Skype: Volání bude zadarmo, tísňové linky pojedou na SMS a e-mailech

Zakladatelé služby Skype opět předpovídají volání zdarma a zásadní změny v telekomunikačním průmyslu. Skype ukázal, že nastal ten pravý čas pro využití hlasové komunikace v prostředí internetu. Nyní má na dosah první zisky a možnost vydělat nabízí každému.
Skype: Volání bude zadarmo, tísňové linky pojedou na SMS a e-mailech

Zakladatelé společnosti Skype, kteří zároveň zastávají nejvyšší funkce ve vedení společnosti, jež postavila své podnikání na bezplatné možnosti volání mezi počítači připojenými k internetu s placenými službami pro volání do klasické telefonní sítě a přijímání běžných telefonních hovorů, jsou jednou z hvězd konference o IP Telefonii - VON Europe 2005. Konference se konala během tohoto týdne ve Stockholmu.

VoIP mění hru

Hlavním řečníkem na konferenci VON Europe 2005 byl výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Skype Niklas Zennström, který zopakoval svou odvážnou myšlenku, podle níž bude telefonování v průběhu několika let zdarma. Hnacím motorem rozvoje hlasových služeb má být, jak jinak, přenos hlasu v datových sítích s protokolem IP (Internet Protocol).

Aplikace typu Voice over IP, jako je Skype, SIPhone, ale také TeamSpeak nebo ICQ, MSN Messenger a další, umožňují bezplatnou hlasovou komunikaci uživatelům stejné aplikace. Podle Zennströma bude za 10 let veškeré volání, včetně služeb poskytovaných klasickými telekomunikačními operátory, dostupné zdarma. A to v rámci poplatků za vysokorychlostní připojení k internetu, které bude kromě obsahových služeb jediným zdrojem příjmů.

Pro tradiční operátory to znamená nutnost včasného upgradu jejich sítí tak, aby umožňovaly vysokorychlostní datové přenosy. Pokud to neudělají, budou muset podle šéfa Skype přestat s podnikáním v oboru.Výhodou tradičních operátorů - ve hře s novými pravidly - má ale nadále zůstat vlastnictví infrastruktury. Zennström uvedl jako příklad společností, které se na čistě datové sítě chystají přejít, TeliaSonneru a British Telecom.

Bez regulace to nepůjde

Pro další rozvoj Voice over IP je důležitý vliv telekomunikačních regulačních orgánů. V USA už tamní komise FCC rozhodla o tom, že provozovatelé telefonních služeb založených na VoIP musejí zajistit svým uživatelům volání na americké tísňové linky 911. Skype na tuto skutečnost reagoval podřízením se a využil tuto příležitost k návrhu rozšíření služeb linek tísňového volání i na textovou komunikaci, která může být v krizových situacích pro uživatele příjemnější.

Pro provozovatele hlasových služeb přes internet je v tomto ohledu největší výzvou přesná lokalizace volajícího, obdobný problém už museli řešit například mobilní operátoři. Samotný princip Internet Protocolu s geografickou lokalizací nepočítá. Podle Zennströma je důležité, aby tento problém začali řešit samotní provozovatelé internetové telefonie dříve, než je k tomu začnou nutit politici prostřednictvím účelových zákonů.

Pár pěťáků od Skype

Vedení Skype svou společnost přirovnává co do finančního modelu ke Google. Jde o to, že účtuje malé částky, ale tyto malé částky násobí obrovským množstvím uživatelů, kterých je více než 1,4 milionu - těch platících, kteří využívají službu Skype Out pro volání na telefony v běžné telefonní síti. Celkový počet uživatelů Skype se pohybuje v řádu desítek milionů s více než 100 miliony stažených instalačních souborů. Narozdíl od Google se ale Skype teprve blíží svému prvnímu roku s provozním ziskem - letošek má podle dosavadních údajů pro Skype skončit černými čísly.

Stejně jako Google chce nyní Skype rozšířit svůj dosah prostřednictvím sítě partnerů, i malých, kterým nabídne 10% podíl z peněz, které utratí za kredit pro volání uživatelé přicházející do online obchodu z jejich webových stránek. Affiliate program je spravován ve spolupráci se společností Commission Junkcion, která zajišťuje komunikaci s účastníky programu i vyplácení odměn.

Skype kromě možnosti přivýdělku tvůrcům blogů, fanouškovských stránek či provozovatelům diskusních fór nabídl spolupráci také významnějším webovým projektům, majícím status Super-partnera se smluvními podmínkami (ty jsou patrně výhodnější než běžný affiliate program). Mezi Super-partnery patří například Spymac (proslavený nabídkou 1 GB mailu v dobách, kdy dostat se do Gmailu byl velký problém), MyFamily nebo SuperEva. Superuživatelé mají také možnost kromě získání procent z minut nakoupených svými návštěvníky obohatit funkce svého webu o hlasové služby.

Budoucnost od autorů Kazaa

Vyjma bezplatného volání prostřednictvím technologie Voice over IP plánují zakladatelé společnosti Skype a původní autoři výměnné sítě Kazaa rozšíření Skype na další platformy. K dnes podporovanému Windows, Linuxu, Mac OS X a Windows Pocket PC časem přibude i podpora Symbianu, Windows Mobile a speciálních verzí Linuxu pro telefony. Bude tak možné například prostřednictvím sítí třetí generace nebo přes Edge či CDMA komunikovat hlasem v prostředí datové sítě, která bývá k dispozici za paušální měsíční poplatek.

Mobilní operátoři a výrobci mobilů se přitom na expanzi Voice over IP aplikací připravují třeba prostřednictvím technologie Push To Talk, která z mobilů dělá vysílačky, přenášející hlas také prostřednictvím datových služeb - tyto služby jsou ale omezené pouze na uživatele v rámci jednoho operátora. Každá konkurence v tomto prostředí ale znamená spíše výhody pro uživatele a snižování cen.

Diskuze (97) Další článek: FBI provedla zátah na torrent tracker, který nabízel Pomstu Sithů před uvedením do kin

Témata článku: Skype, SMS, Stockholm, Hlas volajícího, Vysílačky, Push, Klasický internet, Sky, Klasické telefony, Běžný uživatel, Affiliate, Malá hra, Lin, Smluvní podmínky, Původní zakladatel, Nejvyšší odměna, Bezplatná možnost, Voice, Tišnov, Bude, Teamspeak, Link +, Klasický problém, Linka, Platící uživatelSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování