SiS Xabre se zhmotňuje, první benchmarky

26. dubna 2002
Google API SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Oživeno/Doplněno Zbrusu nový grafický čip z dílen SiS se stává čím dál tím více skutečností. Nejenom byly ohlášeny první grafické karty s tímto čipem, ale dokonce se objevily první nezávislé benchmarky SiS 334. Neočekávána konkurence nVidie a ATi se nezadržitelně blíží, zůstává jen jedna otázka - jek dobré budou ovladače grafických karet SiS? Pokud se vše povede, tak nVidia GeForce 4 MX čeká velmi tvrdá konkurence, a možná nejen je.
SiS Xabre se zhmotňuje, první benchmarky
 

Firma SiS se proslavila zejména svými čipsety, nyní se pouští do téměř neprobádaných vod - výroby grafických čipů. Říkám téměř, protože SiS už určitou dobu grafické čipy dělá, jmenovitě je to například SiS 315, která je se svým výkonem někde na úrovni GeForce 2 MX 200.

Na CeBITu přišla SiS s novou řadou grafických čipů SiS 330 neboli SiS Xabre. Tyto grafické čipy by měly být přímou konkurencí pro GeForce 4 MX. Cenou by se měly pohybovat o několik procent níže, avšak obrovské cenové rozdíly nečekejte, poněvadž velkou roli v ceně karty hrají paměti, které jsou nejdražší položkou při výrobě grafické karty. A právě paměti budou u Xabre poměrně drahou položkou. Nejvýkonnější typ SiS 336 má paměti taktované na 600 MHz (to je o 100 MHz více než GeForce 4 MX 460). Celkově by však cena měla být lehce pod úrovni GeForce 4 MX.

Na rozdíl od svých MX konkurentů mají Xabre hardwarovou podporů Vertex a Pixel Shaderů, to z nich děla grafické karty se stejnými možnostmi jako je GeForce 3 a Radeon 8500. SiS Xabre má jako první implementovaný standard AGP 3.0 čili podporu AGP 8x (propustnost 2,1 GB). Vše je podtrženo výkonem asi o 10 % vyšším než mají GeForce 4 MX (viz dále).

SiS se snaží proniknout na trh a míní se utkat s nVidií a ATI, proto pro své grafické řešení zvolila zvučná jména, ne jen číselné označení SiS 33x. Tím bych vám chtěl představit: 

 

Xabre 200
(SiS332)

Xabre 400
(SiS334)
Xabre 600
(SiS336)
AGP 8X 8X 8X
frekvence 400 MHz 500 MHz 600MHz
frekvence pamětí 400 MHz 500 MHz 600 MHz

Označení poměrně přesně vyjadřují komu mají grafické karty konkurovat - GeForce 4 MX 420 (Xabre 200), 440 (Xabre 400) a 460 (Xabre 600).

Navíc, SiS do grafických karet integruje čip SiS 301, který poskytuje kvalitní televizní výstup. 

Pokud jste si mysleli, že SiS Xabre jsou pouze mlhou v budoucnosti. Není tomu tak, již se objevují první grafické karty založené na tomto řešení. První je Xabre Pro od firmy Triplex, která se proslavila svými stříbrnými PCB (mají i lepší tepelné vlastnosti). Škoda jen, že se u nás tyto grafické karty neobjevují. Dalším výrobcem, který tyto grafické karty připravuje je ECS. Obě firmy počítají, že do léta se jejich výrobky objeví v obchodech, možná i našich. Velkou otázkou také zůstává, jestli se výroby grafických karet na bázi čipů Xabre chopí i velké firmy jako je MSI nebo ASUS. Tyto karty mají vše co nám na GeForce 4 MX, i já sám bych pravděpodobně zvažoval jestli si kartu s tímto čipsem nekoupit, kdyby byla za dobrou cenu.

Největší otázkou však zůstávají ovladače těchto grafických karet. Naprogramovat dobré, stabilní, výkonné a hlavně kompatibilní drivery grafických karet je stejně mistrovské jako namalovat Monu Lisu (možná trochu přeháním). Programátoři nVidie, kteří mají na svědomí Detonatory, jsou také pohádkově placeni, roční plat v řádu statisíců dolarů není výjimkou. Problémy s ovladači dokáži i dobrý výrobek poslat do věčných lovišť. Hodně by mohli vyprávět programátoři ATi, kteří si získali nepříliš dobrou pověst při programování driverů k Radeonu 256. ATi Radeon 8500 jsou už sice poměrně odladěn, ale ještě lze nalézt nějaké mouchy. To stejné bychom mohli říct i o nových GeForce 4 MX a Ti, které přes slávu programátorského týmu měly docela nepříjemné problémy při rozjezdu (například nešlo přehrávat DVD).

Do karet SiS hraje fakt, že mají poměrně solidní programátorský tým, který se stará o vývoj ovladačů pro čipsety SiS. Pokud máte desku s těmito čipsety, tak pravděpodobně víte, že drivery jsou na poměrně dobré úrovni, dokonce by se dalo říct, že na vyšší než u čipsetů VIA.

Další zajímavé informace ...

Ve středu 24. dubna se v Taipei (hlavní město Tchaj-wanu) konala tisková konference SiS ohledně grafických čipů Xabre. 

SiS oficiálně uvedla Xabre 400 (původní název SiS 334), který pracuje na frekvenci 250 MHz jádro, 250 MHz paměti - tento čip má konkurovat GeForce 4 MX 440. Podle SiS by se Xabry měly objevit na pultech obchodů už v červnu za cenu lehce pod 100 USD (kolem 3000 - 3500 Kč bez DPH). Ostatní členové rodiny Xabre - 80, 200 a 600 se budou postupně uvádět během léta.

Podporu novým čipům vyjádřilo několik výrobců grafických karet, z nichž nejvýznamnější je Gigabyte, ECS a Chaintech. Také se začíná spekulovat o ASUSu, který má poměrně blízké vztahy s SIS.

Gigabyte

AOpen

C.P.

Chaintech

ECS

Triplex

Na tiskové konferenci byly uvedené některé technologie, kterými nové SiS oplývají:

  • Frictionless Memory Controler - jedná se víceméně o odpověď na LightSpeed Memory Architecture od nVidie

  • Jitter-Free AntiAliasing - konkurence pro Quicunx

  • Coloredemmer a MotionFixing - technologie zvyšující 2D ergonomii

  • a nesmíne zapomenou, že Xabre mají podporu dvou displejů

 

Témata článku: Programování, Dobrá úroveň, Nvidia, Programátorský tým, Úroveň, Megapixel, Hidden, Taipei, Lobby, První benchmark, Benchmark, Sis, Vertex, Věčný problém, Care, Velký test, Pata, Grafický čip, Mona Lisa, Ben, Lightspeed, Detail, Chase, Lisa, Polygon


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky