3D tisk | Bastlení | Bezdrátové nabíjení

Šikovný polský kutil předělal starou kalkulačku HP-25 z roku 1975 na bezdrátové nabíjení

Bezdrátové nabíjení dnes považujeme u mnoha typů gadgetů za naprostou samozřejmost. Před více než čtyřiceti lety se však o něčem takovém nikomu ani nesnilo. Elektronická zařízení byla napájena buď ze sítě, nebo pomocí vyměnitelných baterií.

Jedním z mnoha přístrojů té doby je kalkulátor HP-25, který byl původně uveden na trh v roce 1975. Jednalo se o první cenově dostupnou programovatelnou kalkulačku se zajímavým poměrem funkcí, velikosti a snadnosti použití. Polský kutil Jan Rychter se rozhodl přístroj trochu modernizovat a vdechl mu nový život implementací bezdrátového nabíjení.

Kalkulačka s bezdrátovým nabíjením

Rychter je zakladatelem online aplikace PartsBox, která se zaměřuje na vedení skladu a vývoje elektronických součástek. K jeho koníčkům patří mimo jiné i bastlení nejrůznějších elektronických zařízení, proto se rozhodl upravit nabíjení legendární kalkulačky tak, aby ji mohl používat pro každodenní práci.

Původní nikl-kadmiový (NiCd) akumulátor nahradil moderní lithium-polymerovou (Li-Po) baterií. Kromě toho přidal podporu bezdrátového nabíjení WPC/Qi a pro případ, kdy by neměl k dispozici bezdrátovou nabíječku, využil i klasický microUSB konektor.

Cílem této snahy bylo prodloužit výdrž baterie na alespoň několik dní běžného používání a zjednodušit způsob doplňování energie. To se nakonec podařilo – akumulátor s kapacitou 900 mAh vydrží na jedno nabití až několik týdnů obvyklého provozu.

Pomohl 3D tisk

S návrhem nového krytu akumulátoru pomohl software Fusion 360. Celý blok pak kutil vytiskl na 3D tiskárně s použitím technologie selektivního laserového sintrování (SLS). Nový bateriový blok se otevírá jinak než ten původní, což poskytuje lepší přístup k elektronice a baterii. K udržení krytu na místě stačí jednoduchá pružinová sponka.

Kalkulačka byla původně napájena dvěma články, z nichž každý má napětí 1,2 V. Rychter se rozhodl, že místo nich použije jednu baterii s napětím 2,5 V, přičemž předpokládal, že 0,1 V navíc ničemu neublíží. Pro bezdrátové nabíjení pak použil indukční cívku BQ51050B od Texas Instruments. Deska má také port microUSB pro nabíjení kabelem, řídicí obvod a několik ochran.

Velkou výzvou byla indikace vybité baterie, kterou bastlíř nakonec vyřešil využitím funkce samotné kalkulačky. Když napětí baterie klesne pod určitou mez, rozsvítí se na displeji LED všechny desetinné tečky kromě té, jež by měla být normálně aktivní. S takto „převrácenými“ desetinnými tečkami lze kalkulačku stále používat, ale je jasně vidět, že je nutné doplnit energii.

Dlouhá výdrž

Následné testy ukázaly, že plně nabitý akumulátor s kapacitou 900 mAh vystačí asi na 10 hodin nepřetržitého provozu, než se rozsvítí tečky indikátoru vybité baterie, a na dalších 10 až 20 minut poté. To autor celého nápadu považuje za dostatečné.

„Celkově jsem s výsledkem tohoto víkendového hackerského projektu velmi spokojen: moje kalkulačky HP-25 (ano, mám jich více než jednu) jsou opět užitečné a mohu je používat každý den bez starostí o baterie. Jen je jednou za čas položím na nabíjecí podložky. Životnost baterií je tak dobrá, že to stačí udělat zhruba jednou za měsíc,“ konstatuje Rychter.

Diskuze (8) Další článek: Elektromobily jde nabíjet i v prodejnách a servisech značky Škoda

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,