SIM aneb ICQ v Linuxu i pod Windows úplně stejně

Alternativní ICQ klienti jsou poměrně vděčným tématem spousty programátorů. Je mnoho důvodů, proč nepoužívat software originální - ať již kvůli vestavěným reklamám či přílišné systémové náročnosti. SIM není jen dalším ICQ klonem v řadě, ale především velmi dobře použitelnou náhradou.
SIM aneb Simple Instant Messenger je funkční klon komunikačního klienta ICQ, který umožňuje využívat většinou služeb tohoto komunikačního systému téměř na každém počítači - tedy i na tom, jehož hardwarové nároky neodpovídají specifikacím oficiálního klienta. Původně byl vytvořen pro operační systém Linux, ovšem vzhledem k autorově volbě použití multiplatformních QT knihoven společnosti Trolltech je k dispozici i verze pro operační systémy MS Windows - jen pro informaci dodám, že s využitím stejných knihoven je naprogramován i internetový prohlížeč Opera.

Klepněte pro větší obrázekCo tedy všechno dokáže? Je toho poměrně hodně:

  • posílání a přijímání SMS zpráv,
  • práce s listem kontaktů uloženým na serveru,
  • odesílání a příjem zpráv v RTF formátu,
  • přenos souboru,
  • chat,
  • podpora skinů a témat ikon,
  • plovoucí kontakty,
  • antispamový filtr,
  • zabezpečené SSL spojení,
  • a spousta dalších.

U SSL bych se teď rád zastavil. Patříte mezi ty, které obestírají paranoidní představy? Věříte, že nepřítel stále naslouchá? Pak je výhodné použít zabezpečení přímé spojení mezi dvěma SIM komunikátory. Vaše zprávy tak nejdou přes žádný z ICQ serverů a při přenosu jsou šifrovány, takže vám nehrozí riziko prozrazení vaší komunikace. Prostě a jednoduše - maximálním bezpečnosti při rozhovoru.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavou schopností je On Screen Display - nastavitelným zeleným písmem se vám na obrazovce objevují aktuální informace o dění v sítí - zda se připojil někdo z vašeho seznamu či zda jste obdrželi nějakou zprávu. Vše vypadá stejně jako třeba na televizi, kde je přes právě běžící program zobrazena informace kupříkladu o čase.

Klepněte pro větší obrázek

Také komunikační okno podporuje všechny myslitelné vymoženosti - můžete posílat i odesílat grafické smajlíky, u jmen lidí vidíte při komunikaci více, než jen jejich jméno. Při ukázání myší na kterýkoli kontakt v seznamu, se vám zobrazí vyskakovací okno s dodatečnými informacemi - mimo jiné se dozvíte i takové drobnosti, jako je verze ICQ klienta, IP adresa, název domény či internetová brána.

Poslední stabilní verzí je ta s číselným označením 0.8 a je již více než dobře použitelná. Velkou výhodu přikládám právě multiplatformnosti této aplikace - používáte-li oba dva operační systémy, máte tak na obou nejen stejné kontakty, ale také klienta, který vypadá, chová se i ovládá úplně stejně. Může zde myslím směle prohlásit, že na Linuxu snad lepšího ICQ klienta ani nenajdete (snad jen s výjimkou licq), na počítačích z Windows zase oceníte jeho nízkou paměťovou náročnost. Určitě jej vyzkoušejte - je totiž zdarma.

Diskuze (15) Další článek: AMD snižuje ceny až o 54 procent

Témata článku: Windows, Nízký příjem, SIM, Lin, Přímá volba, Komunikační okno, ICQ


Určitě si přečtěte

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku