Skrytá síla KPT5

Krátký pohled na sadu pluginů a filtrů Kai’s Power Tools 5.
Martin Vlach: Firma Metacreations a Kai Krause jsou ve světě počítačové grafiky pojmy, které lidem z branže není třeba blíže představovat. Z jejich dílny pochází řada programů a utilit, používaných v grafických studiích zřejmě v celém počítačovém světě. Před nedávnem se na trhu objevila nová verze zásuvných (plug-in) modulů – filtrů – pro použití v grafických programech Photoshop, Painter a kompatibilních, nazvaná Kai’s Power Tools 5. Navazuje tak na slavné kápététrojky, které jsou mimochodem také součástí balíku KPT5.

Kraus válí
KPT5 obsahují celkem deset filtrů, z nichž některé jsou ještě dále rozděleny do dalších podskupin. Ovládání je již tradičně „krausovské“, tzn. precizně graficky zpracované a hlavně zcela odlišné od standardu operačního systému Windows. Osobně nemám příliš rád programy, které svým vzhledem nějak vybočují ze zaběhnutého standardu různými pokusy o vytvoření svého vlastního prostředí, ale na tuhle výjimku si vždycky rád zvykám.

Každý filtr obsahuje ovládací prvky pro nastavování jednotlivých parametrů, několika (většinou tři) velikostí náhledu a možnosti pro uložení/načtení aktuálního nastavení. Je zde i šikovná možnost nastavit si všechny parametry a uložit pouze dočasně. Po stisku speciálního tlačítka se obnoví zpět původní nastavení. Máte tak možnost experimentovat s nastavováním různých parametrů filtru a podle libosti si zajímavá nastavení dočasně ukládat, nebo naopak takto uložená nastavení vyvolat pouhým kliknutím myší.

Je zde i tlačítko pro nápovědu, v níž jsou stručně popsány možnosti jednotlivých filtrů a jeho aplikace ukázány na jednoduchých příkladech. Vesměs filtry pracují pouze v barevném režimu RGB nebo ve škále šedé, proto je pro jejich použití nutné grafiku z jiného režimu do těchto módů konvertovat.

Oči na stopkách
Většina filtrů je povědomá již podle svého názvu a na první pohled nenabízí nic převratně nového. Proto se může především laikům zdát, že se jedná o další zpracování již známého tématu. Síla KPT5 je však většinou skryta trochu hlouběji. Zpracování filtrů je dovedeno k dokonalosti opravdu širokou paletou možností jednotlivých nastavení prakticky čehokoli. Dalším kladem je relativně vyšší rychlost zpracování některých efektů, která hraje svou roli především při práci s objemnějšími soubory.

Když k tomu všemu ještě přičtu téměř dvacet filtrů, které obsahuje přiložený balík Kai’s Power Tools 3 (rovněž s vesměs modifikovatelnými parametry), získáme tak slušnou zásobu vysoce profesionálních nástrojů pro bitmapovou grafiku, které rozšíří možnosti vašich grafických programů a zvýší rychlost a efektivitu vaší práce s nimi.

zásuvné moduly pro Adobe Photoshop
Metacreations
Kai's Power Tools 5
Zdroj: Quentin
Telefon: (02) 33 35 55 85
Cena: 8 110 Kč bez DPH
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Chybí modul Přidat nebo ubrat programy v Ovládacích panelech

Témata článku: Windows, Skrytá síla, Síla, Tools, Laika


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X