Škola pro Total Commander: Naučme jej nové kousky

Total Commander není „jen“ souborovým manažerem. Prostřednictvím stovek existujících rozšíření jej lze naučit mnoha novým schopnostem. Vašeho pejska sice nenakrmí, ale jinak dovede usnadnit širokou škálu každodenních činností. Pluginy pro Total Commander – samé dobré kousky.
Škola pro Total Commander: Naučme jej nové kousky

O tom, jaké druhy pluginů a jak je nainstalovat, jste si mohli na stránkách Živě přečíst v článku Nejlepší doplňky pro Total Commander již v prosinci 2005. Dnes se zaměříme na přiblížení několika zajímavých rozšíření, které svět příznivců tohoto populárního souborového manažeru nabízí.

Pluginy souborových systémů (WFX)

Pluginy této kategorie zpřístupní souborové systémy, které standardně nejsou z Windows dostupné. Může jít o souborové systémy jiných operačních systémů, případně různých externích zařízení. Patří sem i souborové systémy vytvořené virtuálně, například připojením různých souborů s obrazy jednotek.

Virtual disks - [stáhnout]

Virtual disks je rozšíření, které Total Commanderu umožňuje procházet image soubory médií. Před jeho použitím je potřeba nainstalovat systémový ovladač pro virtuální jednotky. V archivu Pluginu vyhledejte složku VD_Driver, rozbalte ji a klikněte pravým tlačítkem myši na soubor vd_filedisk.inf. V rozbalovací nabídce zvolte Nainstalovat a po výzvě restartujte počítač.

K instalaci samotného rozšíření postačí otevřít archiv pluginu v TCMD, který se zeptá, zda jej má nainstalovat. Instalace je tak plně automatická. Po ní se v sekci Síťové okolí objeví položka Virtual Disks. Do ní stačí nakopírovat jakýkoli obraz jednotky. Nakopíruje se pouze virtuálně, takže nezabírá další místo na disku.

Při pokusu otevřít image se TCMD dotáže, jaké má virtuální jednotce přiřadit písmeno, zda ji má připojit i po restartu a o jaký typ obrazu média se jedná. Obraz je přípojen jako disková jednotka k systému. Je tudíž dostupný i prostřednictvím Průzkumníka a jeho použití není omezeno jen na Total Commander.

Klepněte pro větší obrázek

Tento image TCMD nepřečte - plugin neumí otevřít UDF DVD
MSIE cache browser - [stáhnout]
 
Kolikrát se snad každému uživateli Internet Exploreru stalo, že potřeboval otevřít stránku, na níž již někdy v minulosti byl, ale kterážto je právě nyní z jakéhokoli důvodu nedostupná? Jednoduchou radou je najít dotyčnou stránku v mezipaměti (cache) prohlížeče. To je však obvykle nadlidský úkol, jelikož Internet Explorer položky ve své cache ukládá ve struktuře, která je obyčejnému člověku zcela nesrozumitelná.
 
Rozšíření MSIE cache browser umožní po automatické instalaci otevírat mezipaměť Internet Exploreru prostřednictvím ikony MSIE Cache v sekci Síťové okolí. Délka jejího zpracování závisí na množství souborů, které v ní od posledního promazání zůstávají. Všechny záznamy se přehledně „roztřídí“ do složek pojmenovaných doménovým jménem dané stránky.
 
Klepněte pro větší obrázek
Cache MSIE se přehledně roztřídí
Souborové systémy přenosných zařízení
 
Pokud vám připadne práce se soubory ve vašem mobilním telefonu či hudebním přehrávači za použití výrobcem dodaného software komplikovaná, není jednodušší rady, než použít Total Commander.
 
Pro mobilní telefony lze použít pluginy:
 
Pluginy pro přenosné přehrávače:
 

Pluginy prohlížeče Lister (WLX)

Imagine - [stáhnout]
 
Rozšíření Imagine umožní po automatické instalaci používat integrovaný prohlížeč TCMD Lister i k prohlížení obrázků. Použití Imagine je velmi rychlé. Podporovány jsou všechny běžně používané formáty obrázků. Nechybí ani možnost číst EXIF data nebo pracovat s průhledností.
 
Klepněte pro větší obrázek
Lister s Imagine a otevřeným oknem EXIF informací
Visual DirSize - [stáhnout]
 
Jak již název napovídá, tento plugin slouží ke grafickému znázornění velikosti obsahu aktuálně označeného adresáře. Plugin stačí naservírovat automatickému instalátoru Total Commanderu. Pro jeho aktivaci a deaktivaci slouží klávesová zkratka Ctrl+Q. Po jejím stisku se v aktuálně vybraném panelu zobrazí graf velikostí jednotlivých objektů. Grafy lze zobrazovat v různých podobách a rovněž exportovat v podobě TXT, HTML nebo JPG souboru.
 
Klepněte pro větší obrázek
Visual DirSize v akci
XSudoku - [stáhnout]
 
Důkazem tvrzení, že Total Commander umí práci opravdu zpříjemnit budiž i tento plugin. Lister TCMD získá po jeho instalaci schopnost vyplňovat populární hlavolamy Sudoku. Instalace bohužel není automatická. Je potřeba rozbalit obsah staženého archívu do nově vytvořené složky v systémovém adresáři – obvykle tedy C:\Windows.
 
V Total Commanderu poté vybereme Konfigurace – Nastavení – Zásuvné moduly – Zobrazovací moduly (WLX) – Konfigurovat. V nově otevřeném okně klikneme na tlačítko Přidat a najdeme soubor xsudoku.wlx. Potvrdíme uložení a můžeme se pustit do řešení. Na jakémkoli souboru obsahujícím Sudoku (.SDK, .SPF, .SS, .SUD, .MSK) stačí stisknout F3 a Lister otevře hlavolam v hratelné podobě. Přímo v archívu s pluginem se nachází řada ukázkových souborů.
 
Klepněte pro větší obrázek
Čekali byste, že si zahrajete Sudoku v Total Commanderu?

WDX & WCX

Total Commander používá ještě další dva druhy pluginů. Jejich použití však již velmi závisí na konkrétních potřebách jednotlivých uživatelů, neboť rozšíření obou typů se týkají vždy jen specifických formátů souborů.
 
Rozšíření WDX obohacují schopnosti Total Commanderu poskytovat podrobné technické informace o souborech pro desítky různých souborových formátů. Pluginy pro archívy (WCX) umožní Total Commanderu pracovat s novými typy souborových archívů. Můžeme tak prohlížet ID3 a další druhy tagů u audio souborů (AnyTag WDX), prohlížet informace o RAR archívech (RAR Info), nebo pracovat se 7-ZIP archívy (7Zip).
 
Bystrý čtenář si jistě rozšíření právě pro ten který typ souboru či archívu, s nímž potřebuje pracovat, najde například na stránkách, na něž vedou odkazy pro stažení pluginů z tohoto článku.
Diskuze (71) Další článek: Ke stažení: z Windows na Linux

Témata článku: Windows, Internet, Prohlížeče, Internet Explorer, Total Commander, Škola, Výuka, Comma, 7Zip, Různé typy, Nový kousek, Commander, Mobilní telefony sony ericsson, Archiv, Sony Ericsson, Rozšíření, SPF, Total, Sudoku, Síťová jednotka, Různé druhy, RAR, Bystrý čtenář, Hlavolam, Diva


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky