Šílená redukce DDR modulů

Společnost Innoventions, Inc., představila na první pohled poněkud neobvyklou součástku. Tou je redukce mezi 200pinovým SO DIMM modulem pro notebooky s DDR SDRAM a mezi 184pinovým slotem pro „dospělé“ DDR DIMM moduly. To nemají co dělat nebo co?

Co se zdá nám jako ztřeštěnost, je pro firmu Innoventions a její zákazníky nutnou pomůckou (plný název je „RAMCHECK DDR 200-Pin Converter“). Uvedená redukce umožňuje totiž připojit SO DIMM pro notebooky do stolního počítače. Podmínkou je podpora stejného typu a rychlosti DDR SDRAM pamětí.

Pokud to ještě nestačí, budu napovídat dál. Pomocí tohoto modulu můžeme otestovat paměť pro notebooky i na stolním počítači. Společnost Innoventions, Inc., je výrobcem testerů pamětí. A jsme doma. Jedná se o doplňkovou pomůcku pro profesionální testování RAM pamětí.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Testování paměti a její spolehlivost není v dnešní době nijak ideální. Paměti běžných osobních počítačů i notebooků postrádají jakýkoli prvek zabezpečení. Uživatel tedy pozná chybující paměť až ve chvíli, kdy mu chyby vážně a viditelně narušují chod programů. Ve výhodě jsou tedy pracovní stanice a servery, kde je zvykem používat paměti typu ECC. Nejedná se o paměťovou technologii typu EDO či SDRAM, ale jen o způsob osazení paměti a její využití. Tato paměť nejenže rozpozná téměř všechny chyby, mnohé z nich dokonce dokáže i za provozu opravit. Používají se však spíš na výslovné přání uživatele (pokud se nepohybujeme cenově poněkud výše, kde je použití ECC pamětí samozřejmostí).

Bylo tomu tak vždy? Ne, bylo lépe. Ne, nedělám si legraci. Do příchodu procesorů kategorie Pentium bylo zvykem, že se používala paměť RAM s paritou. Ta dokázala většinu chyb alespoň detekovat, takže uživatel poznal, že se s jeho počítačem něco děje a zavolal servisního technika. Poté se „hardwarová“ (=poctivá) parita začala nahrazovat „logickou“ paritou. Nešlo o nic jiného, než o faktické naplnění přísloví „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Počítač by spokojen, že měl paritu, paměť byla spokojená, že paritu nemá, ale úspěšně ji simuluje. Poté parita zmizela, což se definitivně potvrdilo přechodem na 168pinové DIMM moduly, které definitivně žádnou paritu neměly. Sbohem, panenské poplašné zařízení.

Myslíte si, že chránit své programy a data pomocí ECC paměti je zbytečnost či věc pro snoby, nebo jde naopak o důležitou až nutnou věc?

Odkaz: http://www.innoventions.com/rc200conv.htm

Témata článku: Notebooky, Converter, Modul, Red, DDR, Paměť, Paměti

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 183

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

Včera | Stanislav Mihulka | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji