Skljarov může dostat až 25 let

Zatímco jedno porušení znamená nejvýše 5 let ve vězení a pokutu 250 000 dolarů, Skljarov byl obviněn hned z pěti porušení DMCA.
Ruský programátor Skljarov, kterého v půlce června zatkla FBI na popud firmy Adobe za porušování kontroverzního zákona DMCA, byl nyní obviněn a bude skutečně souzen. Firma Adobe v tomto sporu nevystupuje, FBI nemůže jen tak na žádost nějaké komerční firmy zatýkat lidi. V tomto případě prostě Adobe samotný proces iniciovala a jedná se tak převážně o spor Skljarov vs. USA. Později Adobe uznala, že zatčení Skljarova nebylo zrovna nejšťastnější a doporučila jeho propuštění, mašinérie ale byla již nastartována a tak toto gesto Adobe v konečném důsledku mělo jen zanedbatelný vliv.

Skljarov se provinil tím, že ve firmě ElComSoft vytvořil program Advanced eBook Processor, který odstraňuje ze zabezpečených PDF souborů ochranu proti kopírování a vytváří z nich normální běžné PDF soubory. ElComSoft je normální firma se sídlem v Rusku, důvodem, proč je ruská firma obviněna z porušování amerických zákonů je to, že tento program nabízela na svém serveru v Americe k prodeji Američanům. Ačkoli je tedy v Rusku něco podobného legální, v Americe se to nesmí. DMCA zakazuje šíření produktů, které mohou být použity k poškození autorských práv jiného, zakazuje zasahování do kódu i jeho zpětnou analýzu.

Dmitrij Skljarov byl počátkem srpna propuštěn z vězení na kauci, Ameriku ale nesmí opustit. Původní termín soudu byl odložen a tak to vypadalo, že by se mohlo stihnout nějaké mimosoudní řešení, nyní tato možnost ale padla. Proces bude zahájen a navíc Skljarov musí čelit nemalým problémům.

Byl totiž obviněn z pětinásobného porušení zákona a tak se mu může celkový trest vyšplhat až na 25 let a pokutu 1 250 000 dolarů. Je asi zbytečné mluvit o tom, že by ho takový trest rozhodně nijak nepotěšil. Samotná společnost ElComSoft pak čelí pokutě až 2 500 000 dolarů.

Soud bude pokračovat hned 30. srpna, maximální postihy jsou v tomto případě zatím jen maximálními, cílem ale je, aby Sklajrov dostal co nejmenší, nejlépe žádný trest. Zatím od roku 1998, kdy DMCA vznikl, se jedná o první reálný soud s jednotlivcem ohledně jeho porušování.

Témata článku: Let, TomTom, Zanedbatelný vliv, Stihl, Pokuta, Legální soubor, DOS, Amerika

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 199

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje