Čipy | Paměti

SK Hynix již využívá EUV litografii. Pamětem stoupne kapacita a klesne spotřeba

Zdroj: SK Hynix
SK Hynix již využívá EUV litografii. Pamětem stoupne kapacita a klesne spotřeba | Zdroj: SK Hynix

Po Samsungu a TSMC je SK Hynix dalším výrobcem, který adoptuje extrémní ultrafialovou litografii do sériové výroby čipů. Ozařování křemíkových plátů lasery o vlnové délce 13,5 nm je klíčem k výrobě ještě menších tranzistorů.

Jihokorejská společnost využije EUV při výrobě operačních pamětí, ve velkém již produkuje čtvrtou generaci 10nm DRAM. Po sériích 1x, 1y a 1z ty nejnovější označuje jako 1a.

Prvními čipy budou mobilní paměti LPDDR4 s frekvencí 4266 MHz. Generace 1a oproti 1z zvýší denzitu o 25 %, takže čipy můžou být menší (nebo při stejné velikosti nabídnou vyšší kapacitu) a zároveň mají o 20 % nižší energetické nároky. V prvních mobilech se nové paměti objeví ještě letos. Začátkem příštího roku pak SK Hynix začne na 1a procesu vyrábět také počítačové paměti DDR5.

Samsung a TSMC využívají EUV při výrobě logických čipů, první zmíněný novou technologii již před rokem nasadil i na jednodušší paměťové obvody. SK Hynix jej bude následovat. Konkurenční Micron má v plánu EUV nasadit až od roku 2024. Shodou okolností ale Micron před nedávnem také uvedl čtvrtou generaci 10nm pamětí. Proces 1α slibuje o 40 % vyšší denzitu a až o 20 % nižší spotřebu oproti předchozímu 1z i bez EUV.

Diskuze (1) Další článek: Vy a počítač: Kolik hodin denně trávíte u počítače mimo práci?

Témata článku: Hardware, Samsung, Čipy, TSMC, Výroba, Micron, Paměti, Generace, Čip, Paměť, Kapacita, Spotřeba, Litografie, SK HynixVirtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

Virtuální server s Linuxem a úplně zadarmo. Dešifruje nám výplatní pásku v PDF

** Minule jsme k dešifrování použili službu ConvertAPI ** Tentokrát si spustíme vastní virtuální počítač s Linuxem ** Díky principu free tier to bude u Oracle Cloud úplně zadarmo

Jakub Čížek
Hackujeme Google v Apps ScriptuCloudProgramování
Microsoft prvně zmínil Windows 10 21H2. Desítky na podzim dostanou nové funkce
Lukáš Václavík
Windows InsiderWindows 10Microsoft