Skljarov může dostat až 25 let

Zatímco jedno porušení znamená nejvýše 5 let ve vězení a pokutu 250 000 dolarů, Skljarov byl obviněn hned z pěti porušení DMCA.
Ruský programátor Skljarov, kterého v půlce června zatkla FBI na popud firmy Adobe za porušování kontroverzního zákona DMCA, byl nyní obviněn a bude skutečně souzen. Firma Adobe v tomto sporu nevystupuje, FBI nemůže jen tak na žádost nějaké komerční firmy zatýkat lidi. V tomto případě prostě Adobe samotný proces iniciovala a jedná se tak převážně o spor Skljarov vs. USA. Později Adobe uznala, že zatčení Skljarova nebylo zrovna nejšťastnější a doporučila jeho propuštění, mašinérie ale byla již nastartována a tak toto gesto Adobe v konečném důsledku mělo jen zanedbatelný vliv.

Skljarov se provinil tím, že ve firmě ElComSoft vytvořil program Advanced eBook Processor, který odstraňuje ze zabezpečených PDF souborů ochranu proti kopírování a vytváří z nich normální běžné PDF soubory. ElComSoft je normální firma se sídlem v Rusku, důvodem, proč je ruská firma obviněna z porušování amerických zákonů je to, že tento program nabízela na svém serveru v Americe k prodeji Američanům. Ačkoli je tedy v Rusku něco podobného legální, v Americe se to nesmí. DMCA zakazuje šíření produktů, které mohou být použity k poškození autorských práv jiného, zakazuje zasahování do kódu i jeho zpětnou analýzu.

Dmitrij Skljarov byl počátkem srpna propuštěn z vězení na kauci, Ameriku ale nesmí opustit. Původní termín soudu byl odložen a tak to vypadalo, že by se mohlo stihnout nějaké mimosoudní řešení, nyní tato možnost ale padla. Proces bude zahájen a navíc Skljarov musí čelit nemalým problémům.

Byl totiž obviněn z pětinásobného porušení zákona a tak se mu může celkový trest vyšplhat až na 25 let a pokutu 1 250 000 dolarů. Je asi zbytečné mluvit o tom, že by ho takový trest rozhodně nijak nepotěšil. Samotná společnost ElComSoft pak čelí pokutě až 2 500 000 dolarů.

Soud bude pokračovat hned 30. srpna, maximální postihy jsou v tomto případě zatím jen maximálními, cílem ale je, aby Sklajrov dostal co nejmenší, nejlépe žádný trest. Zatím od roku 1998, kdy DMCA vznikl, se jedná o první reálný soud s jednotlivcem ohledně jeho porušování.

Témata článku: Amerika, Stihl, TomTom, Pokuta, Legální soubor, Let

23 komentářů

Nejnovější komentáře

 • sir.Ondra 2. 9. 2001 21:51:52

  Pokud je tent program nelegální,proč není také nelegální TelNet.S...

 • Jaroslav Snajdr 1. 9. 2001 18:00:12
  Pojmy duch a litera zakona Americane i vsichni ostatni jiste znaji i bez...
 • Pavel Palát 31. 8. 2001 21:53:10
  Tady nejde o zadny crack!
  Vzdyt zrovna tak dobre nekdo ten program...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Včera | Stanislav Mihulka | 9

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky