SiSoft Sandra 2000: Jeden z nejlepších programů na testování PC

Mezi nejlepší programy, které důkladně proklepnou váš počítač a ukáží vám, co se uvnitř skrývá, patří nesporně SiSoft Sandra.
Mezi nejlepší programy, které důkladně proklepnou váš počítač a ukáží vám, co se skrývá uvnitř "bedny", patří nesporně SiSoft Sandra. Již samotný název prozrazuje, co od ní můžete očekávat: Sandra je zkratka System ANalyser, Diagnostic, and Reporting Assistant. Skládá se z padesáti modulů, jež vám podají detailní informace o vašem procesoru, BIOSu, sběrnicích PCI a AGP, grafické kartě, rozšíření DirectX i OpenGL, klávesnici, myši, zvukové kartě, zařízeních MCI, joysticku, tiskárnách, paměti, fontech, discích, portech atd. Kromě toho nechybí ani benchmarky, které otestují výkon vašeho procesoru (včetně multimediálních instrukcí MMX, 3DNow! a SSE), dají zabrat vašemu disku, mechanice CD-ROM a DVD a ukáží, jak rychlá je paměť počítače. Na počítačích s Windows NT nebo Windows 2000 můžete testovat i výkon víceprocesorových sestav (Sandra zvládne až 32 procesorů!). Samozřejmostí jsou důležité informace jako výpis hardwarových a softwarových přerušení.

V neregistrované verzi funguje 35 modulů; pokud si program zaregistrujete, získáte zbývajících patnáct modulů.

Aktuální verze 2000.3.6.3 dokáže testovat víceprocesorové stroje, podporuje procesory AMD Athlon a Pentium III, čipset VIA Pro 133 a má celou řadu dalších vylepšení.

Instalace se skládá ze dvou kroků - nejprve je nutné rozbalit stažený soubor do dočasné složky a následně spustit Setup.exe. Po několika stiscích tlačítek Yes a Next najdete v menu Programy složku SiSoft Utilities obsahující sedm ikon. Jako první doporučuji vaší pozornosti velmi pěkně zpracovaný SiSoft Sandra Manual ve formátu HTML. Výhrady mám proti umístění tří ikon na pracovní ploše - zejména ikona SiSoft Sandra Ordering Information působí vlezlým dojmem a navíc ani nefunguje.

Po spuštění programu se před vámi otevře okno, jež svým vzhledem nápadně připomíná Ovládací panely z Windows. Největší část plochy zabírají ikony, přičemž většina z nich slouží k zobrazení informací o vašem počítači a spuštění testů. Vzhledem k jejich počtu je nebudeme probírat podrobně a povíme si pouze o těch nejzajímavějších

  • Mainboard information - informace o základní desce. Dozvíte se například, kdo je výrobcem čipsetu, jaká je rychlost FSB a jakým násobkem této rychlosti tiká srdce vašeho procesoru. Nechybí údaje o sběrnicích AGP, PCI a ISA a doporučení, co máte udělat pro to, aby byl výkon vaší desky co nejlepší.
  • CPU & BIOS Information - informace o výrobci BIOSu, jeho verzi a datu. U procesoru se pak dozvíte jeho přesný typ a frekvenci a přímo neuvěřitelné množství podrobností. Tentokrát mě trochu pobavily tipy ke zvýšení výkonu, kde jsem se dozvěděl, že bych si měl pořídit procesor s instrukcemi SSE. Kde na něj vzít peníze mi ale Sandra neporadila...
  • Video System Information - pochopitelně zde najdete informace o vašem grafickém adaptéru. Kromě modelu nechybí ani použitý čipset, velikost paměti, aktuální a všechna dostupná rozlišení. Trošku mě zamrzelo, že k mé kartě AGP ATI Xpert 98 s 8 MB paměti byl doporučen monitor s úhlopříčkou 14 palců... Na stejném místě se dozvíte i podrobnosti o monitoru - kromě jména, typu, maximálního rozlišení a obnovovací frekvence mě překvapilo i zjištění sériového čísla a roku i týdne, kdy byl můj monitor vyroben.
  • Processes Information - velmi podrobné informace o všech běžících procesech, včetně zobrazení modulů, které jednotlivé procesy používají. Škoda jen, že z tohoto okna není možné jednotlivé procesy přímo ukončovat.
  • CPU Benchmark - otestuje procesor testy CPU Dhrystone a FPU Whetstone, výsledky zobrazí ve sloupcových grafech a nabídne srovnání se čtyřmi referenčními procesory.
  • Drives benchmark - umožňuje otestovat pevné disky, přičemž testuje rychlost čtení a zápisu a průměrnou přístupovou dobu.
  • CD-ROM/DVD Benchmark - na tento test si musíte do mechaniky připravit CD s alespoň jedním souborem větším než 64 MB. Velmi ale záleží na použitém médiu - moje CD ROM Samsung 32x Max dosáhla s médiem CD-R v testu výsledku 815, přičemž podle Sandry by toto číslo odpovídalo osmirychlostní mechanice. Stejná mechanika s lisovaným CD dosáhla třikrát lepšího výsledku.
  • Memory Benchmark - otestuje paměťový subsystém (tj. procesor, čipset, cache a paměť). V případě, že máte v počítači desku s nějakým "no name" čipsetem, budete se možná hodně divit, o kolik je váš počítač pomalejší než referenční sestava se stejným procesorem a pamětí.
  • Performance Tune-up Wizard - průvodce, který otestuje váš počítač a doporučí různá vylepšení a updaty k dosažení vyššího výkonu. Bohužel v mém případě se program zasekl zhruba v první pětině na položce DOS Memory Information, takže jsem zkusil použít tlačítko Cancel. Po několika minutách čekání nezbylo nic jiného, než "sestřelit" Sandru přes smrtící klávesovou kombinaci Ctrl+Alt+Del.
  • Create a Report Wizard - kompletní automatický test vašeho počítače v osmi krocích. V prvním vyberete, které moduly mají být aktivovány a jaké testy tudíž budou provedeny. V druhém kroku zvolíte benchmarky, ve třetím pak zvolíte, jaké systémové soubory chcete zahrnout do výsledné zprávy. Následně můžete přidat vlastní komentář a zvolit, zda chcete výsledky uložit na disk, poslat faxem nebo uložit do skriptového souboru. V budoucnu se patrně počítá i s posíláním výsledků elektronickou poštou, jak tomu nasvědčuje zašedlé přepínací tlačítko E-Mail it. Zbývá jen zvolit formát výstupu (podporovány jsou formáty MIF, HTML, XML, RPT a TXT) a zda chcete výsledný soubor zkomprimovat do archivu CAB. Celý test trval pouhých pět minut a výsledný soubor ve formátu HTM měl úctyhodných 1,32 MB.
Sandra skutečně patří ke špičce ve svém oboru a dovolím si říci, že konkurenty, jako jsou Norton SI/32, Discover a CheckIt, v mnoha ohledech výrazně převyšuje. Jestliže vás tedy opravdu zajímá, jaká tajemství skrývá váš počítač, neměli byste s jejím stažením váhat ani vteřinu.

Minimální požadavky: procesor 486DX 33 MHz, 8 MB RAM, 100 MB HDD, 1 MB grafická karta, obrazovka 800x600 pixelů při 256 barvách, Windows 95 nebo vyšší a MS Internet Explorer alespoň 3.0.

Shareware, webová stránka: Download, velikost: 2,25 MB

Diskuze (15) Další článek: Samsung chystá 1,6GHz Alphu

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Nejlepší, San, SiSoft Sandra, Wizard, Nejlepší rychlost, Stejný soubor, Test paměti, Nejzajímavější program, Cancel, Barva Windows, Jed, Manual, Testování, Sandra, Benchmark, První komentář


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5