Silicon Graphics jednoznačně vede v superpočítačích

Nejsilnější počítače na planetě jsou stále pod taktovkou Silicon Graphics. I když, vyrůstají soupeři.
Proslulý "Dongarrův seznam" pětistovky nejsilnějších počítačů na planetě opět potvrdil vedení firmy Silicon Graphics (jedná se o kombinaci SGI a Cray Research). SGI má sedm z deseti nejsilnějších počítačů, 46 z první stovky a více než 250 z celkového seznamu pěti set sledovaných počítačů.

Na nejvyšších, a tedy nejsledovanějších příčkách vedou počítače T3E od Craye (legendární superpočítač) a superservery Origin od SGI. Firma dále ohlašuje, že hodlá vytvořit další generace superpočítačů, které jsou "daleko silnější a více vizuálně orientované než vše, co dnes existuje".

Živě komentuje: nahlédnete-li do tabulky na www.top500.org, uvidíte zde celý seznam. Zajímavé ale je, že první není stroj od SGI, ale stroj "ASCI Red" od Intelu, instalovaný v laboratořích v Sandii. Měřená hodnota Rmax u něj dosahuje 1.4 miliónu (relativní hodnota benchmarku Linpack), přičemž stroje SGI, seřazené na 2-5 místě mají hodnoty podstatně nižší, od 0.5 po 0.89 mil. Rmax. V první desítce jsou ještě dva stroje od IBM ("Blue Pacific"); v první dvacítce pak jeden Japonec od Hitachi a dva od NECu. I dále se střídá SGI a IBM, semtam Intel - zcela pryč je Hewlett-Packard, který tuto oblast vlastně vypustil a až za stou příčkou (Rmax = 0.1 mil.) nalezneme jeho superservery Exemplar. Na nižších místech se pak začíná častěji vyskytovat Sun Microsystems, jejich stroje vynikají především výborným poměrem ceny k výkonu.

Silicon Graphics ale pouhých několik dní po uvedení Dongarrova seznamu oznamuje uvedení skutečně nejvýkonnějšího počítače na světě. Stroj má jméno Blue Mountain a měl by dosáhnout 1.6 biliónů kalkulací za sekundu v testu Linpack, čímž převýší současný stroj od Intelu asi o 15%; podobně výkonná však má být i nový stroj od IBM, u něj nejsou údaje známé. Oba tyto stroje však budou zařazeny nejdříve v dalším vydání Dongarrova seznamu; ten se totiž týká pouze superpočítačů nasazených a provozovaných v praxi.

Ač je převaha počítačů SGI/Cray v Dongarrově seznamu nepopiratelná, je letošním vítězem jiná firma - IBM. Ta totiž nikdy nebyla v superpočítačích příliš známá, ale za poslední rok zaznamenala fenomenální růst o 83% v první stovce superpočítačů - především díky paralelním systémům RS/6000 SP.

Váš názor Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: První uvedení, Legendární počítač, První planeta, Pacific, Nejvyšší vedení, Japonec, Jed, Stroj, Superpočítače


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů