Skrytá síla KPT5

Krátký pohled na sadu pluginů a filtrů Kai’s Power Tools 5.
Martin Vlach: Firma Metacreations a Kai Krause jsou ve světě počítačové grafiky pojmy, které lidem z branže není třeba blíže představovat. Z jejich dílny pochází řada programů a utilit, používaných v grafických studiích zřejmě v celém počítačovém světě. Před nedávnem se na trhu objevila nová verze zásuvných (plug-in) modulů – filtrů – pro použití v grafických programech Photoshop, Painter a kompatibilních, nazvaná Kai’s Power Tools 5. Navazuje tak na slavné kápététrojky, které jsou mimochodem také součástí balíku KPT5.

Kraus válí
KPT5 obsahují celkem deset filtrů, z nichž některé jsou ještě dále rozděleny do dalších podskupin. Ovládání je již tradičně „krausovské“, tzn. precizně graficky zpracované a hlavně zcela odlišné od standardu operačního systému Windows. Osobně nemám příliš rád programy, které svým vzhledem nějak vybočují ze zaběhnutého standardu různými pokusy o vytvoření svého vlastního prostředí, ale na tuhle výjimku si vždycky rád zvykám.

Každý filtr obsahuje ovládací prvky pro nastavování jednotlivých parametrů, několika (většinou tři) velikostí náhledu a možnosti pro uložení/načtení aktuálního nastavení. Je zde i šikovná možnost nastavit si všechny parametry a uložit pouze dočasně. Po stisku speciálního tlačítka se obnoví zpět původní nastavení. Máte tak možnost experimentovat s nastavováním různých parametrů filtru a podle libosti si zajímavá nastavení dočasně ukládat, nebo naopak takto uložená nastavení vyvolat pouhým kliknutím myší.

Je zde i tlačítko pro nápovědu, v níž jsou stručně popsány možnosti jednotlivých filtrů a jeho aplikace ukázány na jednoduchých příkladech. Vesměs filtry pracují pouze v barevném režimu RGB nebo ve škále šedé, proto je pro jejich použití nutné grafiku z jiného režimu do těchto módů konvertovat.

Oči na stopkách
Většina filtrů je povědomá již podle svého názvu a na první pohled nenabízí nic převratně nového. Proto se může především laikům zdát, že se jedná o další zpracování již známého tématu. Síla KPT5 je však většinou skryta trochu hlouběji. Zpracování filtrů je dovedeno k dokonalosti opravdu širokou paletou možností jednotlivých nastavení prakticky čehokoli. Dalším kladem je relativně vyšší rychlost zpracování některých efektů, která hraje svou roli především při práci s objemnějšími soubory.

Když k tomu všemu ještě přičtu téměř dvacet filtrů, které obsahuje přiložený balík Kai’s Power Tools 3 (rovněž s vesměs modifikovatelnými parametry), získáme tak slušnou zásobu vysoce profesionálních nástrojů pro bitmapovou grafiku, které rozšíří možnosti vašich grafických programů a zvýší rychlost a efektivitu vaší práce s nimi.

zásuvné moduly pro Adobe Photoshop
Metacreations
Kai's Power Tools 5
Zdroj: Quentin
Telefon: (02) 33 35 55 85
Cena: 8 110 Kč bez DPH
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Chybí modul Přidat nebo ubrat programy v Ovládacích panelech

Témata článku: Windows, Skrytá síla, Síla, Laika, ToolsNoční režim iPhonu spánek nezlepšuje. Redukce modrého světla na jeho kvalitu nemá vliv

Noční režim iPhonu spánek nezlepšuje. Redukce modrého světla na jeho kvalitu nemá vliv

** Výrobci elektroniky nabízejí displeje s potlačenou modrou složkou světla jako prostředek pro zkvalitnění spánku ** Nejnovější výzkumy ale dokazují, že lidem trpícím chronickým nevyspáním nepomůže nic ** Ti, kteří spí dost, si mohou spánek vylepšit jen tak, že se mobilu a dalších zdrojů modrého světla vzdají úplně

Jaroslav Petr
SpánekSvětloiPhone
Post-apokalyptická zvířátka z Biomutantu se ukazují v PC verzi hry

Post-apokalyptická zvířátka z Biomutantu se ukazují v PC verzi hry

Mrkněte, jak bude hra vypadat na PC ve 4K při 60FPS.

Michal Maliarov
BiomutantVideo
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Grafické karty jsou nedostatkové zboží kvůli velké poptávce ze strany hráčů, těžařů, ale i běžných uživatelů. Výrobci se snaží na situaci reagovat, avšak spíše než k uklidnění přispívají svými zmatečnými a často podivnými rozhodnutími ke znepřehlednění celého problému.

Jan Pánek
Články z Computeru
Rusové předběhnou Američany. Vybrali herečku, která v říjnu natočí na ISS film

Rusové předběhnou Američany. Vybrali herečku, která v říjnu natočí na ISS film

** Ruská herečka Julija Pěresild se na podzim vydá na Mezinárodní kosmickou stanici. ** Na vesmírném komplexu pobude týden a společně s režisérem Šipenkem tam natočí film. ** Natáčet chtějí na stanici také Japonci a Američané.

Petr Kubala
Mezinárodní vesmírná stanice