Skype: dobijte a volejte na běžná čísla

Dobití kreditu pro volání na pevné linky a mobilní telefony může být snadnější, než si myslíte. Návod krok za krokem!

Komunikátor Skype, sloužící především pro hlasovou a textovou komunikaci, není třeba blíže představovat. Jeho hlavní výhoda spočívá v rychlé instalaci, jednoduchém použití a spolehlivosti.

Základní funkce Skypu zná asi každý. Mnoho uživatelů už ale neví, že lze skrze Skype již téměř rok posílat peníze přes PayPal (více informací), anebo jednoduše volat přímo na pevné linky a mobilní telefony. Zvláště poslední jmenované zanechává mezi uživateli spíše obavy o složitost a spolehlivost takovéto služby.

Skype nabízí dva způsoby propojení jeho internetového klienta s „vnějším telefonním světem“. Pokud se spokojíte s voláním ze Skypu, ale bez možnosti zavolání vám, bude vám postačovat doplňková služba SkypeOut. Chcete-li ke svému účtu Skype získat běžné telefonní číslo, budete potřebovat službu SkypeIn.

SkypeOut: Dobijte si kredit a volejte téměř zadarmo

V rámci České republiky si v současné době zavoláte na pevné linky za 0,513 Kč/min a na mobilní telefony za 4,526 Kč/min. Pokud budete volat například na Slovensko, minuta hovoru vás bude stát 1,659 Kč v případě volání na pevné linky, a 5,250 Kč na mobilní telefony. Ceny jsou uvedené včetně DPH.

Tip: pro více informací o cenách hovorů do ostatních zemí nahlédněte do aktuálního ceníku.

Dobíjení kreditu je podobné dobíjení u mobilních předplacených tarifů. Při občasném využívání je nutné si dávat pozor na platnost kreditu. Aby vám nebyl kredit zrušen, je třeba alespoň jednou do půl roku zavolat na jakékoliv placené telefonní číslo. Jinými slovy, od posledního zavolání se platnost kreditu automaticky prodlouží na 180 dnů.

Registrace a první přihlášení

Jak volat přes Skype na běžná čísla? Nejprve je nutné založit si vlastní Skype účet, kde uvedete přihlašovací jméno a heslo. Pokud jste již Skype použili pro textovou nebo bezplatnou hlasovou komunikaci v rámci sítě Skype, tak účet máte samozřejmě založený. V opačném případě si stáhněte nejnovější verzi Skypu, nainstalujte a po spuštění budete vyzvání k založení nového účtu.

Jak budete mít účet vytvořený, otevřete ve webovém prohlížeči stránky pro správu účtu. Do horního formuláře vyplňte své uživatelské jméno a heslo, které uvádíte při přihlašování do Skypu. Po úspěšném přihlášení vám bude zobrazena stránka s možnostmi správy účtu.

01.png
Přihlášení pro správu Skype účtu

Pokud se stránky nezobrazují v českém jazyce, přejděte na konec, kde si nastavte češtinu. Slovenská lokalizace zatím není dostupná.

02.png
Mezi dostupnými jazyky nalezneme i češtinu

Na konci stránky se nachází některá důležitá nastavení, takže je třeba se ujistit, že uvedené údaje jsou správně zadány. Jedná se o položky „E-mailová adresa“, „Země a jazyk“ a měna v části „Platby“, která je standardně nastavena na Euro. Pokud budete chtít libovolně upravit některou z uvedených položek, učiníte tak klepnutím na odkaz „Změnit“.

03.png
Nabídka nejdůležitějších nastavení

Pod položkou „Země a jazyk“ se nachází i volba jazyku prostředí stránek, takže pokud se chcete příště vyhnout přepínání stránek do češtiny, můžete zde nastavit požadovaný jazyk.

Nabití kreditu

Na stejné stránce nahoře se nachází přehled služeb. Pokud vám postačuje možnost volání, klepněte na SkypeOut.

04.png
SkypeOut umožňuje volání na pevné linky a mobilní telefony

Pokud jste doposud kredit nedobíjeli, bude vám umožněna změna měny a zobrazen formulář s požadavkem na vyplnění fakturačních údajů. Jestli vám měna euro vyhovuje, ponechte ji a vyplňte požadované fakturační údaje do uvedeného formuláře. Protože se jedná o první platbu, dobíjená částka je ve výši € 11,50 včetně DPH. Jak vyplníte požadované údaje, klepněte na tlačítko „Další“. 

05.png
Nastavení měny a vyplnění fakturačních údajů

Na další stránce budete dotázáni na způsob platby. Pro ukázku vybereme platbu převodem, která sice není nejrychlejší, ale většinou čtenářů asi snáze nejrealizovatelnější. Také je zde nutné odsouhlasit podmínky poskytování služeb a pro pokračování klepnout na tlačítko „Další“.

06.png
Výběr z možností převodu a potvrzení účtu

Následující strana požaduje potvrzení dokončení platby, je tedy nutné klepnout na tlačítko „Pokračovat v platbě“. Budete přesměrováni na stránky, kde uvedete údaje k bankovnímu převodu.

07.png
Pečlivě vyplňte požadované údaje

Na stránce jste informováni o výši dobíjené částky v národní měně. Je zde také třeba vyplnit informace o účtu. Do prvního pole proto uveďte poslední čtyři číslice čísla účtu, ze kterého bude proveden převod. Pozor na kód banky, který není součástí čísla účtu, a tedy sem nepatří. Následně vyplňte jméno majitele účtu, název banky a město sídla banky. Poté zbývá potvrdit informace klepnutím na pravé dolní tlačítko „Submit“. Na uvedený e-mail vám budou zaslány údaje o potvrzení platby. Pokud vám nebyl e-mail doručen do složky příchozí pošty, překontrolujte složku se spamem.

08.png
Souhrnné informace o platbě

Po potvrzení vám již budou zobrazeny souhrnné informace o způsobu zaplacení. Nejpodstatnější je tedy uvedená částka v korunách, číslo účtu a kód banky, kam převést peníze. Protože se jedná o český účet, vyhnete se mezinárodním poplatkům. Další důležitým údajem je červeně blikající „payment reference“, které musíte uvést jako variabilní symbol při převodu.

Zde ale nastává největší problém. Uvedené číslo je totiž dvanáctimístné, kdežto přímé (internetové) bankovnictví českých bank umožňuje zadání variabilního symbolu většinou o délce maximálně deseti číslic. Dle zkušeností je nejlépe uvést do variabilního symbolu prvních deset čísel z „payment reference“ a současně do pole „Zpráva pro příkazce“ uvedeného při převodu účtu napsat „Shopping cart – order“ a „Payment reference“ včetně patřičných údajů. Platba zadaná přes přímé bankovnictví Servis 24 by mohla vypadat tak, jak je vidět na následujícím obrázku.

09.png
Vyplnění údajů v přímém bankovnictví Servis 24

Po provedení platby a připsání částky na cílový bankovní účet vám bude navýšen Skype kredit, na tuto skutečnost budete upozorněni e-mailem. Celý proces může trvat až 14 dnů. Mnou poslední provedená platba byla ale připsána za tři dny včetně převodu.

U druhé a další platby máte na výběr ze dvou dobíjených částek: € 11,50 nebo € 28,75, ceny jsou opět včetně DPH. Nejprve si tedy vyberete požadovanou částku dobití, překontrolujete fakturační adresu a způsob platby. Další proces je shodný s kroky uvedenými výše.

10.png
U druhé a další platby máte na výběr z dobíjených částek

O výši zbývajícího předplaceného kreditu, ceně a délce hovorů a fakturách jste informování přímo v aplikaci Skype.

Jde to i bez počítače

Kredit můžete využít na volání se službou SkypeOut. Služba SkypeIn pro získání běžného telefonního čísla zatím není dostupná s českými telefonními čísly, využívat ji lze čísly dvaceti jiných zemích (Austrálie, Brazílie, Čile, Dánsko, Dominikánská republika, Estónsko, Finsko, Hong Kong, Irsko, Japonsko, Mexiko, Nový Zéland, Polsko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a USA). Snad už se také dočkáme. SkypeIn je totiž šikovná služba, která vám umožňuje přijímat hovory až z deseti různých čísel z různých zemí na jednom Skype účtu.

Skype se stává nástrojem pro běžné telefonování a přizpůsobují se tomu i hardwarové prostředky. Už si můžete vybrat z domácích telefonů s podporou Skypu (viz např. recenze telefonu DualPhone 3088), které pro svůj chod vůbec nepotřebují počítač a udrží vás na příjmu nepřetržitě.

Diskuze (32) Další článek: Na olympiádě v Pekingu se bude soutěžit i v počítačových hrách

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,