Skljarov může dostat až 25 let

Zatímco jedno porušení znamená nejvýše 5 let ve vězení a pokutu 250 000 dolarů, Skljarov byl obviněn hned z pěti porušení DMCA.
Ruský programátor Skljarov, kterého v půlce června zatkla FBI na popud firmy Adobe za porušování kontroverzního zákona DMCA, byl nyní obviněn a bude skutečně souzen. Firma Adobe v tomto sporu nevystupuje, FBI nemůže jen tak na žádost nějaké komerční firmy zatýkat lidi. V tomto případě prostě Adobe samotný proces iniciovala a jedná se tak převážně o spor Skljarov vs. USA. Později Adobe uznala, že zatčení Skljarova nebylo zrovna nejšťastnější a doporučila jeho propuštění, mašinérie ale byla již nastartována a tak toto gesto Adobe v konečném důsledku mělo jen zanedbatelný vliv.

Skljarov se provinil tím, že ve firmě ElComSoft vytvořil program Advanced eBook Processor, který odstraňuje ze zabezpečených PDF souborů ochranu proti kopírování a vytváří z nich normální běžné PDF soubory. ElComSoft je normální firma se sídlem v Rusku, důvodem, proč je ruská firma obviněna z porušování amerických zákonů je to, že tento program nabízela na svém serveru v Americe k prodeji Američanům. Ačkoli je tedy v Rusku něco podobného legální, v Americe se to nesmí. DMCA zakazuje šíření produktů, které mohou být použity k poškození autorských práv jiného, zakazuje zasahování do kódu i jeho zpětnou analýzu.

Dmitrij Skljarov byl počátkem srpna propuštěn z vězení na kauci, Ameriku ale nesmí opustit. Původní termín soudu byl odložen a tak to vypadalo, že by se mohlo stihnout nějaké mimosoudní řešení, nyní tato možnost ale padla. Proces bude zahájen a navíc Skljarov musí čelit nemalým problémům.

Byl totiž obviněn z pětinásobného porušení zákona a tak se mu může celkový trest vyšplhat až na 25 let a pokutu 1 250 000 dolarů. Je asi zbytečné mluvit o tom, že by ho takový trest rozhodně nijak nepotěšil. Samotná společnost ElComSoft pak čelí pokutě až 2 500 000 dolarů.

Soud bude pokračovat hned 30. srpna, maximální postihy jsou v tomto případě zatím jen maximálními, cílem ale je, aby Sklajrov dostal co nejmenší, nejlépe žádný trest. Zatím od roku 1998, kdy DMCA vznikl, se jedná o první reálný soud s jednotlivcem ohledně jeho porušování.

Diskuze (23) Další článek: Linux pro Palm uveden

Témata článku: TomTom, Amerika, Pokuta, Stihl, Legální soubor, DOS, Zanedbatelný vliv, Let

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší