Rozšířená realita | HoloLens

Skoro jako terminátor: Američtí novináři vyzkoušeli armádní verzi brýlí Hololens

Microsoft na sklonku loňského roku uzavřel s americkou armádou velký kontrakt na dodávku až 100 tisíc brýlí pro rozšířenou realitu Hololens. Jak už tomu u podobných obchodů bývá, Pentagon neodebere běžné jednotky, ale společně s Microsoftem si vyvine vlastní verze pro tréninkové i bojové operace.

Ačkoliv přesná specifikace a způsob použití vojenských brýlí Hololens IVAS (Integrated Visual Augmentation System) zůstává v režimu utajení, novináři z CNBC si mohli jednu z verzí krátce vyzkoušet a ve své reportáži nabízejí vlastní vizualizaci, co vlastně voják vidí.

Klepněte pro větší obrázek
Vizualizace CNBC, co jeho redaktoři zhruba viděli, když si mohli vyzkoušet armádní verzi brýlí pro rozšířenou realitu Hololens

Jelikož jej nesmí rušit, zbytečnosti, některé funkce se zobrazí jen tehdy, pokud se podívá mimo běžné zorné pole. CNBC tak ukázalo třeba pruh s azimutem/kompasem, pokud se voják podívá k hornímu okraji. Zná tedy směr a v chůzi/běhu nemusí z kapsy vytahovat buzolu a GPS.

Druhá ukázka pak znázorňuje zase jednoduchý mapový plán z označením aktuální polohy, který se pro změnu zobrazuje při spodním okraji. Další možnosti vojenských aplikací se doslova nabízejí. Jelikož je vojenská verze Hololens určená pro výcvik a speciální jednotky, v brýlích pro odstřelovače by se například mohla zobrazit vzdálenost k cíli, směr a větru aj.

Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu níže se podle vizualizace CNBC zobrazila poloha vojáka a plán okolí

Armáda zároveň používá helmy jako univerzální senzorickou jednotku, která třeba během výcviku předává do centrály přesné údaje o vojákovi, jeho poloze, pohybu atp.

Podle armádních představitelů vyzpovídaných v reportáži se jedná teprve o začátek spolupráce a stejně jako u ostatní techniky bude nástup Hololens relativně pomalý – musí projít všemi atestacemi, programátoři pro něj musí vyvinout patřičný software, který je napojí do stávajících vojenských informačních systémů atp.

Klepněte pro větší obrázek
Vojenská verze Hololens pro americkou armádu (zdroj: Pentagon)

Zatímco pro redmondskou korporaci je kontrakt s Pentagonem, který se letos rozšířil i na dodávky softwaru, upravených Windows a další infrastruktury, poměrně zajímavý, neboť stát je vždy dobrý a včas platící klient, někteří inženýři se podobně jako ti v Googlu proti spolupráci s armádou bouří.

Diskuze (5) Další článek: Bang & Olufsen si půjčil televizor od LG a přidal mu křídla

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Armáda, Rozšířená realita, Brýle, GPS, Pentagon, HoloLens, Utajení, Vojenská verze, Terminátor, Americký novinář, CNBC, Vizualizace, Verze


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu