Během ledna se Spotify, největší hudební streamovací služba, dostalo do sporu o podcast, za který dříve zaplatilo obrovské peníze. Občas v něm padnou názory, které jsou prokazatelně mylné, ale jsou vydávány za fakta. Některé výroky jsou přitom potenciálně zdraví nebezpečné.
Na protest pár hudebníků a hudebnic včetně proslulého Neila Younga svou hudbu ze Spotify stáhli, šlo i o několik podcastů, platforma však Roganův podcast nadále vysílá. Pro pochopení je důležité vykreslit i obraz samotného Joea Rogana, vyjmenujeme některé problematické výroky z jeho pořadu a shrneme reakce.
Ze stand-up komika podcasterem
Koncem 80. let Joe Rogan rozjel dráhu sólového komika, v 90. letech se objevil ve dvou televizních sitkomech. Ještě před koncem milénia nastartoval kariéru jako komentátor bojových zápasů pořádaných UFC. Měl dokonce v plánu vysílat vlastní sitkom, místo toho šel po roce 2000 moderovat reality show Fear Factor.
Zahrál si v několika filmech, v televizi si vyzkoušel mnoho rolí. S podcasty přišel do styku už v roce 2009 a těsně před koncem tohoto roku poprvé vychází The Joe Rogan Experience. Časopis Time ho vyhodnotil nejlepším komediálním podcastem roku 2015. V roce 2020 vyšlo najevo, že exkluzívní práva na vysílání podcastu si zajistilo Spotify.
List The Wall Street Journal psal o 100 milionech, nedávno však deník The New York Times zjistil, že Spotify za Roganův podcast zaplatilo nejméně 200 milionů dolarů za tři a půl roku vysílacích práv.
Ostatní podcastové platformy tím přišly o pořad, který každý měsíc zaznamená 190 milionů stažení. The New York Times podcastera označují za jednoho z nejvíce konzumovaných mediálních produktů na planetě. Odvysíláno bylo necelých 1 800 epizod, každá trvá různě dlouho, ale výjimkou nejsou ani až tříhodinové seance.
Popularita Joea Rogana
Popularitu pořadu z části pravděpodobně zajišťuje uvolněná a přátelská atmosféra. Dobrou ilustrací je díl, který navštívil také Elon Musk. Během rozpravy kouřil marihuanu. The Atlantic vysvětluje, že Rogan se stal mužským hlasem své generace. Uvědomuje si svoji privilegovanost, přesto nemá rád, když mu ji někdo připomíná.
Obává se, že maskulinita se stala toxickým pojmem. Mluví tedy o problémech, které jsou v naší většinové společnosti považovány za mužské. Oslovuje tak nejméně celou generaci mužů, kteří se snaží vypořádat s proměnami společnosti. V tomto bodě se potenciální problém začíná zřetelně rýsovat. Rogan není novinář v žádném ohledu a jeho pořad platí za zábavní až life stylový.
Jenže hosté v něm mají prostor říci skoro cokoli a mohou mj. jako domněnky a smyšlenky prezentovat jako fakta. V určitých momentech The Joe Rogan Experience z obsahového hlediska opouští uvedené žánry, když diskutuje závažné problémy, na které by mělo být nahlíženo vědecky, jenže způsob vedení rozhovorů tomu neodpovídá. Podstatu pořadu podrobněji rozebírají např. podcasty The Daily a Today, Explained.
Nekonfrontační moderátor se už v minulosti za některé výroky svých hostů omluvil. Kontroverzí se objevilo hned několik. Epizoda s konspiračním teoretikem Bobem Lazarem podnítila akci označovanou jako Storm Area 51. Během ní se zhruba 150 lidí pokusilo proniknout do Oblasti 51, aby v ní našli domnělé mimozemšťany. Lazar v podcastu tvrdil, že zde pracoval s mimozemskou lodí.
Nepravdy o koronaviru
Situaci v letošním lednu způsobily závažnější výroky, a to na téma covidu-19. BBC vybrala a ověřila fakta u čtyř nejzávažnějších tvrzení:
- Vakcína může změnit vaše geny, řekl sám Rogan. Vakcína neobsahuje DNA, která slouží jako vaše stavení kameny. Skládá se z RNA, která nese instrukce, na jejichž základě tělo vyprodukuje tzv. spike protein viru. Na ten se pak imunitní systém naučí reagovat. S vašimi geny vakcína nijak neinteraguje.
- Ivermektin může vyléčit covid-19. Uvedl to Bret Weinstein. Kvalitní vědecké studie nepřinesly žádný důkaz, že by tomu tak bylo. BBC upozorňuje, že příznivci ivermektinu si často vyberou případy potvrzující jejich pravdu, ale ignorují mj. vysoké počty úmrtí v zemích jako Brazílie nebo Peru, kde byl ivermektin široce využíván.
- Pokud se naočkujete po prodělání nemoci, můžete mít vážnější vedlejší následky. To prohlásil virolog Robert Malone. Robustní studie prozatím ukázaly, že se mohou projevit zdravotní následky, ale velice vzácně. (Pravděpodobnost zdravotních komplikací způsobených infekcí virem je vyšší.) Dostatek studií, které by se zabývaly vakcinací po očkování, zatím není k dispozici.
- Pro mladé lidi vakcinace představuje vyšší zdravotní riziko než prodělání covidu-19. Rogan hovořil o možnosti myokarditidy. Data ukazují, že po očkování je mírnější a trvá kratší dobu než po prodělání infekce. Rogan se později opravil, vakcinaci mladých nicméně ještě párkrát zpochybnil. Covid-19 podle dat způsobuje komplikace častěji než vakcína.
Sám Rogan se koronavirem nakazil loni na přelomu srpna a září. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se sám sobě nestal lékařem a nezačal se léčit ivermektinem. Na Instagramu ho sleduje necelých 15 milionů lidí, takže podobné nepodložené laické nápady potenciálně ohrožují zdraví a životy mnoha lidí.

Spotify po vzoru jiných technologických obsahových platforem zavedlo
upozornění, které se ukazuje u pořadů, které se věnují covidu-19
Hudební a podcastové scéna se bouří
Z hlediska medializace se situace stala neudržitelnou v prvních týdnech tohoto roku. Neil Young se proti výrokům zaznívajícím v podcastu Joe Rogana veřejně ohradil 25. ledna 2022. Spotify postavil do situace, kdy přijde o jeho hudbu, pokud nezastaví distribuci The Joe Rogan Experience. Obvinil Spotify z toho, že rozšiřuje dezinformace týkající se vakcín proti covidu-19.
Hudebník uvedl, že platforma tím ohrožuje životy těch, kteří dezinformacím uvěří. Spotify podcast neodstranilo, z platformy naopak o den později zmizela Youngova hudba. K situaci dodalo, že od začátku pandemie odstranilo přes 20 tisíc epizod různých podcastů. Proč nestáhlo epizody podcastu od Rogana, nevysvětlilo, jen se odkázalo na detailní pravidla pro publikovaný obsah.
Svou hudbu z platformy v nadcházejících dnech sáhlo několik dalších umělců a umělkyň. Následovala Joni Mitchell nebo Nils Lofgren. Rogan zareagoval vyjádřením tak, kritika vytrhuje informace z kontextu a odvolal se na kredibilitu svých hostů. Pochybnosti od té doby vyjádřili také Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně Sussexu, kteří s platformou spolupracují i nadále.
Objevily se informace, že smlouvu se Spotify už nemusí obnovit manželé Obamovi. Své podcasty přestalo publikovat několik dalších lidí. Spotify koncem ledna učinilo symbolický krok – k obsahu o covidu-19 od té doby přidává upozornění po vzoru mnoha dalších platforem.
Odkazuje do zvláštní sekce věnované koronaviru, z ní se pak můžete dostat na web Světové zdravotnické organizace. Spotify rovněž vybírá pár pořadů, které se covidu-19 věnují. Nepodává informace ke konkrétním tvrzením, které se v pořadu objevují.

Odkazy u podcastů vedou do tohoto centra, které je věnováno covidu-19
Vědci a lékaři proti dezinformacím a rasové urážky
Jenže to není poprvé, kdy Roganův podcast vyvolal kritické komentáře. Zřejmě nejzásadnějším aktem byl otevřený dopis pro Spotify, který podepsalo 270 expertů a expertek z vědy a medicíny. Svou iniciativu pojmenovali jako globální snahu vědecké a lékařské komunity o implementaci dezinformační politiky.
Vymezili se proti nepodloženým tvrzením vydávaným za fakta, jmenovali např. výše zmíněného Roberta Malona, který protipandemická opatření přirovnal k holokaustu. Tento výrok, mimochodem, vedl ke zrušení jeho účet na Twitteru. Otevřený dopis pochází ze 31. prosince 2021, o pár týdnů tedy předchází dění započaté Neilem Youngem.
Kromě zmíněného upozornění u těch dílů The Joe Rogan Experience, kde se mluví o covidu-19, Spotify jinou významnější akci nepodniklo. Sám Joe Rogan pořádal o odstranění 113 epizod, to se ale netýkalo koronaviru. Tyto díly pro změnu rasové urážky.
Začátkem února Spotify opustila hudba Grahama Nashe a India Arie, a to právě i kvůli rasovým urážkám, byť Arie řekla, že ve svobodu slova věří. Spotify kritizuje i kvůli financím: „Mluvím o respektu – kdo ho získá a kdo ne. Vyplácet hudebníků zlomek pence? A jemu 100 milionů dolarů? To ukazuje, jakou firmou [Spotify] je a v jaké společnosti se chce pohybovat. Už mě to unavuje.”
Spotify se omlouvá, ale Rogana si nechává
Daniel Ek, ředitel Spotify od roku 2006, který platformu rovněž spoluzaložil, si nemyslí, že by odstranění podcastu byla správná cesta, odsoudil nicméně rasové urážky. V dopise určeném zaměstnancům a zaměstnankyním Spotify, kterým se chování Roagan nezamlouvá, Ek napsal: „Nevěřím, že umlčení Joea je řešení. Pro obsah bychom měli mít jasně stanovené hranice a v případě jejich překročení přijmout opatření, ale zakazování názorů představuje šikmou plochu.“
Sám Rogan říká, že se dezinformace šířit nesnaží a nepředstírá, že je doktor nebo např. vědec, vede konverzace s lidmi, kteří něco dokázali. Poukazuje na to, že některé dřívější informace, které byly označeny za dezinformace, se později potvrdily. Pokud se splete, snaží se později opravit se, protože ho zajímá pravda. Chce zvát více expertů či expertek poté, co pořad navštíví kontroverzní osobnosti.
Spotify si tedy The Joe Rogan Experience ponechává a nechává moderátora hrát roli, na kterou není připravený. Do podcastů v posledních letech investuje velké peníze. Loňský rok byl pro Spotify první ziskový, nedá se přitom jednoznačně určit, jak velký podíl na tom podcasty mají. Výhoda seriálů spočívá v tom, že se k nim lidé pravidelně vrací.
Zdroje: 9to5Mac | The Atlantic | BBC (1, 2) | CNN | The Daily | The Guardian | The Hollywood Reporter | The Independent | joerogan / Instagram (1, 2) | NBCNews | Neil Young | An Open Letter to Spotify | The New York Times (1, 2) | Today, Explained | The Wall Street Journal
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium