SiS opět útočí! Ohlašuje nové čipsety pro Socket A

Ambice firmy SiS stát se jedním z hlavních výrobců čipsetů se stávají čím dál tím reálnější. Po úspěšném čipsetu SiS 735, se na trhu již brzo objeví jeho nástupce s označením SiS 745.
Firma SiS oznámila, že do konce měsíce hodlá uvést nástupce SiS 735 s názvem SiS 745. Jedná se o lehce vylepšenou verzi čipsetu SiS 735 pro Socket A. Avšak drastický nárůst výkonu se nečeká. Nejzajímavější inovací je podpora nových pamětí PC2700 DDR SDRAM - jedná se o paměti pracující na efektivní frekvenci 333 MHz. Další sympatickou novinkou by mělo být zvýšení propustnosti MuTOIL sběrnice na 533 MB/s. MuTOIL se používá k interní komunikaci v čipsetu. Rád bych upozornil, že SiS 735 a 745 je jednočipové řešení, kde je northbridge a southbridge integrován do jediného čipu. Poslední slíbenou perličkou čipsetu SiS 745 je možnost stabilně fungovat na frekvenci FSB 150 MHz.

Krátce po SiS 745 by se měl objevit SiS 740, který bude mít integrovaný grafický čip SiS315. První desky s tímto čipsetem by se měly objevit během listopadu, nejpozději v prosinci.

Živě komentuje: SiS byl po dlouhou dobu považován za výrobce méně kvalitních čipsetů, avšak v poslední době se velmi snaží. Poslední SiS 735 sice není žádným velkým zázrakem, ale jedná se zajímavý čipset. Je poměrně výkonný, relativně bezproblémový a hlavně VELMI levný. Desku s tímto čipsetem pořídíte již za 2700 Kč bez DPH. SiS 745 bude jeho plnohodnotný nástupce, i když se nebude jednat o něco revolučního. Rozdíl bude stejný jako v případě KT133 a KT133A.

Hlavní sílou SiS by měly být paměti PC2700, které by se měly začít prodávat již od konce října. Sice procesor nevyužije zcela jejich potenciál, ale je očekáván výkonnostní rozdíl naproti PC2100 v řádu desítek procent. Dalším trumfem je slib FSB sběrnice taktované na 333 MHz . První procesory s podporou této sběrnice se objeví až v první polovině roku 2002, takže si na toto vylepšení budeme muset ještě chvíli počkat.

SiS se velmi snaží a podle mého názoru si také získá patřičnou část trhu. Ale nemyslím si, že porazí takové soupeře jako Intel nebo VIA. SiS bude integrován do desek levných počítačů, kde získá dominantní postavení.

Diskuze (1) Další článek: Novell obvinil Microsoft ze lživé reklamní kampaně

Témata článku: Čipy, Poslední procesor, Slíbená podpora, Plnohodnotný nástupce, Sis, Nástupce, Čip, SoC, Čipset, Socket


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5