Umělá inteligence | Mobilní aplikace | Škoda

Škodovka testuje diagnostickou mobilní aplikaci, která pozná závadu podle zvuku

Automobilka Škoda testuje aplikaci, která na základě zaznamenaného zvuku dokáže odhalit závadu na vozidle. K analýze přitom používá umělou inteligenci, jež porovnává nahrávku se zvukem „zdravého“ auta. O novince informovala v tiskové zprávě.

Aplikace nazvaná prostě Sound Analyzer („analyzátor zvuku“) si klade za cíl usnadnit práci automechanikům. Pro oficiální autoservisy však není úplnou novinkou – automobilka ji testuje od července loňského roku v rámci pilotního projektu u 245 prodejců značky Škoda ve 14 zemích, včetně Německa, Ruska, Francie a Rakouska.

Určení závady na základě zvuku

Aplikace funguje tak, že automechanik nejprve nahraje zvuk automobilu během jízdy. Následně je záznam pomocí algoritmů umělé inteligence porovnán s uloženými vzory daného typu vozu. V případě jakýchkoli nesrovnalostí jsou zobrazeny možné potíže a způsob jejich řešení.

Software je v současné verzi schopen analyzovat deset vzorů s přesností až 90 %. Díky tomu dokáže odhalit nedostatky v systému řízení, kompresoru klimatizace a spojky v převodovce s přímým řazením (DSG). Postupem času mají přibývat další vzory, čímž se schopnosti aplikace budou rozšiřovat.

Aplikace Sound Analyzer tak slouží ke spolehlivému, jasnému a rychlému vyhodnocení aktuálního stavu opotřebitelných dílů a případnému upozornění techniků na nutnost provést servisní zásah. Za tímto účelem zohledňuje různé parametry specifické pro dané vozidlo a analyzuje profil využití příslušného automobilu.

Stačí jen chytrý telefon

Výsledkem je včasná, efektivní a přesná údržba vozu, jejímž cílem je minimalizovat čas, který automobil stráví na dílně. To má v konečném důsledku vést k vyšší spokojenosti zákazníků značky Škoda. Pozitivem je také skutečnost, že k použití aplikace potřebuje servisní technik pouze standardní smartphone nebo tablet.

Postupná implementace technologií pro určování jakýchkoli akustických odchylek od normy v budoucnu otevře mnoho nových možností v oblasti prediktivní údržby. V případě potřeby lze navíc využít online připojení vozidla k domluvení schůzky autorizovaném servisu.

Šéf poprodejního zákaznického servisu Stanislav Pekař k novince uvádí: „Sound Analyzer je ukázkovým příkladem nových možností, které může digitalizace ve Škoda Auto vytvořit, a to i v oblasti poprodejního zákaznického servisu. Budeme i nadále důsledně využívat technologie umělé inteligence, abychom svým zákazníkům nabízeli ještě personalizovanější službu, čímž vylepšíme zákaznickou zkušenost. “

Podívejte se, jak funguje hlasová asistentka Laura v automobilech značky Škoda!

Diskuze (18) Další článek: Premiéra nejžádanějšího telefonu: Apple předvedl další generaci iPhonu

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Mobilní aplikace, Německo, Rusko, Škoda, Zvuk, Francie, Digitalizace, DSG, Závada, Laura, Záznam zvuku, Rakousko, Škoda Auto, Škodovka, Kter, Aplikace, Automobil, TES, ÚdržbaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Resident Evil a kuchařská jednohubka zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Resident Evil a kuchařská jednohubka zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nejlepší aplikace pro tento týden: Monitorování cukrovky, lepší usínání a námořní mapy

Nejlepší aplikace pro tento týden: Monitorování cukrovky, lepší usínání a námořní mapy

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní?  ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android.  ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu. 

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru