SilverStone SG02: malá skříň s důrazem na chlazení

SilverStone nabízí nový model zajímavě řešené SFF skříně, ve které není problém uchladit i nejvýkonnější grafické karty.

Společnost SilverStone začala v Evropě nabízet levnější verzi zajímavě řešené malé skříně (SFF, neboli Small Form Factor) pro základní desky formátu micro ATX. Konstrukčně vychází ze staršího modelu SG01, jen by měla být díky použitým materiálům o něco levnější. Původní masivní hliníkové čelo z SG01 nahradil nový přední panel z ABS plastu a akrylátového skla. Konstrukce skříně je z 1,5mm hliníkového plechu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z mohutně perforovaných bočnic je zřejmé, že na tvrzení o schopnostech uchladit i nejvýkonnější grafické karty něco bude. Studený vzduch se totiž k procesoru i grafické kartě nedostává čelem, jak je tomu obvyklé u většiny skříní, ale přes obě bočnice – z jedné strany přímo k procesoru, z druhé k ventilátoru grafické karty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie stejně koncipovaného dražšího modelu SG01 (zdroj: PC Perspective, ModTheBox)

Pokud do skříně namontujete klasický ATX zdroj se 120mm ventilátorem a procesor osadíte chladičem s heatpipe a žebrováním kolmým na zdroj, vystačíte si s pasivem bez ventilátoru, protože se o proudění vzduchu mezi žebry chladiče postará právě ventilátor zdroje. Jelikož se vzduch k chladiči dostává zvenčí bočnicí hned vedle procesoru, má toto řešení velmi blízko ke koncepci BTX, u níž se na dobré chlazení procesoru myslelo především.

Klepněte pro větší obrázek

Podobné je to i u druhé bočnice – pokud neposadíte před grafickou kartu překážku v podobě zvukové karty či tuneru, dostává se chladiči grafické karty čerstvý vzduch skrz celou stěnu. V případě, že osadíte grafickou kartu s velkým ventilátorem vyfukující ohřátý vzduch skrz záslepku v zadní stěně skříně, tak dostanete téměř ideální proudění vzduchu.

Klec na disky je otočená o 90 °, tedy orientována kolmo k bočnici, a je osazená 80mm ventilátorem pro chlazení disků.

Druhý 80mm ventilátor odsávající horký vzduch přidává výrobce do šikmé části kovové konstrukce pod víkem skříně, třetí je možné osadit do připraveného otvoru na druhém konci.

Skříň lze dovybavit netradičním dlouhým ventilátorem (cross-flow fan) stejnojmenného výrobce, který se postará o další nárůst odvodu teplého vzduchu ze skříně.

 Klepněte pro větší obrázek

Nevýhodou celé koncepce je nemožnost osadit ji grafickou kartou s dnes populárním typem pasivního chlazení, kdy je teplo odváděné pomocí heatpipe do pasivu na spodní části plošného spoje (například tento Radeon HD 2600 XT od Sapphire) – kousek vedle slotů pro karty už je totiž napájecí zdroj a pochodíte tak jen s chladiči nad jádrem, jako používá u svých produktů třeba společnost Gainward či Arctic Cooling u Accelero S2. Další drobností je, že za 5,25" sloty pro mechaniky už není moc místa.

Nová skříň má doporučenou koncovou cenu 89 eur, u nás by tedy měla být k mání přibližně za dva a půl tisíce korun s daní.

Specifikace
modelSST-SG02B (černý)
SST-SG02W (bílý)
SST-SG02B-W (černá s okny)
SST-SG02W-W (bílá s okny)
materiálABS & akrylový čelní panel, 1,5mm hliníková konstrukce
základní deskamicro ATX
multimedia -
pozice pro mechaníky externí 2× 5,25"
žádná 3,5"
 interní2× 3,5"
ventilátory přední --
 zadní 1× 80mm slot, volitelně cross-flow fan
 boční 1× 80mm nasávací ventilátor, 2050 ot./min, 21 dBA
 horní 1× 80mm slot
 dolní-
 vnitřní -
rozšiřující sloty 4
přední I/O porty2× USB2.0
1× IEEE1394
1× audio jack
1× MIC
Zdroj Standard PS2 (ATX)
Graphics Card-
hmotnost 2,6 kg
rozměry 270 mm (š) x 212 mm (v) x 393 mm (d)

Zdroj: SilverStonePC Perspective, ModTheBox

Diskuze (8) Další článek: Dva nové TV tunery od AMD

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Důraz, Hliníková konstrukce, Skříň, PID, Malá skříň, Aida, Cross, Čerstvý vzduch, Flow, Přední část, Dobré chlazení, Zadní sklo, Silverstone

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší