SIM aneb ICQ v Linuxu i pod Windows úplně stejně

Alternativní ICQ klienti jsou poměrně vděčným tématem spousty programátorů. Je mnoho důvodů, proč nepoužívat software originální - ať již kvůli vestavěným reklamám či přílišné systémové náročnosti. SIM není jen dalším ICQ klonem v řadě, ale především velmi dobře použitelnou náhradou.
SIM aneb Simple Instant Messenger je funkční klon komunikačního klienta ICQ, který umožňuje využívat většinou služeb tohoto komunikačního systému téměř na každém počítači - tedy i na tom, jehož hardwarové nároky neodpovídají specifikacím oficiálního klienta. Původně byl vytvořen pro operační systém Linux, ovšem vzhledem k autorově volbě použití multiplatformních QT knihoven společnosti Trolltech je k dispozici i verze pro operační systémy MS Windows - jen pro informaci dodám, že s využitím stejných knihoven je naprogramován i internetový prohlížeč Opera.

Klepněte pro větší obrázekCo tedy všechno dokáže? Je toho poměrně hodně:

  • posílání a přijímání SMS zpráv,
  • práce s listem kontaktů uloženým na serveru,
  • odesílání a příjem zpráv v RTF formátu,
  • přenos souboru,
  • chat,
  • podpora skinů a témat ikon,
  • plovoucí kontakty,
  • antispamový filtr,
  • zabezpečené SSL spojení,
  • a spousta dalších.

U SSL bych se teď rád zastavil. Patříte mezi ty, které obestírají paranoidní představy? Věříte, že nepřítel stále naslouchá? Pak je výhodné použít zabezpečení přímé spojení mezi dvěma SIM komunikátory. Vaše zprávy tak nejdou přes žádný z ICQ serverů a při přenosu jsou šifrovány, takže vám nehrozí riziko prozrazení vaší komunikace. Prostě a jednoduše - maximálním bezpečnosti při rozhovoru.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavou schopností je On Screen Display - nastavitelným zeleným písmem se vám na obrazovce objevují aktuální informace o dění v sítí - zda se připojil někdo z vašeho seznamu či zda jste obdrželi nějakou zprávu. Vše vypadá stejně jako třeba na televizi, kde je přes právě běžící program zobrazena informace kupříkladu o čase.

Klepněte pro větší obrázek

Také komunikační okno podporuje všechny myslitelné vymoženosti - můžete posílat i odesílat grafické smajlíky, u jmen lidí vidíte při komunikaci více, než jen jejich jméno. Při ukázání myší na kterýkoli kontakt v seznamu, se vám zobrazí vyskakovací okno s dodatečnými informacemi - mimo jiné se dozvíte i takové drobnosti, jako je verze ICQ klienta, IP adresa, název domény či internetová brána.

Poslední stabilní verzí je ta s číselným označením 0.8 a je již více než dobře použitelná. Velkou výhodu přikládám právě multiplatformnosti této aplikace - používáte-li oba dva operační systémy, máte tak na obou nejen stejné kontakty, ale také klienta, který vypadá, chová se i ovládá úplně stejně. Může zde myslím směle prohlásit, že na Linuxu snad lepšího ICQ klienta ani nenajdete (snad jen s výjimkou licq), na počítačích z Windows zase oceníte jeho nízkou paměťovou náročnost. Určitě jej vyzkoušejte - je totiž zdarma.

Diskuze (15) Další článek: AMD snižuje ceny až o 54 procent

Témata článku: Windows, Přímá volba, Nízký příjem, SIM, Komunikační okno, Lin, ICQ

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů