SIW: informace o systému pro Windows

Řada z nás se již s nějakým nástrojem poskytujícím informace o systému setkala. Existuje jich docela dost, některé jsou zcela zdarma, jiné jsou za peníze. Program, který jsem vybral na víkendové představení je zdarma a nabízí informace jak o hardwaru a operačním systému, tak zajímavé informace o programech a dalších doplňcích instalovaných v počítači.

Plusy / minusy
+ nevyžaduje instalaci
+ počet zobrazovaných informací
+ doplňkové nástroje
– možnost přerušení detekce
– nelze měnit údaje
– nenabízí seznam přístupů do registru

Rozhraní programu je velice jednoduché. V levé části nabízí stromovou strukturu. Po výběru některé z položek se v pravé části okna programu zobrazí podrobné údaje. Informace, které program poskytuje, jsou rozděleny do tří hlavních částí: software, hardware síť. Kromě stromové struktury můžete k jejich zobrazení použít i běžnou programovou nabídku.

Informace o operačním systému

Informace typu verze operačního systému, verze jádra, sériové číslo, klíč produktu nebo jméno majitele jsou poměrně obvyklé. Líbí se mi, že program zobrazuje také informace o šifrování, o použité technologii kontroly spouštěných souborů, informaci o čase, kdy proběhne další zjišťování dostupnosti aktualizací a další zajímavé informace. Kromě toho vám program vypíše seznam všech instalovaných záplat pro Windows, včetně podrobných informací ke každé z nich.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o nainstalovaných záplatách systému

Softwarové informace

V položce Software však nenajdete pouze informace o operačním systému. Hned pod ním je funkce zobrazující seznam a umístění nejrůznějších systémových složek. Najdete tu nejenom umístění složek s dokumenty a obrázky nebo složky pro přípravu dat k vypálení na CD, ale také cache pro ActiveX, případně složky všech verzí rozhraní .NET Framework, které máte v počítači. Mimochodem, program vyžaduje toto rozhraní ke svému spuštění.

Klasikou se u podobných programů stal seznam instalovaných aplikací. Zde je doplněn o podrobný výpis informací v podobě umístění, verze, časových údajů, odinstalačních informací, atd. Tyto informace jsou k dispozici i pro celou řadu systémových nástrojů (editor registrů, poznámkový blok, diagnostika DirectX atd.).

Další funkce nabízejí informace o umístění několika významných systémových souborů, o možnostech pro usnadnění ovládání, informace o prostředí, regionálním nastavení, o asociaci jednotlivých typů souborů k příslušným aplikacím atd.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam procesů a příslušných modulů

Zaujal mě seznam spuštěných procesů. Ten nabízí podrobné údaje o jejich vlastnostech. Navíc po klepnutí na řádek v tabulce tohoto seznamu se zobrazí další seznam, který vám ukáže, které moduly si vybraný proces natahuje do operační paměti. Je to tedy ideální nástroj pro sledování podezřelého chování aplikací. Seznam všech modulů načtených do operační paměti je samozřejmě k dispozici i samostatně.

Uživatele, kteří si myslí, že v počítači jsou přítomny pouze ovladače pro základní desku a grafickou kartu, případně pro multimediální zařízení, by mohl překvapit seznam všech instalovaných ovladačů spolu se seznamem NT služeb, položek spouštěných po startu počítače a naplánovanými úlohami.

Zajímavá je položka Databases, ve které najdete vše o ovladačích pro ActiveX Data Objects, DAO, ODBC, OLE DB, MDAC a jiných. V případě ODBC je k dispozici seznam uživatelských a systémových DSN. Většinu uživatelů však spíše než databáze zaujme seznam instalovaných kodeků. V příslušné tabulce najdete roztřídění audio/video, popisek, název kodeku, výrobce, verzi, cestu k souboru a velikost.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam ovladačů instalovaných v systému

V položce Software se dále nacházejí seznamy sdílených knihoven DLL a informace o ActiveX prvcích. Mně osobně přišel velice užitečný seznam otevřených souborů, spolu s názvem aplikace, která jej právě používá. Řekli byste, že komunikační program ICQ potřebuje dvacet dva otevřených souborů? Dále tu najdete seznam chráněných soborů, informace o doménových účtech a seznam hesel. Myslím, že se stále najde mnoho čtenářů, kteří budou překvapeni tím, jak rychle a jednoduše může kdokoli, koho pustí ke svému počítači, zjistit přístupová jména a hesla k účtům v Outlook Expressu nebo nejrůznějším webovým stránkám, na které se uživatel kouká pomocí Internet Exploreru a využívá přitom automatické vkládání hesel. Kromě toho zde najdete ještě sériová čísla některých instalovaných aplikací od Microsoftu.

Informace o hardwaru

Hardwarových informací zde po pravdě není tolik jako v části softwarové, ale i tak jde o užitečnou pomůcku. Pomůže vám se zjištěním základních informací o systému, zobrazí mnoho informací o základní desce, o BIOSu, procesoru a jednotlivých zařízeních. Zajímat by vás mohly také tabulky s informacemi o sběrnicích, síťových kartách, paměťových modulech, seznam režimů, ve kterých je schopen pracovat váš monitor atd. Nechybí tu seznam tiskáren, úložných zařízení a přehled portů. V nich najdete například odpovědi případného modemu na AT příkazy.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o základní desce

Informace o síti

V této části na vás čeká tabulka s názvem počítače, IP adresami, informací o firewallu, přehled vlastností síťového adaptéru aj. K dispozici je i funkce nabízející další podrobnější informace, nepovedlo se mi ji však spustit. Program vždy po jejím použití skončil s chybovým hlášením. Dále je tu seznam počítačů v síťovém okolí, seznam otevřených portů, seznamy sdílených položek a RAS připojení (vytáčené spojení k internetu…).

Klepněte pro větší obrázek

Seznam otevřených portů

Další nástroje

Tento užitečný program bohužel nedovede měnit zobrazené údaje. V mnoha případech by to bylo vhodné a člověk by se nemusel zabývat instalací nějakého tweakovacího nástroje. Ovšem zjišťováním a výpisem informací výčet schopností programu nekončí. Najdete tu nástroj sloužící ke zobrazení informací o vybraném souboru. U souborů EXE tak zjistíte třeba výrobce (pokud je informace přidána do hlavičky), u videa zase můžete zjistit použitý kodek. Konverzní nástroj nabízí tři funkce pro převod mezi různými formáty image souborů CD a DVD.

Nástroj pro zobrazení hesel ukrytých pod hvězdičkami jistě využije nejeden zapomnětlivý čtenář. S pomocí SIW můžete změnit MAC adresu síťové karty, sledovat vytížení paměti a procesoru, nebo „cracknout“ heslo pro Windows 9x. Stačí jen načíst sobor s příponou PWL, kde měly tyto systémy přístupová hesla uloženy. Dále je tu celá řada testů.

Klepněte pro větší obrázek

Změna MAC adresy je se SIW hračkou

Program mě překvapil řadou užitečných nástrojů. Rychlost je vynikající, pouze při získávání seznamu souborů (u DLL knihoven nebo ActiveX prvků) hodně závisí na zahlcení systému. V takovém okamžiku jsem postrádal možnost přerušení procesu získávání informací. Program každopádně doporučuji k vyzkoušení. Stačí jej stáhnout a spustit, instalace není potřeba. Před komunikací s internetem se vás navíc slušně dotáže.

 System Info for Windows 1.57 (build 601)
 informační nástroj
 stáhnout   GigaMania.cz
 výrobce  Gabriel Topala
 web  www3.sympatico.ca/gtopala/
 cena  zdarma
 systém  Windows 98/2000/XP, .NET Framework 

Diskuze (4) Další článek: AMD a 65nm už v létě

Témata článku: Windows, GigaMania, Základní prvek, Editor registrů, Základní struktura, Použitý ovladač, Instalovaná aplikace, Síťový nástroj, Použitý hardware, Gabriel, Vybraný výrobce, Otevřený nástroj, DSN, Seznam, Systémový program, Základní nástroj, Podrobný výpis, Chráněná složka, Aktualizace ovladače grafické karty, Informační nástroj, Zobrazený prvek, Instalovaný ovladač, Nejrůznější nástroje

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší