DDR5 | Paměti

SK Hynix už vyrábí paměti DDR5. K reálnému nasazení mají ještě daleko

Z jihokorejských fabrik již sjíždějí první paměti typu DDR5. SK Hynixu sice první RAM nové generace ukázal již před dvěma lety, avšak to byly jen prototypy určené pro ladění nových řadičů, procesorů a dalšího hardwaru. Současně vyráběné DDR5 již odpovídají nedávno standardizovaným specifikacím.

SK Hynix bude nejprve vyrábět serverové moduly RDIMM s kapacitou až 256 GB a frekvencí 4800 až 5600 MHz, do budoucna počítá s 6400MHz moduly, což je maximum definované ve standardu JEDEC. Stejně jako u DDR4 ale můžeme očekávat, že výrobci tyto limity překročí a nabídnou ještě rychlejší paměti. Sám Hynix už v minulosti mluvil o 8400MHz čipech.

Srovnání DDR
  DDR DDR2 DDR3 DDR4 DDR5
frekvence 400 MHz 800 MHz 2133 MHz 3200 MHz 6400 MHz
napětí 2,5 V 1,8 V 1,5 V 1,2 V 1,1 V
hustota pamětí 1 Gb 4 Gb 8 Gb 16 Gb 64 Gb
uvedení 2000 2003 2007 2012 2020

DDR5 oproti předchůdci zvyšuje teoretickou propustnost na dvojnásobek. Moduly budou s řadičem nově komunikovat dvěma 32bitovými místo jednoho 64bitového kanálu. Novinkou je též integrovaná ochrana ECC na úrovni čipů. Dále se zvyšuje hustota pamětí na čtyřnásobek a zároveň snižuje potřebné napětí na 1,1 V. DDR5 tak budou větší, rychlejší i spolehlivější, ale s nižší spotřebou.

Podle agentury Omdia odstartuje poptávka po DDR5 až příští rok, v roce 2022 již tyto paměti budou tvořit 10 % prodejů, v roce 2024 pak až 43 %. Dnes ještě logicky nemají uplatnění, protože na rozdíl od integrovaných LPDDR5 nemají podporu v procesorech.

Intel ani AMD se k novým pamětem ještě oficiálně nehlásí, ale má se za to, že AMD bude DDR5 podporovat až s procesorovou architekturou Zen 4, kterou by mělo představit příští rok a začít prodávat možná až 2022. U Intelu bude zřejmě mít premiéru u serverových CPU Sapphire Rapids, jež dorazí v roce 2021. Podporu DDR5 už ale oznámilo IBM u čipů Power10, které též dorazí příští rok.

Diskuze (2) Další článek: Ruský jaderný ledoborec Arktika je součástí úsilí o dominanci kolem severního pólu

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Čipy, IBM, DDR5, Paměti, Čip, Sapphire Rapids, RDIMM, DAL, ECC, Modul, JEDEC, Hynix, DDR, Rama, PAM, SK Hynix, Nasazení, Paměť, MHz, Paměti na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy