HoloLens | Rozšířená realita

Skoro jako terminátor: Američtí novináři vyzkoušeli armádní verzi brýlí Hololens

Microsoft na sklonku loňského roku uzavřel s americkou armádou velký kontrakt na dodávku až 100 tisíc brýlí pro rozšířenou realitu Hololens. Jak už tomu u podobných obchodů bývá, Pentagon neodebere běžné jednotky, ale společně s Microsoftem si vyvine vlastní verze pro tréninkové i bojové operace.

Ačkoliv přesná specifikace a způsob použití vojenských brýlí Hololens IVAS (Integrated Visual Augmentation System) zůstává v režimu utajení, novináři z CNBC si mohli jednu z verzí krátce vyzkoušet a ve své reportáži nabízejí vlastní vizualizaci, co vlastně voják vidí.

Klepněte pro větší obrázek
Vizualizace CNBC, co jeho redaktoři zhruba viděli, když si mohli vyzkoušet armádní verzi brýlí pro rozšířenou realitu Hololens

Jelikož jej nesmí rušit, zbytečnosti, některé funkce se zobrazí jen tehdy, pokud se podívá mimo běžné zorné pole. CNBC tak ukázalo třeba pruh s azimutem/kompasem, pokud se voják podívá k hornímu okraji. Zná tedy směr a v chůzi/běhu nemusí z kapsy vytahovat buzolu a GPS.

Druhá ukázka pak znázorňuje zase jednoduchý mapový plán z označením aktuální polohy, který se pro změnu zobrazuje při spodním okraji. Další možnosti vojenských aplikací se doslova nabízejí. Jelikož je vojenská verze Hololens určená pro výcvik a speciální jednotky, v brýlích pro odstřelovače by se například mohla zobrazit vzdálenost k cíli, směr a větru aj.

Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu níže se podle vizualizace CNBC zobrazila poloha vojáka a plán okolí

Armáda zároveň používá helmy jako univerzální senzorickou jednotku, která třeba během výcviku předává do centrály přesné údaje o vojákovi, jeho poloze, pohybu atp.

Podle armádních představitelů vyzpovídaných v reportáži se jedná teprve o začátek spolupráce a stejně jako u ostatní techniky bude nástup Hololens relativně pomalý – musí projít všemi atestacemi, programátoři pro něj musí vyvinout patřičný software, který je napojí do stávajících vojenských informačních systémů atp.

Klepněte pro větší obrázek
Vojenská verze Hololens pro americkou armádu (zdroj: Pentagon)

Zatímco pro redmondskou korporaci je kontrakt s Pentagonem, který se letos rozšířil i na dodávky softwaru, upravených Windows a další infrastruktury, poměrně zajímavý, neboť stát je vždy dobrý a včas platící klient, někteří inženýři se podobně jako ti v Googlu proti spolupráci s armádou bouří.

Diskuze (5) Další článek: Bang & Olufsen si půjčil televizor od LG a přidal mu křídla

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Brýle, HoloLens, GPS, Armáda, Pentagon, Rozšířená realita, Vojenská verze, Utajení, CNBC, Americký novinář, Jak, Terminátor, Verze, Vizualizace

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk