Šílená redukce DDR modulů

Společnost Innoventions, Inc., představila na první pohled poněkud neobvyklou součástku. Tou je redukce mezi 200pinovým SO DIMM modulem pro notebooky s DDR SDRAM a mezi 184pinovým slotem pro „dospělé“ DDR DIMM moduly. To nemají co dělat nebo co?

Co se zdá nám jako ztřeštěnost, je pro firmu Innoventions a její zákazníky nutnou pomůckou (plný název je „RAMCHECK DDR 200-Pin Converter“). Uvedená redukce umožňuje totiž připojit SO DIMM pro notebooky do stolního počítače. Podmínkou je podpora stejného typu a rychlosti DDR SDRAM pamětí.

Pokud to ještě nestačí, budu napovídat dál. Pomocí tohoto modulu můžeme otestovat paměť pro notebooky i na stolním počítači. Společnost Innoventions, Inc., je výrobcem testerů pamětí. A jsme doma. Jedná se o doplňkovou pomůcku pro profesionální testování RAM pamětí.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Testování paměti a její spolehlivost není v dnešní době nijak ideální. Paměti běžných osobních počítačů i notebooků postrádají jakýkoli prvek zabezpečení. Uživatel tedy pozná chybující paměť až ve chvíli, kdy mu chyby vážně a viditelně narušují chod programů. Ve výhodě jsou tedy pracovní stanice a servery, kde je zvykem používat paměti typu ECC. Nejedná se o paměťovou technologii typu EDO či SDRAM, ale jen o způsob osazení paměti a její využití. Tato paměť nejenže rozpozná téměř všechny chyby, mnohé z nich dokonce dokáže i za provozu opravit. Používají se však spíš na výslovné přání uživatele (pokud se nepohybujeme cenově poněkud výše, kde je použití ECC pamětí samozřejmostí).

Bylo tomu tak vždy? Ne, bylo lépe. Ne, nedělám si legraci. Do příchodu procesorů kategorie Pentium bylo zvykem, že se používala paměť RAM s paritou. Ta dokázala většinu chyb alespoň detekovat, takže uživatel poznal, že se s jeho počítačem něco děje a zavolal servisního technika. Poté se „hardwarová“ (=poctivá) parita začala nahrazovat „logickou“ paritou. Nešlo o nic jiného, než o faktické naplnění přísloví „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Počítač by spokojen, že měl paritu, paměť byla spokojená, že paritu nemá, ale úspěšně ji simuluje. Poté parita zmizela, což se definitivně potvrdilo přechodem na 168pinové DIMM moduly, které definitivně žádnou paritu neměly. Sbohem, panenské poplašné zařízení.

Myslíte si, že chránit své programy a data pomocí ECC paměti je zbytečnost či věc pro snoby, nebo jde naopak o důležitou až nutnou věc?

Odkaz: http://www.innoventions.com/rc200conv.htm

Diskuze (14) Další článek: Přehled užitečných programů - 25. týden

Témata článku: Notebooky, DDR, Converter, Modul, Paměti, Red, Paměť


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 97


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji