SIM aneb ICQ v Linuxu i pod Windows úplně stejně

Alternativní ICQ klienti jsou poměrně vděčným tématem spousty programátorů. Je mnoho důvodů, proč nepoužívat software originální - ať již kvůli vestavěným reklamám či přílišné systémové náročnosti. SIM není jen dalším ICQ klonem v řadě, ale především velmi dobře použitelnou náhradou.
SIM aneb Simple Instant Messenger je funkční klon komunikačního klienta ICQ, který umožňuje využívat většinou služeb tohoto komunikačního systému téměř na každém počítači - tedy i na tom, jehož hardwarové nároky neodpovídají specifikacím oficiálního klienta. Původně byl vytvořen pro operační systém Linux, ovšem vzhledem k autorově volbě použití multiplatformních QT knihoven společnosti Trolltech je k dispozici i verze pro operační systémy MS Windows - jen pro informaci dodám, že s využitím stejných knihoven je naprogramován i internetový prohlížeč Opera.

Klepněte pro větší obrázekCo tedy všechno dokáže? Je toho poměrně hodně:

  • posílání a přijímání SMS zpráv,
  • práce s listem kontaktů uloženým na serveru,
  • odesílání a příjem zpráv v RTF formátu,
  • přenos souboru,
  • chat,
  • podpora skinů a témat ikon,
  • plovoucí kontakty,
  • antispamový filtr,
  • zabezpečené SSL spojení,
  • a spousta dalších.

U SSL bych se teď rád zastavil. Patříte mezi ty, které obestírají paranoidní představy? Věříte, že nepřítel stále naslouchá? Pak je výhodné použít zabezpečení přímé spojení mezi dvěma SIM komunikátory. Vaše zprávy tak nejdou přes žádný z ICQ serverů a při přenosu jsou šifrovány, takže vám nehrozí riziko prozrazení vaší komunikace. Prostě a jednoduše - maximálním bezpečnosti při rozhovoru.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavou schopností je On Screen Display - nastavitelným zeleným písmem se vám na obrazovce objevují aktuální informace o dění v sítí - zda se připojil někdo z vašeho seznamu či zda jste obdrželi nějakou zprávu. Vše vypadá stejně jako třeba na televizi, kde je přes právě běžící program zobrazena informace kupříkladu o čase.

Klepněte pro větší obrázek

Také komunikační okno podporuje všechny myslitelné vymoženosti - můžete posílat i odesílat grafické smajlíky, u jmen lidí vidíte při komunikaci více, než jen jejich jméno. Při ukázání myší na kterýkoli kontakt v seznamu, se vám zobrazí vyskakovací okno s dodatečnými informacemi - mimo jiné se dozvíte i takové drobnosti, jako je verze ICQ klienta, IP adresa, název domény či internetová brána.

Poslední stabilní verzí je ta s číselným označením 0.8 a je již více než dobře použitelná. Velkou výhodu přikládám právě multiplatformnosti této aplikace - používáte-li oba dva operační systémy, máte tak na obou nejen stejné kontakty, ale také klienta, který vypadá, chová se i ovládá úplně stejně. Může zde myslím směle prohlásit, že na Linuxu snad lepšího ICQ klienta ani nenajdete (snad jen s výjimkou licq), na počítačích z Windows zase oceníte jeho nízkou paměťovou náročnost. Určitě jej vyzkoušejte - je totiž zdarma.

Diskuze (15) Další článek: AMD snižuje ceny až o 54 procent

Témata článku: Windows, SIM, Komunikační okno, Nízký příjem, Lin, Přímá volba, ICQ


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí