Síťový počítač opět na pořadu dne

11. března 1999
Miliardová NDS SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
O síťových počítačích a tenkých klientech se již popsalo mnoho stran. Po třech letech je ale patrný jistý odklon pozornosti odborných médií od tohoto fenoménu. Soft-tronik se to snaží změnit.
O síťových počítačích a tenkých klientech se již popsalo mnoho stran. Po třech letech je ale patrný jistý odklon pozornosti odborných médií od tohoto fenoménu. Právě toto se snaží zvrátit ostravská firma Soft-tronik, které se stala autorizovaným distributorem IBM pro oblast síťových počítačů v České republice.

V tomto modelu běží veškeré aplikace na výkonných serverech a uživatelé se k nim připojují pomocí tzv. tenkých klientů. Důraz je pak kladen na jednoduchost zařízení, kromě řady konektorů má jen vypínač. Jinými slovy se jedná o technologický stupeň mezi klasickým PC a jednoduchým terminálem. Nicméně ale na tenkém klientovi (vybaveném procesorem PowerPC) běží jistý operační systém, který se stará o propojení se serverem.

Krátce jen o klientovi od firmy IBM zvaném Network Station: umožňuje připojení na servery PC (Windows NT i Unix), RS/6000, AS/400. Jako protokolové rozhranní se ve většině případů používá TCP/IP. Konkrétně stanice může používat protokol X11, spouštět aplikace Windows (třeba i MS Word ne Excel), dále podporuje terminály VT320 a obsahuje podporu jazyka Java.

Jednoduchost ovládání umožňují nasadit tenké klienty v oborech, kde se počítače využívají k rutinní práci. V žádném případě to není řešení pro malé firmy a nebo SoHo. Hlavní uplatnění tedy zatím našli v bankovnictví, pojišťovnictví a státní správě. Ze světa jsou známé zakázky i v řádu desetitisíců stanic. U nás zatím IBM instalovala několik tisíc tenkých klientů.

Model tenkých klientů měl patně již dost času na prosazení a po počátečním nadšení se nesplnila všechna očekávání o masovém nasazování síťových počítačů. Ve shodě s výrobci i distributory se domnívám, že hlavní brzdy jsou založeny v jistém konzervativním založení lidí a v neochotě k něčemu novém a progresivnějšímu. Takže další vývoj v nejbližší době nebude založen na technologických posunech vpřed, nýbrž na prosazování stávajících klientů (ostatně se na nich od uvedení mnoho nezměnilo) do praxe.

Obraťme ještě pozornost k trochu sušším informacím o ekonomickým výsledcích firmy Soft-tronik. Celkové tržby se vyšplhali na 300 mil. korun, největší relativní nárůst zaznamenal sektor služeb (180%).

Zdroj: Connect!

Váš názor Další článek: Miliardová NDS

Témata článku: Windows, Síť, Terminál, Technologická firma, Soho, Klient, Soft, Tenký model, Pořad dne, Pořad


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 32

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně