Microsoft | Úložiště

Skleněné úložiště Silica uchová data po několik staletí. Vyrobil ho Microsoft

Skleněné úložiště Silica uchová data po několik staletí. Vyrobil ho Microsoft

Microsoft představil svůj Project Silica, který by měl vyřešit problém dlouhodobého ukládání dat. Používá k tomu křemenné sklo (velmi čistý oxid křemičitý ve skelném stavu, vyrobený z čistého křemene) a umělou inteligenci.

Technologie byla vytvořena ve spolupráci s University of Southampton Optoelectronics Research Center a funguje tak, že záznamový femtosekundový laser kóduje data do tzv. „voxelů“. V praxi jde o jakési trojrozměrné koule o velikosti několika nanometrů s mřížkou a deformacemi v různých hloubkách a úhlech.

Čtení pak probíhá tak, že algoritmus strojového učení dešifruje uložené obrazce a vzory. Každý „voxel“ ukládá několik bitů do dvou vlastností – zpomalení a úhlu – které mohou být opětovně přečteny pomocí mikroskopického zobrazování a polarizovaného světla.

Data do skla

Prvními daty, uloženými tímto způsobem, je symbolicky oficiální digitální záznam klasického akčního filmu Superman z roku 1978. Microsoft ho „vypálil“ po dohodě se společnosti Warner Bross do čtvercové skleněné destičky o rozměrech 75 × 75 × 2 milimetry.

Zásadní výhodou této inovativní technologie má být schopnost udržet uložená data po velmi dlouhou dobu. Zatímco životnost dnešních médií se počítá maximálně na několik desetiletí, úložiště s technologií Microsoft Silica by měla vydržet bez úhony v řádu staletí. Jeví se tak jako ideální řešení pro archivaci dat.

Sklo vykazuje velmi příznivé výsledky z hlediska odolnosti – vydrží i v extrémních podmínkách, například přežije pečení v kuchyňské či mikrovlnné troubě. Uložená data nezničí ani silné magnetické pole, navíc není nutné řešit udržování teploty v místnosti s úložištěm.

To se to bude archivovat!

Redaktoři serveru Ars Technica mluvili v úterý s Antem Rowstronem – hlavním výzkumným pracovníkem Microsoft Research v Cambridge ve Velké Británii. Podle něj si Silica klade za cíl nahradit páskové jednotky a optické archivní disky v roli média pro velkoobjemové a (velmi) dlouhodobé skladování.

Aktuálním nedostatkem, který bude nutné dořešit, je pomalá rychlost zápisu i čtení. Uložení přibližně 76 GB dat do skleněné destičky totiž trvalo zhruba týden a opětovné načtení potrvá tři dny. To je pochopitelně pro stávající potřeby zcela nevyhovující.

Celá technologie je samozřejmě teprve v plenkách a očekává se, že v průběhu času dojde k významnému zvýšení rychlostí. Každopádně již nyní nabízí proti stávajícím metodám archivace řadu výhod v čele s vysokou spolehlivostí a odolností média.

Diskuze (43) Další článek: S maximálním tlakem na cenu: AMD Athlon 3000G se vejde do patnácti stovek, půjde přitom přetaktovat

Témata článku: Technologie, Microsoft, Velká Británie, Úložiště, Pevné disky, Datacentra, Soubor, Ars Technica, Odolnost, Data, Sklo, Superman, Archivace, Uložená data, Destička


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky