Šikovný adaptér od Icy Dock promění slot PCI Express ve vyměnitelný box pro 2,5palcové disky

Dnešní počítačové skříně sice často mají hodně místa na pevné disky, ale s koncem optických mechanik jim většinou chybí přední pozice, které jsou nahrazené pevnou strukturou v podobě designově tvarovaného plastu nebo skla. Co když ale chcete používat box pro vyměnitelný disk?

Icy Dock začal prodávat zajímavé řešení v podobě produktu MB839SP-B, který využije prázdné PCI Express sloty na vaší základní desce. Stačí mu slot PCI Express ×1, přes který poskytuje rozhraní SATA pro klasické 2,5palcové pevné disky nebo rychlejší SSD.

Box si z toho rozhraní bere napájení a zároveň má vlastní řadič SATA, takže s kompatibilitou není problém. Perličkou je možnost napojení na indikační LEDky na skříni, které ukazují aktivitu disku. Navíc podporuje výměnu disku i při běžícím systému (hot-swap) bez nutnosti restartu. Vysouvání a zasouvání disku probíhá na zadní straně počítače, tam kde jsou například výstupy grafické karty.

Icy Dock udává, že box vydrží kolem 10 tisíc zasunutí a vysunutí disků, což je pro běžné použití zcela dostatečné. Kompatibilita je zaručena se sloty s rozhraním PCI Express 2.0 a novějším (funguje i se starým Mac Pro 2008-2012 bez ovladačů). Koncová cena je stanovena na 69 dolarů, tedy asi 2 tisíce korun.

Váš názor Další článek: Měsíc neuvěřitelně detailně a blízko: Podívejte se, co viděla posádka Apolla 13 z okna ve 4K

Témata článku: Počítače, SSD, Pevné disky, Box, PCI Express, Adaptér, Slot, Kompatibilita, Rozhraní, Disk, Sata, Pevný disk, Icy Dock