Rozšířená realita | HoloLens

Skoro jako terminátor: Američtí novináři vyzkoušeli armádní verzi brýlí Hololens

Microsoft na sklonku loňského roku uzavřel s americkou armádou velký kontrakt na dodávku až 100 tisíc brýlí pro rozšířenou realitu Hololens. Jak už tomu u podobných obchodů bývá, Pentagon neodebere běžné jednotky, ale společně s Microsoftem si vyvine vlastní verze pro tréninkové i bojové operace.

Ačkoliv přesná specifikace a způsob použití vojenských brýlí Hololens IVAS (Integrated Visual Augmentation System) zůstává v režimu utajení, novináři z CNBC si mohli jednu z verzí krátce vyzkoušet a ve své reportáži nabízejí vlastní vizualizaci, co vlastně voják vidí.

Klepněte pro větší obrázek
Vizualizace CNBC, co jeho redaktoři zhruba viděli, když si mohli vyzkoušet armádní verzi brýlí pro rozšířenou realitu Hololens

Jelikož jej nesmí rušit, zbytečnosti, některé funkce se zobrazí jen tehdy, pokud se podívá mimo běžné zorné pole. CNBC tak ukázalo třeba pruh s azimutem/kompasem, pokud se voják podívá k hornímu okraji. Zná tedy směr a v chůzi/běhu nemusí z kapsy vytahovat buzolu a GPS.

Druhá ukázka pak znázorňuje zase jednoduchý mapový plán z označením aktuální polohy, který se pro změnu zobrazuje při spodním okraji. Další možnosti vojenských aplikací se doslova nabízejí. Jelikož je vojenská verze Hololens určená pro výcvik a speciální jednotky, v brýlích pro odstřelovače by se například mohla zobrazit vzdálenost k cíli, směr a větru aj.

Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu níže se podle vizualizace CNBC zobrazila poloha vojáka a plán okolí

Armáda zároveň používá helmy jako univerzální senzorickou jednotku, která třeba během výcviku předává do centrály přesné údaje o vojákovi, jeho poloze, pohybu atp.

Podle armádních představitelů vyzpovídaných v reportáži se jedná teprve o začátek spolupráce a stejně jako u ostatní techniky bude nástup Hololens relativně pomalý – musí projít všemi atestacemi, programátoři pro něj musí vyvinout patřičný software, který je napojí do stávajících vojenských informačních systémů atp.

Klepněte pro větší obrázek
Vojenská verze Hololens pro americkou armádu (zdroj: Pentagon)

Zatímco pro redmondskou korporaci je kontrakt s Pentagonem, který se letos rozšířil i na dodávky softwaru, upravených Windows a další infrastruktury, poměrně zajímavý, neboť stát je vždy dobrý a včas platící klient, někteří inženýři se podobně jako ti v Googlu proti spolupráci s armádou bouří.

Diskuze (5) Další článek: Bang & Olufsen si půjčil televizor od LG a přidal mu křídla

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Rozšířená realita, HoloLens, GPS, Armáda, Pentagon, Brýle, Verze, Vizualizace, Terminátor, CNBC, Americký novinář, Vojenská verze


Určitě si přečtěte

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 72

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

Miliardový večírek končí. Rusko nemůže být z Crew Dragonu nadšené

** USA platí Rusku stamiliony dolarů za dopravu astronautů na ISS ** Dopravu amerických astronautů mají nyní převzít soukromé lodě ** Rusko je vytlačováno ze hry, mohou ho spasit vesmírní turisté

Petr Kubala | 70

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 80

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?