Testy | Intel | Grafické karty

Sisoftware otestoval grafické karty Intel Arc A380. Více zkreslené grafy jste ještě neviděli

Intel už se pomalu chystá na vypuštění nových grafických karet Arc Alchemist, které budou dostupné ve třech kategoriích – A300, A500 a A700 dle výkonu. Společnost Sisoftware, která stojí za známým syntetickým nástrojem pro test výkonu, zveřejnila první testy výkonu low-endového modelu. Jak si ale ukážeme, grafy jsou dokonalý podvod pro oči.

V testech se nachází grafická karta Intel Arc A380, která má 7nm čip s 128 exekučními jednotkami (EU) a 6 GB paměti s 96bitovým rozhraním. Grafika má plnou podporu DirectX 12 Ultimate. Proti ní jsou postavené modely AMD Radeon RX 6500 XT, Nvidia GeForce RTX 3050 a GeForce GTX 1660 Ti.

Grafické karty Intel Arc
Intel Arc A300 A500 A700
Technologie výroby (TSMC) 7 nm 7 nm 7 nm
Exekuční jednotky (EU) 128 384 512
Shader jednotky 1 024 3 072 4 096
Kapacita paměti GDDR6 6 GB 12 GB 16 GB
Frekvence pamětí 14 GHz 16 GHz 16 GHz
Rozhraní paměti 96bit 192bit 256bit
Propustnost paměti 192 GB/s 384 GB/s 512 GB/s

Testy byly provedené pouze v rámci OpenCL, tedy nikoli ve hrách, u kterých lze počítat s tím, že budou v neprospěch Intelu. Spousta grafů je navíc prezentována podvodně tak, aby výkon nevypadal tak špatně. Používá se klasický trik s tím, že graf nezačíná na nule a k tomu se navíc využívá logaritmické škálování, které toho hodně skryje. Výsledek je dokonalý podvod na oči, který si můžete prohlédnout zde:

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, i když je například paměťová propustnost Intel Arc A380 více méně dvakrát menší než u stařičké GeForce GTX 1660 Ti (137 GB/s vs. 238 GB/s), na grafu to vypadá jako velmi malý rozdíl. Stejný případ je u testu vektorizace, kde to dle velikosti grafu vypadá vyrovnaně s konkurencí, rozdíly jsou ale i desítky procent:

Klepněte pro větší obrázek

Naštěstí jsou v testu k dispozici i normální grafy, které začínají správně od nuly a mají normální škálování, kde se už konečně snadno dozvíme realitu v konkrétních úlohách.

Klepněte pro větší obrázek

Při hashování si Intel Arc A380 sice vede takřka dvakrát hůře než GeForce GTX 1660 Ti, ale na druhou stranu je na tom stejně jako nová GeForce RTX 3050, která se v tomto směru dočkala omezení oproti starší generaci. Pro nové grafiky od Intelu je třeba připomenout pro někoho zásadní informací – nepodporují přesnost FP64. V akceleraci kryptografie je Intel Arc A380 naprosto tragická – GeForce GTX 1660 Ti je třikrát rychlejší, GeForce RTX 3050 pak dokonce čtyřikrát rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek

V celkovém skóre GPGPU v OpenCL skončila grafika Intel Arc A380 na úrovni Radeonu RX 6500 XT, avšak jak je vidět na jednotlivých testech, rozdíly jsou i několikanásobně nerovnoměrné dle konkrétní úlohy. Navíc musíme stále myslet na to, že jde o syntetické testy, nikoli reálné využití.

Klepněte pro větší obrázek

Jedná se tak o skvělou ukázku toho, že si musíme počkat na skutečné nezávislé testy výkonu napříč spektrem reálných úloh a také her.

Diskuze (5) Další článek: Norové změřili reálný dojezd elektromobilů. Jen tři se dostaly přes 500 km

Témata článku: Testy, Intel, Grafické karty, TSMC, Evropská unie, Intel Arc, Podvod, GeForce, AMD Radeon, Graf, Arc Alchemist, Paměť, Test, GeForce GTX, Grafická karta, Nvidia Geforce, SiSoftware, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware