DDR5 | Paměti

SK Hynix už vyrábí paměti DDR5. K reálnému nasazení mají ještě daleko

Z jihokorejských fabrik již sjíždějí první paměti typu DDR5. SK Hynixu sice první RAM nové generace ukázal již před dvěma lety, avšak to byly jen prototypy určené pro ladění nových řadičů, procesorů a dalšího hardwaru. Současně vyráběné DDR5 již odpovídají nedávno standardizovaným specifikacím.

SK Hynix bude nejprve vyrábět serverové moduly RDIMM s kapacitou až 256 GB a frekvencí 4800 až 5600 MHz, do budoucna počítá s 6400MHz moduly, což je maximum definované ve standardu JEDEC. Stejně jako u DDR4 ale můžeme očekávat, že výrobci tyto limity překročí a nabídnou ještě rychlejší paměti. Sám Hynix už v minulosti mluvil o 8400MHz čipech.

Srovnání DDR
  DDR DDR2 DDR3 DDR4 DDR5
frekvence 400 MHz 800 MHz 2133 MHz 3200 MHz 6400 MHz
napětí 2,5 V 1,8 V 1,5 V 1,2 V 1,1 V
hustota pamětí 1 Gb 4 Gb 8 Gb 16 Gb 64 Gb
uvedení 2000 2003 2007 2012 2020

DDR5 oproti předchůdci zvyšuje teoretickou propustnost na dvojnásobek. Moduly budou s řadičem nově komunikovat dvěma 32bitovými místo jednoho 64bitového kanálu. Novinkou je též integrovaná ochrana ECC na úrovni čipů. Dále se zvyšuje hustota pamětí na čtyřnásobek a zároveň snižuje potřebné napětí na 1,1 V. DDR5 tak budou větší, rychlejší i spolehlivější, ale s nižší spotřebou.

Podle agentury Omdia odstartuje poptávka po DDR5 až příští rok, v roce 2022 již tyto paměti budou tvořit 10 % prodejů, v roce 2024 pak až 43 %. Dnes ještě logicky nemají uplatnění, protože na rozdíl od integrovaných LPDDR5 nemají podporu v procesorech.

Intel ani AMD se k novým pamětem ještě oficiálně nehlásí, ale má se za to, že AMD bude DDR5 podporovat až s procesorovou architekturou Zen 4, kterou by mělo představit příští rok a začít prodávat možná až 2022. U Intelu bude zřejmě mít premiéru u serverových CPU Sapphire Rapids, jež dorazí v roce 2021. Podporu DDR5 už ale oznámilo IBM u čipů Power10, které též dorazí příští rok.

Diskuze (2) Další článek: Ruský jaderný ledoborec Arktika je součástí úsilí o dominanci kolem severního pólu

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Čipy, IBM, DDR5, Paměti, ECC, Modul, DDR, MHz, PAM, Rama, Hynix, Paměť, Nasazení, DAL, RDIMM, JEDEC, Čip, Sapphire Rapids, SK Hynix, Paměti na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování