HoloLens | Rozšířená realita

Skoro jako terminátor: Američtí novináři vyzkoušeli armádní verzi brýlí Hololens

Microsoft na sklonku loňského roku uzavřel s americkou armádou velký kontrakt na dodávku až 100 tisíc brýlí pro rozšířenou realitu Hololens. Jak už tomu u podobných obchodů bývá, Pentagon neodebere běžné jednotky, ale společně s Microsoftem si vyvine vlastní verze pro tréninkové i bojové operace.

Ačkoliv přesná specifikace a způsob použití vojenských brýlí Hololens IVAS (Integrated Visual Augmentation System) zůstává v režimu utajení, novináři z CNBC si mohli jednu z verzí krátce vyzkoušet a ve své reportáži nabízejí vlastní vizualizaci, co vlastně voják vidí.

Klepněte pro větší obrázek
Vizualizace CNBC, co jeho redaktoři zhruba viděli, když si mohli vyzkoušet armádní verzi brýlí pro rozšířenou realitu Hololens

Jelikož jej nesmí rušit, zbytečnosti, některé funkce se zobrazí jen tehdy, pokud se podívá mimo běžné zorné pole. CNBC tak ukázalo třeba pruh s azimutem/kompasem, pokud se voják podívá k hornímu okraji. Zná tedy směr a v chůzi/běhu nemusí z kapsy vytahovat buzolu a GPS.

Druhá ukázka pak znázorňuje zase jednoduchý mapový plán z označením aktuální polohy, který se pro změnu zobrazuje při spodním okraji. Další možnosti vojenských aplikací se doslova nabízejí. Jelikož je vojenská verze Hololens určená pro výcvik a speciální jednotky, v brýlích pro odstřelovače by se například mohla zobrazit vzdálenost k cíli, směr a větru aj.

Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu níže se podle vizualizace CNBC zobrazila poloha vojáka a plán okolí

Armáda zároveň používá helmy jako univerzální senzorickou jednotku, která třeba během výcviku předává do centrály přesné údaje o vojákovi, jeho poloze, pohybu atp.

Podle armádních představitelů vyzpovídaných v reportáži se jedná teprve o začátek spolupráce a stejně jako u ostatní techniky bude nástup Hololens relativně pomalý – musí projít všemi atestacemi, programátoři pro něj musí vyvinout patřičný software, který je napojí do stávajících vojenských informačních systémů atp.

Klepněte pro větší obrázek
Vojenská verze Hololens pro americkou armádu (zdroj: Pentagon)

Zatímco pro redmondskou korporaci je kontrakt s Pentagonem, který se letos rozšířil i na dodávky softwaru, upravených Windows a další infrastruktury, poměrně zajímavý, neboť stát je vždy dobrý a včas platící klient, někteří inženýři se podobně jako ti v Googlu proti spolupráci s armádou bouří.

Diskuze (5) Další článek: Bang & Olufsen si půjčil televizor od LG a přidal mu křídla

Témata článku: Microsoft, Windows, Google, Armáda, GPS, Brýle, HoloLens, Rozšířená realita, Pentagon, CNBC, Utajení, Novi, Terminátor, Vojenská verze, Vizualizace, Verze, Jak, Americký novinářPřekládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony