SiS oficiálně oznamuje integrovaný čipset SiS730S pro Athlon/Duron

Před měsícem jsme oznámili v článku Nový čipset SiS730 pro Slot A existenci čipové sady pro procesory AMD od firmy Silicon Integrated Systems. Nyní jej výrobce uvádí oficiálně.
Před měsícem jsme oznámili v článku Nový čipset SiS730 pro Slot A existenci čipové sady pro procesory AMD od firmy Silicon Integrated Systems. Nyní jej výrobce uvádí oficiálně. Jedná se o jediný čip, který v sobě zahrnuje North Bridge, South Bridge a videoakcelerátor SiS 300. Všechny tyto části integrují nejnovější existující technologie, které se v této oblasti začínají objevovat.

North Bridge podporuje procesory AMD Athlon s obvyklými parametry (FSB 200 MHz). Méně obvyklá (ale očekávaná) je podpora jak Slotu A, tak Socketu A. Sada podporuje RAM paměť typu PC133 SDRAM. Ve třech DIMM slotech lze umístit paměťové moduly s celkovou kapacitou až 1,5 GB. Integrován byl videoakcelerátor SiS300. Tento 128bitový 3D akcelerátor může sdílet paměť RAM až do kapacity 64 MB. Zaujme podpora 3D virtuální reality včetně 3D stereoskopických brýlí. Podporováno je zobrazování na dvou zařízeních včetně TV out, LCD panelu a druhého CRT monitoru s použitím čipu SiS301. Pokud tyto možnosti uživateli nepostačí, může prostřednictvím externě vyvedeného AGP 4x připojit jiný AGP videoakcelerátor.

South Bridge urychlilo IDE rozhraní na současné maximum UltraDMA/100. Podporováno je až 6 OpenHCI USB portů. Z novinek zde dále najdeme podporu pro domácí sítě po telefonním kabelu (Home PNA) s rychlostmi 1/10 Mbps. Další zařízení již jsou standardní – integrovaná 3D zvuková karta, 56kb/s faxmodem a 10/100 Ethernet síťová karta.

Vzorky čipové sady mají být k dispozici v červnu, masová výroba má začít v srpnu. Základní desky s tímto čipsetem jsou předpokládány v třetím čtvrtletí letošního roku. Cena jednoho kusu při odebraném množství 10 000 kusů je 39 USD.

Živě komentuje: Sada v některých ohledech září, jinde však pokulhává. Výrobci jistě ocení fakt, že se jedná o jediný čip, koncoví zákazníci tento fakt pocítí na nižší ceně základní desky. Podpora UltraDMA/100 posouvá přenosovou hranici pevného disku. Daleko více by však bylo zapotřebí zahrnout podporu nových typů RAM pamětí, ať již obyčejnou VC SDRAM, právě přicházející DDR SDRAM nebo nejlépe výslednou VC DDR SDRAM. Právě tuto strategii je možné vidět u konkurenční VIA Technologies. Přestože čipová sada SiS630, ze které SiS730S vychází, podporuje VC SDRAM, není podpora VC SDRAM u SiS730S v dostupných materiálech zahrnuta, i když se její podpora dá předpokládat.

V této kategorii naopak vyloženě svítí videoakcelerátor. Je to zřejmě jediný integrovaný akcelerátor, který podporuje 3D stereoskopické brýle. Je to jisté otevření kategorie nejlevnějších stolních počítačů s vysokým stupněm integrace směrem k herní platformě.

Sada evidentně má oslovit domácí uživatele. Nasvědčuje tomu podpora herních aplikací využívajících 3D brýlí, Home PNA standardu 1.0 i 2.0 (neboli 1 i 10 Mbps) i hardwarový přehrávač DVD, integrovaný ve videoakcelerátoru. Uživatel tak získá naprosto univerzální počítač, kde je možné hrát hry, díky integrovanému faxmodemu se připojit dial-up k internetu nebo faxovat, přehrávat (krom jiné) MP3 přes integrovanou zvukovou kartu nebo DVD video s pomocí akcelerátoru DVD dekomprese, připojit se k jinému počítači jak prostřednictvím klasické LAN sítě standardů Ethernet / Fast Ethernet, tak i „domácími“ standardy Home PNA. Zvládnutí kancelářských nároků (dnes symbolizovanými číslem 2000 – neboli MS Windows 2000 / MS Office 2000) jsou samozřejmostí.

Diskuze (5) Další článek: Týden: boj o Mironet a další perly

Témata článku: Čipy, Virtuální 3D brýle, 3d brýle, Integrovaný čipset, Integrovaný čip, Akcelerátor, Současné maximum, Athlon, Brýle 3d, Integrovaný, Bridge, Čipset, Čip, Přicházející zákazník


Určitě si přečtěte

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 102

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

** Kutil vytvořil unikátní vodní počítač ** Jedná se o skvělou ukázku využití analogových technologií pro sestrojení digitálního počítače ** Součástí systému je i vodní „tranzistor“

Karel Javůrek | 10

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch