Microsoft | Úložiště

Skleněné úložiště Silica uchová data po několik staletí. Vyrobil ho Microsoft

Skleněné úložiště Silica uchová data po několik staletí. Vyrobil ho Microsoft

Microsoft představil svůj Project Silica, který by měl vyřešit problém dlouhodobého ukládání dat. Používá k tomu křemenné sklo (velmi čistý oxid křemičitý ve skelném stavu, vyrobený z čistého křemene) a umělou inteligenci.

Technologie byla vytvořena ve spolupráci s University of Southampton Optoelectronics Research Center a funguje tak, že záznamový femtosekundový laser kóduje data do tzv. „voxelů“. V praxi jde o jakési trojrozměrné koule o velikosti několika nanometrů s mřížkou a deformacemi v různých hloubkách a úhlech.

Čtení pak probíhá tak, že algoritmus strojového učení dešifruje uložené obrazce a vzory. Každý „voxel“ ukládá několik bitů do dvou vlastností – zpomalení a úhlu – které mohou být opětovně přečteny pomocí mikroskopického zobrazování a polarizovaného světla.

Data do skla

Prvními daty, uloženými tímto způsobem, je symbolicky oficiální digitální záznam klasického akčního filmu Superman z roku 1978. Microsoft ho „vypálil“ po dohodě se společnosti Warner Bross do čtvercové skleněné destičky o rozměrech 75 × 75 × 2 milimetry.

Zásadní výhodou této inovativní technologie má být schopnost udržet uložená data po velmi dlouhou dobu. Zatímco životnost dnešních médií se počítá maximálně na několik desetiletí, úložiště s technologií Microsoft Silica by měla vydržet bez úhony v řádu staletí. Jeví se tak jako ideální řešení pro archivaci dat.

Sklo vykazuje velmi příznivé výsledky z hlediska odolnosti – vydrží i v extrémních podmínkách, například přežije pečení v kuchyňské či mikrovlnné troubě. Uložená data nezničí ani silné magnetické pole, navíc není nutné řešit udržování teploty v místnosti s úložištěm.

To se to bude archivovat!

Redaktoři serveru Ars Technica mluvili v úterý s Antem Rowstronem – hlavním výzkumným pracovníkem Microsoft Research v Cambridge ve Velké Británii. Podle něj si Silica klade za cíl nahradit páskové jednotky a optické archivní disky v roli média pro velkoobjemové a (velmi) dlouhodobé skladování.

Aktuálním nedostatkem, který bude nutné dořešit, je pomalá rychlost zápisu i čtení. Uložení přibližně 76 GB dat do skleněné destičky totiž trvalo zhruba týden a opětovné načtení potrvá tři dny. To je pochopitelně pro stávající potřeby zcela nevyhovující.

Celá technologie je samozřejmě teprve v plenkách a očekává se, že v průběhu času dojde k významnému zvýšení rychlostí. Každopádně již nyní nabízí proti stávajícím metodám archivace řadu výhod v čele s vysokou spolehlivostí a odolností média.

Diskuze (43) Další článek: S maximálním tlakem na cenu: AMD Athlon 3000G se vejde do patnácti stovek, půjde přitom přetaktovat

Témata článku: Technologie, Microsoft, Úložiště, Pevné disky, Velká Británie, Datacentra, Soubor, Archivace, Superman, Destička, Sklo, Odolnost, Ars Technica, Uložená data, Data


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky