SiteChecker 3.1: Užitečný pomocník pro webmastery

Opravdu kvalitně odladěné webové stránky jsou snem každého webmastera, jemuž záleží na tom, aby byli návštěvníci jeho webu spokojeni.
Opravdu kvalitně odladěné webové stránky jsou snem každého webmastera, jemuž záleží na tom, aby byli návštěvníci jeho webu spokojeni. Kdo má ale zvládnout hlídat, zda všechny odkazy směřují ke svému cíli, zda nějaký dokument neleží na serveru jen tak, aniž by k němu vedla nějaká cesta, a zda jsou obrázky na svém místě?

Opravdu kvalitně odladěné webové stránky jsou snem každého webmastera, jemuž záleží na tom, aby byli návštěvníci jeho webu spokojeni. Kdo má ale zvládnout hlídat, zda všechny odkazy směřují ke svému cíli, zda nějaký dokument neleží na serveru jen tak, aniž by k němu vedla nějaká cesta, a zda jsou obrázky na svém místě? Odpověď je velmi prostá – toto a ještě mnohem více zvládne prográmek SiteChecker 3.1, s nímž vás dnes stručně seznámím.

Instalace ničím nepřekvapí, ovšem nepotěší tím, že na jejím konci je nutné provést restart počítače.

Po prvním spuštění je nutné vyplnit dotazník, v němž musíte uvést, zda jste muž nebo žena, ze které země pocházíte, jakého jste dosáhli vzdělání a zda používáte svůj počítač v práci, doma nebo ve škole. Aby dotazů nebylo málo, je program zvědavý i na vaše zájmy a má spoustu dalších zvídavých otázek. Pokud nechcete, aby získaná data byla odeslána neznámo kam, doporučuji v poslední fázi ukončit aplikaci přes známou zkratku Ctrl+Alt+Del.

Ovládání programu je poměrně jednoduché a vystačíte s pouhými šesti tlačítky.

  • Start - Zde zadáte název profilu a adresu serveru, který chcete zkontrolovat, případně i jméno a heslo pro přístup na tento server. Chcete-li kontrolovat webové stránky, které máte uloženy na disku, je nutné do políčka Start Path zadat cestu k hlavní stránce (např.: c:\dokumenty\mujweb\index.htm). Dále je možné zvolit, co všechno má být kontrolováno, a nastavit některé další parametry. Po uložení profilu se automaticky spustí kontrola webu. Program pak začne načítat všechny odkazované stránky, což mu v případě našeho pokusného webu skládajícího se ze 176 HTML souborů, 56 obrázků, 5 souborů ZIP a dvou sešitů obsahujících definice kaskádových stylů trvalo deset minut. To je jistě podstatně méně, než kdybyste podobnou kontrolu prováděli ručně. V horní části okna se průběžně zobrazují kontrolované soubory a případné nalezené chyby, dolní část pak slouží k zobrazení výsledků.
  • Stop - slouží k předčasnému pozastavení kontroly. I v případě, že použijete toto tlačítko, máte možnost prostudovat dílčí výsledky.
  • Save - uložení výsledků do textového souboru
  • Print - tisk výsledků na tiskárně
  • Options - nastavení základních parametrů programu
  • Help - nápověda, která bohužel není funkční, neboť není součástí instalace. Dostupná je pouze on-line nápověda, takže pokud nemáte připojení k Internetu, budete se muset s ovládáním programu poprat sami.
Výsledky zobrazené v dolní části okna lze zobrazovat v několika režimech. Například si můžete nechat ukázat seznam všech souborů, z nichž se web skládá, nebo lze zobrazit soubory a všechny z nich vedoucí odkazy. Další možností je vypsání souborů, na které nevedou žádné odkazy, a duplicitních souborů, čímž lze v některých případech znatelně zredukovat prostor, který stránky zabírají na serveru. Výsledky je možné třídit podle jména nebo cesty a filtrovat podle typu souboru. Kliknutím myší pak můžete jednotlivé soubory prohlížet, mazat a přejmenovávat, takže si ušetříte přepínání do Průzkumníka nebo diskového manažeru.

Velmi praktické je, že program rozlišuje velká a malá písmena v názvech souborů, což je častou příčinou problémů v případě, že máte své stránky umístěné na unixovém serveru.

Zjištěné nedostatky:

  • chybějící nápověda.
  • program neumí kontrolovat odkazy vedoucí na konkrétní místo na stránce (tj. odkazy typu http://www.server.cz/stranka.htm#misto), ačkoli je tento typ odkazů obsažen v normě HTML.
  • poměrně dlouhá doba potřebná ke zpracování některých náročnějších požadavků, která exponenciálně narůstá s počtem kontrolovaných stránek a v nich obsažených odkazech.
Ke zmíněným nedostatkům je nutné přičíst všechny klady a nutno uznat, že výrazně převažují. Chcete-li, aby váš web skutečně fungoval, neměl by SiteChecker v žádném případě ujít vaší pozornosti. Jistě také uvítáte skutečnost, že jej můžete používat bez omezení zcela zdarma.

Freeware, Download, velikost: 2,49 MB

Diskuze (10) Další článek: Vzorečky v 3D Studiu

Témata článku: Síť, Download, Pomoc, Save, WebM, Užitečný pomocník, Pomocník, Webmaster, Cesta, Disk Manažer


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize