Skype prodán, šťastným majitelem se stává eBay

Jak jste si mohli přečíst ve včerejší bleskovce, internetový gigant eBay definitivně koupí firmu Skype. Spekulace z konce minulého týdne se tak potvrdily a touto akvizicí vzniká opravdový internetový obr.
Skype prodán, šťastným majitelem se stává eBay

Související odkazy

Slovník
firewall
Linux
NAT
online
P2P
router

Snahy koupit Skype už trvají nějakou dobu. Je to skoro na den přesně měsíc, co jste si mohli přečíst článek, ve kterém jsem popisoval další miliardářskou korporaci - News Corp., která se tehdy snažila získat Skype. Hovořilo se o částce 3 miliardy dolarů, nicméně z koupě nakonec sešlo. Článek měl tehdy otevřený konec s otázkou, co čeká Skype? Teď už tedy víme, že samostatnost Skypu je minulostí, firma neodolala nabídce a za 2.6 miliardy dolarů ji získala společnost eBay. Otázka však zůstává dál, co čeká Skype nyní?

Trocha historie

Povězme si nejprve něco oficiálních informací z historie společnosti Skype. Byla založena v roce 2002 (služba pak spuštěna v srpnu 2003) dvojící Niklas Zennström a Janus Friis, kteří jsou známi jako tvůrci dalšího velmi populárního online systému - Kazaa. Tento P2P systém má svou zlatou éru sice již dávno za sebou, nicméně i z tohoto projektu je znát, jak jsou oba pánové tvůrčí. S vizí vytvořit největší světovou komunikační společnost, která by umožnila všem lidem hlasově komunikovat prostřednictvím Internetu, se pustili do vytvoření jednoduché a přitom velmi dobře fungující VoIP služby. Vedení firmy má nyní sídlo v Lucembursku, další "kanceláře" jsou pak v Londýně a Talinu.

Hlas se jim zdál jako nejpřirozenější způsob komunikace a rostoucí Internet zase ideální médium. Vize je to určitě pěkná a nutno uznat, že služba se za velice krátkou dobu stala velmi oblíbenou. V současnosti používá Skype přes 54 milionů uživatelů a denně se tento počet rozrůstá o 150 tisíc dušiček. V žádném případě se však nejedná o průkopníky v oboru VoIP, podobných systémů existuje řada a byly zde i před SKype. Svoji sílu má služba nejen v poměrně bezproblémovém fungování a relativně kvalitním zvuku, ale také v tom, že je velmi snadno použitelná i pro nezkušené uživatele.

V tom je právě obrovská síla této služby. Bez nutnosti komplikované konfigurace se prokouše přes firewally či NAT. K tomu využívá způsob, kdy jsou některé pakety směrovány přes počítače ostatních uživatelů služby (těch, kteří nejsou připojeni přes NAT). Každý takový uživatel je pak svým způsobem "router" pro cizí hovory a je vlastně využívána jeho konektivita. Toto směrování přes ostatní uživatele je zcela automatické a "postižení" uživatelé nemají možnost jej vypnout. I když je tento způsob popsán v licenčním ujednání programu (čtete ho?), málokterý uživatel o této metodě tuší. Zda je to metoda úplně "čistá", to nechám na vašem uvážení. V každém případě funguje. K velkému rozšíření služby přispívá i to, že jsou dostupné verze aplikace nejen pro Windows, ale i Linux, MacOS či Pocket PC.

Pod křídla eBay

Janus Friis napsal po zveřejnění zprávy o prodeji firmě eBay na stránkách Skypu cosi jako "otevřený dopis", kde skoro až poeticky a velmi nadšeně popisuje vize, které se Skype snaží uskutečňovat, jak se snaží stát "hlasem Internetu" a že jsou teprve na počátku dlouhé cesty. V růstu jim má pomoct právě "fantastický tým eBay". Co se Skypu či Januse Friise týče, panuje ze spojení evidentně nadšení. Alespoň na venek.

Společnost eBay zřejmě není nutné dlouze představovat. V našich končinách není sice tak populární, ale toto největší světové online tržiště a "aukční dům" již platí za zavedenou značku. Společnost byla založena roku 1995 a umožňuje prodat a koupit téměř cokoliv. Rychle se rozrostla a začala nabalovat stále nové a nové zákazníky. V roce 2002, tedy zhruba v době, kdy byl Skype v plenkách, provedla společnost eBay do té doby svou největší akvizici a za 1.5 miliardy dolarů získala další velice známou společnost - PayPal, která se do portfolia firmy náramně hodila, neboť se jedná o jeden z nejznámějších online platebních systémů. Tuto částku tedy pokořila až teď koupí Skype.

Kolik stojí Skype?

Kolik tedy celý obchod stál? Asi už víte, že vyčíslitelné položky hovoří o částce 2.6 miliardy dolarů, přičemž z této sumy má být polovina zaplacena hotovými penězi a polovina v akciích eBay. Další "prémie" v hodnotě 1.5 miliardy je pak přislíbena v případě splnění finančních cílů společnosti do roku 2008 či 2009. Celková suma za celou transakci tak může nakonec přesáhnout až 4.1 miliardy dolarů.

V souvislosti s cenou se hovoří o tom, zda není příliš přemrštěná. Skype nemá podle odborníků příliš propracovaný byznys model a navíc konkurence ve VoIP službách prudce roste. Aby se transakce vyplatila, bude se muset ještě řádně propracovat budoucí strategie. Nepředpokládám však, že by si to společnost eBay předem dobře nespočítala.

Co se dá očekávat v budoucnu?

Někteří komentátoři se diví, co může eBay koupí Skypu získat. Akvizice platebního systému PayPal se zdála naprosto logická pro online obchod, ale co bude dělat s VoIP službou? Je to jednoduché. Integrací hlasových služeb do systému online aukcí může zvýšit eBay důvěryhodnost svých obchodů. Kupující může být v přímém kontaktu s prodávajícím. Dokonce si lze představit i online aukce, ve kterých budou zájemci "přihazovat" klasickým způsobem přímo pomocí této hlasovém služby. V neposlední řadě tak získává eBay zavedenou a fungující VoIP službu s desítkami milionů uživatelů a dostává se tak na další část internetového trhu.

Skype jak jej známe dosud bude pravděpodobně existovat dál. Nebylo by asi moudré, snažit se nějak násilně měnit dosud fungující model, takže možná kromě nějaké reklamy na eBay uživatelé Skype ani nic nepoznají. Integrace do systému eBay se ale časem musí nějak projevit, takže lze očekávat, že se časem nějaká ta "tlačítka" navíc objeví. K radikálním změnám však doufejme nedojde.

Diskuze (41) Další článek: Skype je oficiálně prodán společnosti eBay

Témata článku: eBay, Skype, Majitel, Rostoucí internet, Obrovská síla, Největší akvizice, Janus, Stav, M/s, A + Poe, Zavedená firma, Venek, Bezproblémové fungování, Klasická aukce, Celá éra, Desítka milionů, Šťastný, Sky


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně