Grafické karty | Nvidia | Paměti

Šílení modeři vyndali rychlejší paměti GDDR6 z GeForce RTX 2080 Super a napájeli je do GeForce RTX 2080 Ti

Honby za maximálním výkonem jednotlivých počítačových komponent jsou často doprovázené přetaktováním s využitím extrémního chlazení. Redaktoři TecLab se ale rozhodli přijít s jiným extrémním řešením - výměnou pamětí u nejvýkonnějších desktopových grafických karet na trhu.

Důvodem tohoto kroku je, že nový model grafické karty GeForce RTX 2080 Super obsahuje rychlejší paměti GDDR6, než které jsou součástí GeForce RTX 2080 Ti, která má výkonnější grafický čip.

Rozhodli se tak uskutečnit výměnu celkem 11 paměťových čipů, mezi nimiž je menší výkonnostní rozdíl (14 Gb/s u GeForce RTX 2080 Ti vs. 16 Gb/s u GeForce RTX 2080 Super). To samozřejmě vyžadovalo řadu přesných procesů zahrnující čištění, kontrolu spojů a pájení. Výkon byl nakonec mírně vyšší a u pamětí se podařilo dostat na 17,2 Gb/s.

Základní skóre v testu Superposition 4K bylo 11 460, tedy přibližně o tisíc bodů více než je u standardních verzí GeForce RTX 2080 Ti. Je však nutné zmínit, že i pouhým běžným přetaktováním lze s GeForce RTX 2080 Ti dostat v tomto testu kolem 13 tisíc bodů.

Pokud by Nvidia uvedla na trh GeForce RTX 2080 Ti Super, o čemž se stále jen spekuluje, teoreticky by stačilo použít právě rychlejší paměti GDDR6. Otázkou je, jestli bychom se dočkali třeba i dalších změn v podobě jiného jádra s více cuda procesory nebo širšími sběrnicemi s vyšší propustností.

Diskuze (10) Další článek: AMD Ryzen Threadripper 3960X a 3970X: Procesorové rakety s 24 a 32 jádry v prvních testech

Témata článku: Grafické karty, Nvidia, Čipy, Paměti, Přetaktování, GeForce RT, SUP, Výměna, Super, GeForce, Čip, Paměť, Grafická karta