Mapy Google | Mapy

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

  • Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách
  • Jsou to letiště, základny i elektrárny
  • Nejvíce míst tají Francie

Automobily Street View za poslední roky projely většinu komunikací západního světa a vysoko nad našimi hlavami nepřetržitě poletují komerční družice a ve vysokém detailu snímají zemský povrch pod sebou.

Zapomeňte na stárnoucí špionážní hollywoodské trháky, kde se k podobné technologii dostali snad jen agenti CIA. Pokud se dnes chcete podívat z kosmu na svoji chalupu, stačí v prohlížeči načíst třeba webové stránky společnosti Planet Labs, myší vybrat region, o který máte zájem, a při troše štěstí si koupíte detailní snímek rodné vesničky starý třeba jen pár hodin. Jiní satelitní poskytovatelé vám pak z kosmu a se špičkovým teleobjektivem natočí klidně i video.

Uměle skrytá místa na planetě

Stručně řečeno, skoro by se až zdálo, že za posledních dvacet let v podstatě přestal existovat starý kartografický termín terra incognita – země neznámá a přímo z gauče si v mapách Googlu nebo třeba Bingu prohlédnete každé místo na Zemi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Francouzský ostrůvek Île du Levant kousek od Saint-Tropez. Při malém přiblížení vypadá v mapách Googlu jako každý jiný, v detailnějším pohledu se ale změní v pixel art, protože jej zabrali nudisté (a ozbrojené síly pro testy raket).

Chyba lávky! Neznámých míst je i v 21. století celá hromada, a když na ně ve webových mapách narazíte, možná je budete považovat jen za jakousi softwarovou chybu, protože se staly obětí státní retuše – byly před námi skryty z moci úřední.

Dnes tato místa na jedné hromadě eviduje třeba tento seznam na anglické Wikipedii. Pojďme se na některá z těchto míst podívat v několika kapitolách.

Diskuze (21) Další článek: Dropbox vsadí na pevné disky Western Digital s kontroverzní technologií SMR

Témata článku: Microsoft, Google, NATO, Wikipedia, Internet, Země, Evropa, Letadla, Bing, Elektrárna, Mapy Google, Zajímavosti, Mapy, Francie, CIA, SOB Top, Armáda, Street View, Izrael, Polsko, Turecko, Španělsko, CEA, EEC, Grenobl

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu