Skype | Instant Messaging | Komunikace

Skype se do důchodu nechystá. Microsoft mu stále věří a chystá novinky

  • Skype byl hvězdou, ale nahradili jej jiní
  • Díky Covidu-19 se mu opět daří růst
  • Microsoft mu maluje další budoucnost

Když Microsoft kupoval před devíti lety Skype za 8,5 miliardy dolarů, čekali jsme velké věci. Windows měl ohromný podíl na počítačích a Microsoft stále ještě snil o tom, že uspěje i na mobilech. Skype byl tak trochu synonymem pro internetovou telefonii. Byl skoro všude a co uměl, dělal nejlépe. Microsoft kvůli němu pohřbil i vlastní úspěšnou službu Live Messenger.

Avšak Skypu rostla silná konkurence. Přišly nové messengery. Lidé se více upoutali k chytrým telefonům místo klasickým počítačům, na kterých byl Skype hvězdou. A Skype dostihly technické či spíš technologické problémy, protože síť nebyla pro smartphony stavěná.

Výsledek? Skype měl na konci roku 300 milionů aktivních uživatelů a potenciál to časem dotáhnout na miliardu. Microsoft ale od akvizice přestal o uživatelské základně mluvit, což je obvykle znak toho, že neroste. To se potvrdilo letos v březnu, kdy na dotaz TechCrunche viceprezident firmy řekl, že Skype má aktuálně 100 milionů uživatelů měsíčně a 40 milionů denně. Druhé číslo mu od února vyrostlo o 70 % díky koronavirové krizi, tomu prvnímu Covid-19 jistě také pomohl.

Rivalové už hrají jinou ligu. WhatsApp má dvě miliardy uživatelů, Facebook Messenger asi 1,5 miliardy, Instagram se tomu blíží. Okolo miliardy se drží i čínští giganti WeChat a Tencent QQ. Mezi 200 a 400 miliony uživatelů mají Telegram, Snapchat, Viber nebo Discord.

Dokonce i Microsoft si našel novou hvězdu. Jeho komunikační služba Teams v dubnu hlásila 75 milionů uživatelů aktivních každý den, bezmála dvojnásobek Skypu s mnohem delší historií. A to byla aplikace Teams doposud určená jen pro firmy a pro běžné uživatele ji Microsoft otevřel až minulý měsíc.

Teams nabízí prakticky totéž co Skype, a ještě řadu věcí souvisejících s týmovou či rodinnou komunikací navíc. Je proto otázkou, jestli má Skype ještě budoucnost a nečeká jej smrt podobně jako kdysi Live Messenger. Očividně to řeší i v Redmondu.

Skype dostane novinky a propojí se s Teams

Vviceprezident pro Microsoft 365 Jeff Teper řekl magazínu Venture Beat, že Skype se zatím do penze nechystá. „Budeme do něj dále investovat. Aktuálně roste a připravujeme i nové funkce,“ tvrdí. Co přesně to bude, nevíme. Zároveň ale dodal, že Skype a Teams dostanou nějakou úroveň interoperability. To pravděpodobně znamená, že se sítě těsněji propojí a uživatelé jedné by mohli volat či psát těm druhým. Což je ideální řešení pro případ, že Skype vybouchne. Lidé by plynule mohli přejít na Teams.

Teper je ale zatím optimista. Věří, že i když jsou si obě sítě podobné, mohou existovat vedle sebe. Jako důkaz zmiňuje Facebook, který najednou provozuje WhatsApp, Messenger i Instagram. „Všechny jim stále rostou. Nesnaží se migrovat uživatele z jedné do druhé, ale také je učí spolupracovat,“ říká Teper.

Covid tak Skypu vliv novou krev do žil a my můžeme s napětím očekávat, jestli se mui podaří obnovit zašlou slávu.

Diskuze (8) Další článek: Otec Linuxu po 15 letech zahnul Intelu. Linus Torvalds přesedlal na AMD

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Facebook, Instagram, Facebook Messenger, Snapchat, Telegram, WhatsApp, Skype, WeChat, Instant Messaging, Redmond, Komunikace, Microsoft Teams, Viber, Teams, Techcrunche, Venture Beat, Novi, COVID, Tencent QQ, Milión uživatelů, Novinky, Live Messenger, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

** Google ukázal své první hodinky s WearOS 3.5 ** Měření kompletně obstarává měřič a software od Fitbitu ** Procesor dodal Samsung, baterie je jednodenní

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft