SiSoft Sandra - co všechno umí?

Testcentrum SiSoft Sandra je tradiční syntetický benchmark pro měření výkonu počítače a zjištění jeho vlastností. Co všechno nabízí a jaká je nejnovější verze?
Kapitoly článku

Sisoft Sandra je tradiční syntetický benchmark pro měření výkonu počítače a zjištění většiny vlastností, jenž potřebujete o svém stroji vědět. Na trhu zaujímá významné postavení díky své jedinečnosti a komplexnosti. Od roku 1997 je každoročně vydávána nová verze s novějším rozhranním a podporou nových technologií.

Ti, kdo poprvé uvidí název Sandra, neodolají a téměř jistě si jej asociují se jménem známé herečky, zpěvačky nebo programátorovy milenky. Skutečnost je mnohem prozaičtější. Sandra je zkratka pro System ANalyser, Diagnostic and Reporting Assistant, což můžeme volně přeložit jako pomocník pro systémovou analýzu a diagnostiku, jenž umí všechny naměřené hodnoty vyexportovat pro pozdější použití.

Co Sandra umí?

Všechny informace o systému získáváme prostřednictvím modulů, jenž se dělí do čtyř skupin.

  • Information modules – dozvíte se z nich vlastnosti vašeho zařízení, příklad Keyboard information
  • Benchmarking modules - jsou moduly jenž prověří komponenty zátěžovým testem a umožní srovnání s referenčními výsledky zástupcem je CPU Arihtmetic Benchmark
  • Listing modules – tato oblast sdružuje systémové soubory typu systém.ini, boot.ini, tak výpisy z Event logu nebo informace o nainstalovaných programech
  • Testing modules - v této oblasti se nic netestuje, jak by se nám mohlo z názvu zdát. Zobrazuje přehled systémových prostředků včetně IRQ nebo Memory resources.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno aplikace SiSoft Sandra 2003

Novinky ve verzi 2003

Detailně popisovat všechny vlastnosti  Sandry by bylo zajisté nošením dříví do lesa, proto se zaměřím především na novinky ve verzi 2003.

a) Combined Performance Index Wizard
Je nový modul, jenž se zaměřil na prověření celého systému v oblasti použitých komponent které srovná s referenčním modelem. Cílem tohoto měření je poukázat na slabé oblasti vašeho systému a doporučit oblast možného upgradu. Tento modul se hodí spíše k porovnávání desktopových stanic než notebooků. U nichž nedochází ke korektní detekci mobilního zařízení a tudíž nelze hovořit o objektivním srovnání vlastností.

  • DESKTOP
    Procesor AMD Duron 900 MHz, čipset SIS 735, SDRAM 128 MB 133 MHz, pevný disk Maxtor 20 GB 5400 ot./min. ATA 100 file systém NTFS, 100 Mbps  Ethernet

Klepněte pro větší obrázek

  • NOTEBOOK
    Procesor Intel Pentium III 600 MHz Mobile, čipset 440 BX, SDRAM 64 MB 100 MHz, pevný disk Toshiba MK 1412 GAP 12 GB 4200 ot./min., 100 Mbps  Ethernet

Klepněte pro větší obrázek
Toto srovnání jasně dokazuje, že podpora mobilních komponent se zde nevyskytuje a Sandru tedy ke kvalitnímu porovnání vlastností notebooků nevyužijete.

b) Přidání více referenčních výsledků
Oblast která se povedla na 99 procent. Oním chybějícím procentem je oblast CDROM/DVD, která se zasekla na 5× DVD a 32× CDROM. Pravdou je, že není velký rozdíl, mezi čtením CD z rychlejší a z pomalejší mechaniky, ale nezdá se mi, aby se obyčejná 40× CD-ROM a 72rychlostní Kenwood vůbec nelišily.

Klepněte pro větší obrázek
Tabulka srovnavacich hodnot CPU

Klepněte pro větší obrázek
Tabulka srovnávacích hodnot u čipsetů a operační paměti

c) Podpora nejnovějších technologiií
Úplně čerstvě to je Hyperthreading, čipsety Intel 750X, 845GL/GV/GE/PE; SiS 648, 655, 746; VIA KT400, P4X400 a čipy South Bridge SiS 963; VIA 8233A/C, 8235/L.

d) Detailnější kontextová nápověda
Pro tipy, varování a chyby

e) Burn-in-wizard
Modul pro testování stability systému dostal do vínku zvýšené monitorovací možnosti a schopnost přerušit činnost, pokud dojde k překročení povolených hodnot.

f) Multiplatform
Podporuje ANSI a Unicode, pro něž jsou k dispozici samostatné instalátory.

g) Zlepšené možnosti grafického výstupu
Porovnávací grafy si můžete zobrazit v lineárním, nebo logaritmickém zobrazení.

Klepněte pro větší obrázek
Lineární zobrazení

Klepněte pro větší obrázek
Logaritmické zobrazení

h) Monitoring teploty
Sandra dokáže zjistit teplotu procesoru i základní desky, jak ve stupních Celsia, tak Fahrenheita.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Unicode, Verze, Významné postavení, Nová verze, Různá móda, Kenwood, Mobilní čipset, San, Benchmark, Wizard, Úspěšný test, Tips, Naměřená hodnota, Sekvenční zápis, Benchmarking, Test, Fahrenheit, Sandra, Verse, Bandwidth, Floating

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší