Silicon Graphics jednoznačně vede v superpočítačích

Nejsilnější počítače na planetě jsou stále pod taktovkou Silicon Graphics. I když, vyrůstají soupeři.
Proslulý "Dongarrův seznam" pětistovky nejsilnějších počítačů na planetě opět potvrdil vedení firmy Silicon Graphics (jedná se o kombinaci SGI a Cray Research). SGI má sedm z deseti nejsilnějších počítačů, 46 z první stovky a více než 250 z celkového seznamu pěti set sledovaných počítačů.

Na nejvyšších, a tedy nejsledovanějších příčkách vedou počítače T3E od Craye (legendární superpočítač) a superservery Origin od SGI. Firma dále ohlašuje, že hodlá vytvořit další generace superpočítačů, které jsou "daleko silnější a více vizuálně orientované než vše, co dnes existuje".

Živě komentuje: nahlédnete-li do tabulky na www.top500.org, uvidíte zde celý seznam. Zajímavé ale je, že první není stroj od SGI, ale stroj "ASCI Red" od Intelu, instalovaný v laboratořích v Sandii. Měřená hodnota Rmax u něj dosahuje 1.4 miliónu (relativní hodnota benchmarku Linpack), přičemž stroje SGI, seřazené na 2-5 místě mají hodnoty podstatně nižší, od 0.5 po 0.89 mil. Rmax. V první desítce jsou ještě dva stroje od IBM ("Blue Pacific"); v první dvacítce pak jeden Japonec od Hitachi a dva od NECu. I dále se střídá SGI a IBM, semtam Intel - zcela pryč je Hewlett-Packard, který tuto oblast vlastně vypustil a až za stou příčkou (Rmax = 0.1 mil.) nalezneme jeho superservery Exemplar. Na nižších místech se pak začíná častěji vyskytovat Sun Microsystems, jejich stroje vynikají především výborným poměrem ceny k výkonu.

Silicon Graphics ale pouhých několik dní po uvedení Dongarrova seznamu oznamuje uvedení skutečně nejvýkonnějšího počítače na světě. Stroj má jméno Blue Mountain a měl by dosáhnout 1.6 biliónů kalkulací za sekundu v testu Linpack, čímž převýší současný stroj od Intelu asi o 15%; podobně výkonná však má být i nový stroj od IBM, u něj nejsou údaje známé. Oba tyto stroje však budou zařazeny nejdříve v dalším vydání Dongarrova seznamu; ten se totiž týká pouze superpočítačů nasazených a provozovaných v praxi.

Ač je převaha počítačů SGI/Cray v Dongarrově seznamu nepopiratelná, je letošním vítězem jiná firma - IBM. Ta totiž nikdy nebyla v superpočítačích příliš známá, ale za poslední rok zaznamenala fenomenální růst o 83% v první stovce superpočítačů - především díky paralelním systémům RS/6000 SP.

Váš názor Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: Japonec, První planeta, Pacific, Jed, První uvedení, Nejvyšší vedení, Superpočítače, Stroj, Legendární počítač

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů