Šílená redukce DDR modulů

Společnost Innoventions, Inc., představila na první pohled poněkud neobvyklou součástku. Tou je redukce mezi 200pinovým SO DIMM modulem pro notebooky s DDR SDRAM a mezi 184pinovým slotem pro „dospělé“ DDR DIMM moduly. To nemají co dělat nebo co?
Šílená redukce DDR modulů

Co se zdá nám jako ztřeštěnost, je pro firmu Innoventions a její zákazníky nutnou pomůckou (plný název je „RAMCHECK DDR 200-Pin Converter“). Uvedená redukce umožňuje totiž připojit SO DIMM pro notebooky do stolního počítače. Podmínkou je podpora stejného typu a rychlosti DDR SDRAM pamětí.

Pokud to ještě nestačí, budu napovídat dál. Pomocí tohoto modulu můžeme otestovat paměť pro notebooky i na stolním počítači. Společnost Innoventions, Inc., je výrobcem testerů pamětí. A jsme doma. Jedná se o doplňkovou pomůcku pro profesionální testování RAM pamětí.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: Testování paměti a její spolehlivost není v dnešní době nijak ideální. Paměti běžných osobních počítačů i notebooků postrádají jakýkoli prvek zabezpečení. Uživatel tedy pozná chybující paměť až ve chvíli, kdy mu chyby vážně a viditelně narušují chod programů. Ve výhodě jsou tedy pracovní stanice a servery, kde je zvykem používat paměti typu ECC. Nejedná se o paměťovou technologii typu EDO či SDRAM, ale jen o způsob osazení paměti a její využití. Tato paměť nejenže rozpozná téměř všechny chyby, mnohé z nich dokonce dokáže i za provozu opravit. Používají se však spíš na výslovné přání uživatele (pokud se nepohybujeme cenově poněkud výše, kde je použití ECC pamětí samozřejmostí).

Bylo tomu tak vždy? Ne, bylo lépe. Ne, nedělám si legraci. Do příchodu procesorů kategorie Pentium bylo zvykem, že se používala paměť RAM s paritou. Ta dokázala většinu chyb alespoň detekovat, takže uživatel poznal, že se s jeho počítačem něco děje a zavolal servisního technika. Poté se „hardwarová“ (=poctivá) parita začala nahrazovat „logickou“ paritou. Nešlo o nic jiného, než o faktické naplnění přísloví „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Počítač by spokojen, že měl paritu, paměť byla spokojená, že paritu nemá, ale úspěšně ji simuluje. Poté parita zmizela, což se definitivně potvrdilo přechodem na 168pinové DIMM moduly, které definitivně žádnou paritu neměly. Sbohem, panenské poplašné zařízení.

Myslíte si, že chránit své programy a data pomocí ECC paměti je zbytečnost či věc pro snoby, nebo jde naopak o důležitou až nutnou věc?

Odkaz: http://www.innoventions.com/rc200conv.htm

Témata článku: Notebooky, Converter, Paměti, Paměť, Modul, DDR, Red

14 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Ghuul 26. 6. 2003 13:08:51
  Muzu se ti podivat do sve kouzelne krabice. Mel bych tam mit spoustu ECC...
 • Zdeněk Štěpánek 24. 6. 2003 23:09:20
  Zdravim

  Vsichni v czfree si stezuji jak jim porad routery padaj. ja...
 • Jakub Hegenbart 23. 6. 2003 22:46:43
  ...muj nove koupeny 512 MB pametovy modul mel 40 vadnych bitu. Prisel jsem...
Určitě si přečtěte

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí