Skončil Bojkot úspěchem? Jo, to kdybych věděl…

Akce Internet proti monopolu tento týden vyvrcholila - to ví každý, kdo se díval třeba i na televizi. Jaké jsou její výsledky?
Akce Internet proti monopolu, zvaná též zkráceně „Bojkot“ tento týden hýbala nejen Internetem, ale i tištěnými médii či televizí. Internet podle mého odhadu „urval“ v tomto týdnu ve zpravodajství více vysílacího času než v celé své dosavadní historii, a už to je velice pozitivní výsledek. Ale pojďme popořadě.

Už před konáním protestních demonstrací překročilo počitadlo podpisů pod peticí sto tisíc, což je jednak „pěkné“ číslo, jednak mnohem více, než se očekávalo – ze začátku to vypadalo zhruba na polovinu. Současně přibývají podpisy na papírových petičních arších, které se ovšem týkají vůbec vysokého zdražení lokálních telefonních hovorů.

Pak přišel den protestních akcí, které se konaly v Praze, Brně a Zlíně (možná v menší míře i jiných městech). Upřímně řečeno byl počet účastníků zklamáním, očekával jsem daleko větší počty účastníků. Proč se nedostavili?

 • akce nebyla aktivněji prosazovaná v jiných městech než v Praze (čili, jak s oblibou říkají naši televizní komentátoři, pamatující ještě Brežněva: „v hlavním městě Praze“. Po defenestracích a plivání další česká specialita – už jste někdy slyšeli, že by se v cizině říkalo „v hlavním městě Londýně“ či hlavním městě Washingtonu“?). Jak se ukázalo v Brně, ochota přijít i v jiných městech by byla
 • v Praze bylo podle mého názoru trošku nešťastně zvolené místo; být to na Václaváku, tak je plný dům. Kořen zla nesídlí v budově Telecomu někde na vídrholci, kam se skutečně chtělo málokomu.
 • domnívám se, že mnozí, kteří podepsali petici, měli při sledování průběhu jednání pocit, že to už je na dobré cestě, že SPT Telecom přijme návrhy a nepovažovali za nutné jít ven mrznout.

  Škoda. Nechci ale nic vyčítat organizátorům, ba naopak – málokdo si uvědomuje, že akci věnovali tři týdny „života“, resp. kvůli tomu museli ošidit svou práci a také všechny akce spojené s bojkotem stály nemálo financí. Vím, že se objevují „obvinění“ trojice organizátorů z toho, že Bojkotu využili k vlastní medializaci a nepustili k ní nikoho jiného. Určitě je příjemné se denně vidět v televizi, číst své jméno v deseti novinách a vůbec si užívat svých „patnácti sekund slávy“, ale oni mohli stěží dělat cokoli jiného. Kdyby Bojkot vedlo třicetičlenný komitét, bylo by to určitě ještě horší.

  Památného 18. listopadu měl být český Internet víceméně vypnutý – a i zde nás čekalo určité zklamání. Velké množství významných webů totiž nesplnilo to, k čemu se zavázali, tj. tento den neposkytovat služby. A tak v duchu tradiční české vychcanosti dali pouze na první stranu žlutou petici, ale všechno ostatní fungovalo; kdokoli mohl sáhnout do historie svých internetových návštěv, najít si odkaz na konkrétní stránku serveru a mohl číst nebo nakupovat. Webmasteři toto omlouvali tím, že by bylo „příliš obtížné“ zrušit činnost těchto webů; to ovšem pravda není, u dynamických webů obvykle stačí zastavit jednu službu a dát na titul statickou stránku, jinde se dá dočasně přejmenovat hlavní adresář atd.

  V pátek se pak objevil konkrétní výsledek jednání bojkotníků s SPT Telecomem, výsledky jsou nejlépe zde, nemá smysl je opisovat. Přináší možnost připojení k Internetu přes speciální čísla s následujícím:

 • zhruba inflační zdražení internetového připojení ve špičce
 • po zprůměrování zhruba stejné tarify v době od 17-21 hodin
 • poměrně výrazné zlevnění v noci (21-7) a o víkendech
Toto je určitě pokrok oproti doslova „šílenému“ návrhu SPT Telecomu pro rok 1999, odhaduji zhruba o 30-40%. V tomto směru tedy (pokud bude návrh přijatý) jde o jakousi „záchranu“ českého Internetu, pokud bychom přijali maličko přehnané tvrzení bojkotníků, že původní tarify SPT Telecomu by český Internet zahubily.

Jenomže – je to dost? Tarify pro připojení k českému Internetu jsou tak jako tak vysoké a a byť český Internet zrovna nehubí, tak jej nikterak nepovzbuzují. Ztráta za USA se tak nejenže nedohání, ale bohužel se dále prohlubuje – a to je důvod, proč organizátoři protestu nejsou s tímto návrhem SPT Telecomu spokojeni. Osobně se ovšem domnívám, že i pokud by se současná stav zafixoval na návrhu SPT Telecomu a současně by se podařilo zkrátit jeho monopol o rok, považoval bych to za úspěšný výsledek akce Internet proti monopolu.

Závěrem si dovolím komentovat často zmíněné téma, zda někdo bojuje za „obyčejné lidi“, zda to není pouhopouhý lobbyismus jedné skupiny (v televizi byli uživatelé Internetu označováni za „fanoušky Internetu“, což opět potvrzuje rozhled našich zpravodajských veleduchů, jako kdyby třeba lidé, kteří telefonují, byli „fanoušci telefonů“, nebo lidé, kteří jezdí automobily, „fanoušky silnic“) – v Lidových Novinách to ostře komentoval Martin Říman, tzv. stínový ministr (článek naleznete zde). Říman uvádí, že to je odsouzeníhodný lobbyismus proto, že Lukačovič řekl, že první na ráně jsou uživatelé Internetu a pak ženy v domácnosti. Říman se chlubí, že má diplom z brněnské katedry počítačů a přesto uvažuje úplně chybně: zdražení se dotkne úplně všech, dokonce i těch, kteří telefon v životě neviděli, ale jako každé zdražení se dotkne někoho více a někoho méně. Mýlí se podruhé v tom, že uživatel Internetu využívá standardní komunikační linky (za co se proboha na té katedře rozdávají diplomy?) – používat Internet je něco jiného než telefonovat, minimálně proto, že při běžném modemovém připojení je využívána podstatně menší kapacita linky než při hlasu! Nicméně, zpět k oněm „ženám v domácnosti“; Říman se ptá, jestli se jich někdo zastane. Jako by se internetových uživatelů někdo „zastal“ – vždyť pokud si vybojovali to, co si vybojovali, tak jen vlastní činností. Samozřejmě, že pro neinternetové uživatele bude obtížnější se nějakým způsobem domluvit na podobných akcích jako byl Bojkot, nicméně pozornost médií si získají rovněž už jen tím, že je jich dvacetkrát víc. Zkrátka, stínový exministr Říman (který pro rozhovoru pro náš časopis Connect! a na otázky týkající se liberalizace telekomunikací kdysi prohlásil, že to „není jeho priorita“) argumentuje nesprávně a dokonce uvádí chybná fakta; doufám, že si ODS za stína vybere časem někoho chytřejšího.

Pokračovat v nátlaku na SPT Telecom nebo se spokojit s malým vítězstvím? Domnívám se, že jednání by měla pokračovat dále, kultivovaným a profesionálním způsobem. Je zde navíc spousta dalších otazníků: jak je to s 35% zdražením pevných linek? Jak hodlá SPT Telecom realizovat univerzální přípojná místa, odkdy, nebudou permanentně přetížená? Proč nezkusit dohodnout další snížení internetových tarifů řekněme od léta 1999, kdy bude dobudovaná digitální síť?

Bojkot přinesl první výsledky, ale zřejmě nekončí – budeme jej sledovat i nadále.

Váš názor Další článek: V USA dominuje rýchlosť 33600 bps

Témata článku: Internet, Komunikační link, SKO, Česká televize, Přijatý výsledek, Pozitivní výsledek, Česká televize dobré ráno, Příjemný pocit, Úspěšný výsledek, Zdražení, Bojkot, Televize akce, Internetová televize, První automobil, Úspěch, Profesionální způsob, Nutné zlo, Arch, Boj, Monopoly


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu