Skrze Telegram je možné odhalit vaši přesnou polohu. Musíte to ale povolit

Kecálek Telegram má šikovnou funkci People Nearby, která umožňuje zobrazit další uživatele aplikace v okolí. Nezobrazuje sice jejich polohu, ukáže ale přesnou vzdálenost na metry. Dá se tak zjistit, kde se osoba nachází.

Na potenciální problém upozornil Ahmed Hassan v blogovém příspěvku, který i kontaktoval Telegram. V rámci funkce People Nearby je totiž možné vidět konkrétní vzdálenost od ostatních uživatelů. To se může hodit, když chcete rychle najít někoho v okolí, můžete tím ale odhalit i svou vlastní přesnou polohu. Trik totiž spočívá v tom, že stačí na telefonu změnit polohu (softwarově, či přejít jinam) a získat další 2 údaje, jak daleko se dotyčný nachází. Celkem tak ze 3 bodů a vzdáleností je možné přesně určit, kde se osoby nachází – ostatně podobně fungují klasické poziční systémy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto vypadá funkce People Nearby

Uživatele je možné takto odhalit až na vzdálenost 10 kilometrů, stejně tak i lokální skupiny. Nutno ale podotknout, že funkci je nutné ručně aktivovat v aplikaci, není v základu zapnutá. K vašemu odhalení tak může dojít pouze tehdy, když si sami zvolíte. I s ohledem na tuto skutečnost Telegram odpověděl na blogovým příspěvek tak, že se nejedná o bezpečnostní chybu.

Dávejte si pozor, kdy polohu sdílíte

Funkce sama o sobě totiž není nebezpečná a může se hodit, když si chcete rychle předat kontakt na někoho, kdo je vedle vás. Důležité ale je nemít ji zapnutou pořád a vždy ji vypnout, případně nepovolit Telegramu přístup k poloze vůbec.

Jaké soukromí nabízí jednotlivé chatovací aplikace?

Zdroj: Ars Technica

Diskuze (6) Další článek: Trump kvůli bouřlivému dění v USA přišel o svůj Twitter. Zatím jen dočasně, ale může to být i natrvalo

Témata článku: Bezpečnost, Komunikace, Mobilní aplikace, Chat, Telegram, Instant Messaging, Soukromí, Information technology, Ars Technica, Uživatelé, Přesná poloha, Poloha, Aplikace, Blogový příspěvek, Vzdálenost, Funkce