna inovovaná řada KT266A. Vše dopadlo úspěšně a nová čipová sada posunula výkonovou laťku zase o něco výše...

SL-75DRV2

Krabici Solteku si jen tak nespletete - je totiž modře metalická (povrch je dokonce zdoben "3D" prolisy... (rado: jedná se o "bump mapping"?? ;-)


..zdá se, že designem Soltek předstihuje dokonce řadu "Limited Edition" od MSI

Vidím, že i u Solteku pochopili, že "obal prodává" - a když ne... tak alespoň dělá reklamu (zaručuji vám, že pokud s deskou pojedete tramvají bude po vás okolí zvědavě pokukovat - i když mnozí asi nebudou tušit co to ten "mainboard" je.. :)

Po otevření krabice vás čekají další překvapení. Zatímco okénko v němž vidíte základní desku je pokračováním "obalového show", teplotní sondu, miniaturní páskový termistor na 30cm vedení, fičůrku jež kdysi "razily" firmy MSI a Abit (a kterou dnes u nich nenajdete :( zasvěcené HW labužníky vyloženě potěší.

Přiloženou teplotní sondou (ta se připojuje na interní systém monitorování teplot) můžete měřit teplotu téměř "čehokoliv uvnitř počítače" - monitorovat lze například teplotu harddisku, grafické karty, vypalovačky nebo povrchovou teplotu chladiče. Dokážu si představit i "vnitřně monitorovaný" chladič CPU s čidlem vlepeným do předem vyvrtaného otvoru...

Rozmazlování pokračuje dále přiloženým softwarem (berte to jako aperitif).

Zejména CD s utilitami je perla - posuďte sami:

PC-cilin 2000 - je často "bundlovaným" antivirem - ten je v této sestavě neutrální...

Virtual Drive 4 - slouží k vytváření virtuálních CD mechanik (pokud máte velký disk, můžete si ušetřit práci s nošením a měněním CD disků - tato utilita umožní nahrát obraz cédečka na harddisk tak, že se tváří jako skutečné CD v mechanice - simuluje vše, včetně... vysouvání media)

Partition Magic 6 - je jednou z nejlepších diskových utilit - umožňuje "za chodu" měnit velikost a druh diskových oddílů a souborových systémů (umí FAT, FAT32, FAT32 II, oddíly Linuxu, NTFS...). Obsahuje i vlastní boot manager a utility na systémové přesouvání aplikací bez reinstalace.

Drive Image 4 - je další skvělou utilitou - umožňuje kompletní zálohování či kopírování disků a oddílů. Kopírovat lze celé disky nebo pouze diskové oddíly...

Zatímco antivir PC-cilin 2000 je docela běžnou věcí, ostatní utility patří téměř mezi špičku - a to i v komerční oblasti (podle dnešních ceníků mají utility dohromady cenu vyšší než je cena základní desky :)

Ostatní "náplň" krabice je téměř standartní - nalezneme zde základní desku :) kabelový set (IDE +FDD) a poměrně kvalitní (obsahuje 100 stran), anglicky psaný manuál.

Témata článku: Software, Asus, Mile, Commando, Zajímavá funkce, Airbag, Test paměti, Základní takt, Propustnost, Inovovaná řada, Diskový oddíl, Karma, Utility, Základní desky, Lobby, Krabice, Screenshot, Sol, Command, Nuance, Cenová třída, Základní deska, Sonda, Určitá kvalita, Bios


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 124

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11