SiS oficiálně oznamuje integrovaný čipset SiS730S pro Athlon/Duron

Před měsícem jsme oznámili v článku Nový čipset SiS730 pro Slot A existenci čipové sady pro procesory AMD od firmy Silicon Integrated Systems. Nyní jej výrobce uvádí oficiálně.
Před měsícem jsme oznámili v článku Nový čipset SiS730 pro Slot A existenci čipové sady pro procesory AMD od firmy Silicon Integrated Systems. Nyní jej výrobce uvádí oficiálně. Jedná se o jediný čip, který v sobě zahrnuje North Bridge, South Bridge a videoakcelerátor SiS 300. Všechny tyto části integrují nejnovější existující technologie, které se v této oblasti začínají objevovat.

North Bridge podporuje procesory AMD Athlon s obvyklými parametry (FSB 200 MHz). Méně obvyklá (ale očekávaná) je podpora jak Slotu A, tak Socketu A. Sada podporuje RAM paměť typu PC133 SDRAM. Ve třech DIMM slotech lze umístit paměťové moduly s celkovou kapacitou až 1,5 GB. Integrován byl videoakcelerátor SiS300. Tento 128bitový 3D akcelerátor může sdílet paměť RAM až do kapacity 64 MB. Zaujme podpora 3D virtuální reality včetně 3D stereoskopických brýlí. Podporováno je zobrazování na dvou zařízeních včetně TV out, LCD panelu a druhého CRT monitoru s použitím čipu SiS301. Pokud tyto možnosti uživateli nepostačí, může prostřednictvím externě vyvedeného AGP 4x připojit jiný AGP videoakcelerátor.

South Bridge urychlilo IDE rozhraní na současné maximum UltraDMA/100. Podporováno je až 6 OpenHCI USB portů. Z novinek zde dále najdeme podporu pro domácí sítě po telefonním kabelu (Home PNA) s rychlostmi 1/10 Mbps. Další zařízení již jsou standardní – integrovaná 3D zvuková karta, 56kb/s faxmodem a 10/100 Ethernet síťová karta.

Vzorky čipové sady mají být k dispozici v červnu, masová výroba má začít v srpnu. Základní desky s tímto čipsetem jsou předpokládány v třetím čtvrtletí letošního roku. Cena jednoho kusu při odebraném množství 10 000 kusů je 39 USD.

Živě komentuje: Sada v některých ohledech září, jinde však pokulhává. Výrobci jistě ocení fakt, že se jedná o jediný čip, koncoví zákazníci tento fakt pocítí na nižší ceně základní desky. Podpora UltraDMA/100 posouvá přenosovou hranici pevného disku. Daleko více by však bylo zapotřebí zahrnout podporu nových typů RAM pamětí, ať již obyčejnou VC SDRAM, právě přicházející DDR SDRAM nebo nejlépe výslednou VC DDR SDRAM. Právě tuto strategii je možné vidět u konkurenční VIA Technologies. Přestože čipová sada SiS630, ze které SiS730S vychází, podporuje VC SDRAM, není podpora VC SDRAM u SiS730S v dostupných materiálech zahrnuta, i když se její podpora dá předpokládat.

V této kategorii naopak vyloženě svítí videoakcelerátor. Je to zřejmě jediný integrovaný akcelerátor, který podporuje 3D stereoskopické brýle. Je to jisté otevření kategorie nejlevnějších stolních počítačů s vysokým stupněm integrace směrem k herní platformě.

Sada evidentně má oslovit domácí uživatele. Nasvědčuje tomu podpora herních aplikací využívajících 3D brýlí, Home PNA standardu 1.0 i 2.0 (neboli 1 i 10 Mbps) i hardwarový přehrávač DVD, integrovaný ve videoakcelerátoru. Uživatel tak získá naprosto univerzální počítač, kde je možné hrát hry, díky integrovanému faxmodemu se připojit dial-up k internetu nebo faxovat, přehrávat (krom jiné) MP3 přes integrovanou zvukovou kartu nebo DVD video s pomocí akcelerátoru DVD dekomprese, připojit se k jinému počítači jak prostřednictvím klasické LAN sítě standardů Ethernet / Fast Ethernet, tak i „domácími“ standardy Home PNA. Zvládnutí kancelářských nároků (dnes symbolizovanými číslem 2000 – neboli MS Windows 2000 / MS Office 2000) jsou samozřejmostí.

Diskuze (5) Další článek: Týden: boj o Mironet a další perly

Témata článku: Čipy, Integrovaný čip, Integrovaný, Přicházející zákazník, Virtuální 3D brýle, Athlon, Současné maximum, Akcelerátor, Integrovaný čipset, 3d brýle, Čip, Brýle 3d, Čipset, Bridge


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 40

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11